-
Mokotów lepszy niż Śródmieście? A może Wola? "Centrum biznesowe się przesuwa". Tak zmienia się Warszawa
Wawer jest największą dzielnicą w stolicy, najmniejszy jest Żoliborz. Urząd Statystyczny po raz 19. opublikował Panoramę dzielnic Warszawy. - Mało jest danych dostępnych na poziomie dzielnic, ale dzięki tej publikacji możemy patrzeć, jak dzielnice się zmieniają, jak zmienia się miasto - mówi Tomasz Zegar z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych.
-
Małpiarnia, lwiarnia i wybieg dla niedźwiedzi. Warszawskie ZOO świętuje urodziny i planuje remonty
Warszawskie ZOO świętuje 95. urodziny i zyskanie patronów - to Antonina i Jan Żabińscy. W tej okazji na bramie pojawiła się pamiątkowa tablica. Jednak ogród już planuje obchody swojego stulecia, a także sporo remontów. Choć, jak przyznaje dyrektor, nie bez trudności.
-
Psy na łańcuchu? Dzikie koty? Wolontariusze: W Warszawie interweniowaliśmy w sprawie koni, świń i krów
Zima powoli nas opuszcza, a to dobra wiadomość dla zwierząt, zwłaszcza tych dzikich i domowych żyjących na zewnątrz. W Warszawie zimowe miesiące to czas wielu interwencji ratujących zdrowie i życie czworonogów. Magdalena Silska z OTOZ Animals przyznaje, że choć większość zgłoszeń dotyczy psów czy kotów, to wolontariuszom zdarza się pomagać także zwierzętom gospodarskim.
-
Motornicza w tramwaju już nikogo nie dziwi. "W torebce mamy i kosmetyki, i śrubokręt"
Z najnowszych badań warszawskiego ratusza wynika, że z komunikacji miejskiej częściej korzystają kobiety. 62 proc. badanych deklaruje, że metrem, autobusem bądź tramwajem jeździ codziennie. Ale kobiety to nie tylko pasażerki. Coraz więcej pań pracuje w Warszawskim Transporcie Publicznym i widok kobiety motorniczej nikogo już nie dziwi.
-
"Historia tego miejsca jest absolutnie wyjątkowa!". Mieszkańcy walczą, by ich osiedle zostało zabytkiem
Mieszkańcy Muranowa Południowego walczą o wpisanie swojego osiedla do rejestru zabytków. Obawiają się, że nowe inwestycje mogą zniszczyć wyjątkowe miejsce. - Nie wiemy, co jest pod ziemią. Gruzy i ruiny to jedno, a niewypały i szczątki ludzkie to drugie - mówią.
-
O tym miejscu w Warszawie mało kto dziś słyszał. "Tu czas jakby się zatrzymał"
- Wychowywałam się z widokiem na dom, który zupełnie nie pasował do krajobrazu Ursynowa. Widziałam zanikanie tego miejsca. Kolejne działki były zagospodarowywane pod grodzone osiedla, stare domy były rozbierane albo rozpadały się ze starości - mówi nam Julia Kunikowska, badaczka dawnej Wolicy - wsi, na terenie której dziś znajduje się część Ursynowa i Wilanowa.
-
Na ten park czekają już siedem lat i poczekają jeszcze trzy kolejne. "Tysiąc drzew, sto tysięcy krzewów. Będzie pięknie"
Coraz bliżej budowy parku linearnego na Ursynowie - nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeśli w czwartek - 9 marca - Rada Warszawy zdecyduje o dodatkowym finansowaniu, prace ruszą jeszcze w tym roku.
-
"Pachnie po prostu jak fajny człowiek". Stworzyła perfumy o zapachu warszawskiego Śródmieścia
Kardamon, wetiweria i pieprz - między innymi tym pachnie Śródmieście Warszawy. Artystka Katarzyna Kochańska stworzyła zapach tej dzielnicy. Była to część projektu artystycznego. Niewykluczone też, że powstaną zapachy innych stołecznych dzielnic.
-
300 wakatów w Straży Miejskiej. "Trzeba im dać lepsze zarobki"
Straż Miejska w Warszawie szuka pracowników. Brakuje nie tylko samych strażników, ale także osób zajmujących stanowiska administracyjne. Sprawą zainteresowali się stołeczni radni. - Trzeba tym ludziom zaoferować lepsze zarobki - mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta.
-
Amerykanie opowiadają historię Jana Karskiego. "Marzyłam, żeby zobaczyli to też Polacy"
Do Polski przyjechali twórcy spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego". To monodram, w którym w niezwykłego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wciela się wybitny aktor David Strathairn. Sztukę będzie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w środę i w czwartek, a potem także w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
-
"Widać taką nerwowość w tych zdjęciach". Jak znaleziono unikatowe klisze z getta warszawskiego?
- Nie wierzyłem, że coś znajdę. Ojciec wiele rzeczy pochował. Gdy wziąłem tę rolkę i ją rozwinąłem, zobaczyłem zdjęcia mamy. W momencie, w którym odsuwałem ją na bok, zobaczyłem zdjęcie Żydów prowadzonych na Umschlagplatz - opowiada Maciej Grzywaczewski, syn autora unikatowych zdjęć z getta warszawskiego.
-
Kopernikowie zwiedzają za darmo. Wielkie świętowanie urodzin w CNK
Centrum Nauki Kopernik w tym roku świętuje 550. rocznicę urodzin swojego patrona. Z tej okazji - przez cały rok - wszystkie osoby o nazwisku Kopernik mogą do placówki wejść za darmo. - Nazwisko Kopernik zobowiązuje - uśmiecha się rzeczniczka prasowa CNK Katarzyna Nowicka.
-
Śródmieście Warszawy się wyludnia. "Gdzie ubyło 20 tysięcy mieszkańców?"
- Jest dużo osób, które na co dzień w Śródmieściu przebywają: pracują czy wynajmują mieszkania krótkoterminowo, ale takich stałych mieszkańców, którzy są związani z tą dzielnicą zanotowaliśmy o 20 tysięcy mniej - mówi nam analityk Robert Migas-Mazur.
-
Chcą Warszawy bez Pałacu Kultury i Nauki. "Dziwoląg architektoniczny"
Zburzyć Pałac Kultury i Nauki - taki pomysł ma Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Jej działacze przekonują, że budynek jest drogi w utrzymaniu i brzydki. - Gdyby zastosować to kryterium, to w Warszawie byłoby dużo do zrobienia - mówi nam jeden z varsavianistów.
-
Muzeum POLIN szuka wolontariuszy. Akcja Żonkile wychodzi poza Warszawę
To już jedenasty raz, kiedy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję Żonkile. Co roku, 19 kwietnia, wolontariusze na ulicach Warszawy rozdają żółte papierowe kwiaty. Ten rok będzie wyjątkowy, bo w kwietniu minie dokładnie 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim.
-
"To był wizjoner, który wiedział, co chce osiągnąć". Warszawskie zoo ma nowych patronów
Jeździł po świecie, oglądał inne ogrody, był wizjonerem - Jan Żabiński i jego żona Antonina od stycznia, już oficjalnie, są patronami Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Wreszcie, po wielu latach, udało się uhonorować dyrektora i jego żonę w sposób właściwy - cieszą się pracownicy zoo.
-
"Zależy nam, by historię warszawskiego getta prezentować ludziom młodym". Muzeum coraz bliżej
- Podeszliśmy do tworzenia tego muzeum inaczej. Często buduje się siedzibę i wkomponowuje się w nią jakąś wystawę stałą. My już mamy budynek, który jest pod nadzorem konserwatora zabytków i który dodatkowo był szpitalem. Teraz trzeba będzie wprowadzić tu zupełnie nową funkcję - mówi nam dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. Placówka ogłosiła postępowanie przetargowe na wykonawcę prac budowlano-instalacyjnych.
-
Mazowsze wysłało agregaty do Winnicy. "Jesteśmy autentycznie przybici tym bezmiarem tragedii"
22 agregaty prądotwórcze ruszyły z Warszawy do Ukrainy. Samorząd województwa mazowieckiego dokupił do nich również olej napędowy. - Kierowani uczuciami solidarności i humanitaryzmu przekazujemy kolejną pomoc - mówi marszałek Adam Struzik.
-
Co zrobić z choinką po świętach? Warszawa zachęca, by "dać im drugie życie"
Warszawski ratusz zapowiada dwie zbiórki świątecznych drzewek. Akcja dotyczy jednak tylko choinek w doniczkach. A co, jeśli ktoś kupił cięte drzewko? Na to, jak słyszymy, też jest sposób.
-
"Zawsze są czworonożni uciekinierzy, którzy trafiają do schroniska po sylwestrze"
Warszawskie Schronisko "Na Paluchu" apeluje, by właściciele psów nie wychodzili z nimi z domu podczas nocy sylwestrowej. Warto też uważać kilka dni przed 31 grudnia, bo nie brakuje takich, którzy strzelania nie mogą się doczekać.