-
"Mówiono o nim Maradona z Podgórza. Robił coś, czego na krakowskich Błoniach nikt wcześniej nie widział"
Był jednym z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Jest legendą klubu Cracovia, a stadion Pasów stoi przy ulicy jego imienia. Mowa o Józefie Kałuży - legendarnym piłkarzu, trenerze, ale też nauczycielu. Życiorys tego niezwykłego człowieka można poznać, oglądając film "Józef Kałuża. Legenda wiecznie żywa".
-
Kosmiczny habitat na uczelni w Krakowie. "Tego w żadnym laboratorium nie ma"
W Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje habitat - to specjalne laboratorium, które pozwoli na prowadzenie symulacji misji kosmicznych. Pierwsze próby z udziałem studentów odbędą się pod koniec roku.
-
Co kryją piwnice pod Wawelem? "Odkrywanie tajemnic będzie wielką atrakcją"
Pod koniec roku pierwsi zwiedzający będą mogli zejść do wawelskich piwnic. Zamek Królewski szykuje podziemną trasę zwiedzania. - Odkrywanie tajemnic historii zamku będzie wielką atrakcją - mówi dyrektor Andrzej Betlej.
-
Pierwsze takie miejsce w Polsce. Ma uświadamiać mieszkańców na temat katastrofy klimatycznej
W Krakowie otwarto Centrum Edukacji Klimatycznej. To pierwsze takie miejsce nie tylko w stolicy Małopolski, ale i w całym kraju. Powstało z inicjatywy samych mieszkańców. - Jesteśmy w przededniu dużych zmian klimatycznych, które już się daje zaobserwować. Trzeba pokazać, co należy robić, by nie dopuścić do katastrofy - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
-
Jedyna taka kawiarnia w Krakowie. "Czasem ciężko te osoby wygonić na przerwę"
Kawa, herbata, a może ciastko? Przy ulicy Na Kozłówce 25 powstała Społeczna Kaffka. To kawiarnia, w której kawę i herbatę serwują osoby z zespołem Downa. Miejsce prowadzi przedsiębiorstwo Społeczna 21, a wspiera Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa "Tęcza". Cały projekt jest współfinansowany przez miasto.
-
Sylwester z Ubogimi w Krakowie. "Szczególny moment dla gości i wolontariuszy"
160 osób ubogich, samotnych i niepełnosprawnych weźmie udział w Sylwestrze z Ubogimi w Krakowie. Gościem specjalnym będzie podróżnik i zdobywca dwóch biegunów Jan Mela.
-
Na co uważać przy wigilijnym stole? Krakowskie święta pełne symboli i przesądów
Siadając do Wigilii, starano się nie mieć długów, aby nie przekładać ich na nowy rok. Choroba była złą wróżbą. Na stole pojawić się miała nieparzysta liczba potraw, ale już gości przy stole musiało być parzyście, aby w przyszłym roku nikt nie umarł. Krakowskie święta przesycone symbolami i przesądami.
-
Trudna sytuacja w Małopolskim Hospicjum dla Dzieci. "To jest niestety krótka kołderka"
O kilkadziesiąt procent wzrosły podstawowe koszty działalności prowadzonej przez Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Wysoka inflacja, ceny paliwa - wszystko to mocno utrudnia działanie placówki i Centrum Opieki Wyręczającej. - Gdyby nie wpływy z 1 procenta, moglibyśmy instytucję zamknąć, bo nie byłoby z czego dołożyć - słyszymy.
-
"Nie dokarmiajmy ptaków resztkami". W Krakowie powiedzieli "dość" i otworzyli "kaczy bufet"
W krakowskich parkach pojawiły sie kaczkomaty. To automaty z karmą dla kaczek i wodnych ptaków. - Mają pomagać mądrze dokarmiać ptaki i edukować ludzi - mówią urzędnicy. Niestety zdarza się, że mieszkańcy wyrzucają zwierzętom - także zepsute - jedzenie. To może im tylko zaszkodzić.
-
Bezcenne tropikalne okazy mogą nie przetrwać tej wojny. Krakowski ogród spieszy z pomocą do Lwowa
Ataki Rosjan na ukraińską infrastrukturę energetyczną powodują braki w dostawie prądu. Z problemami boryka się między innymi Ogród Botaniczny we Lwowie, który pozostaje bez prądu po 12 godzin dziennie. Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zorganizował zbiórkę pieniędzy na agregaty prądotwórcze dla ukraińskich botaników.
-
"Idę na Rynek, by po prostu zapomnieć". Taki Kraków tylko oni znają. Powstała nietypowa mapa
Powstała mapa bezdomnego Krakowa. To wyjątkowe spojrzenie na miasto oczami osób w kryzysie bezdomności. Mapę przygotowała fundacja Zupa na Plantach we współpracy z Żywą Pracownią. - Chcemy zwrócić uwagę, że te osoby są wśród nas - słyszymy od wolontariuszy.
-
Szopkowy zawrót głowy już lada chwila. "To miłość do Krakowa i ogromna pasja"
Przed nami jubileuszowy - 80. Konkurs Szopek Krakowskich. W czwartek (1 grudnia) szopkarze przyniosą swoje dzieła na Rynek Główny i pokażą je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. W konkursie, już po raz 62., weźmie też udział Maciej Moszew, jeden z najbardziej utytuowanych szopkarzy.
-
Ażurowa budka podzieliła kwiaciarki. "Może to i ładne, ale niepraktyczne"
Na Rynku Głównym w Krakowie stanęło nowe stoisko dla kwiaciarek. Ma formę drewnianego domku. Takie stoiska mają wkrótce zastąpić dotychczasowe parasole, stoły i skrzynie. Opinie wśród sprzedających są jednak podzielone.
-
Mobilne płuca przyjechały do Małopolski. "One zawsze przerażają"
Polski Alarm Smogowy ruszył z nową edycją kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to". W ramach akcji - między innymi w Małopolsce - pojawiły się mobilne płuca. Dzięki nim mieszkańcy mogą zobaczyć, jak brudnym powietrzem oddychają. Małopolska nadal jest wśród regionów, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Polsce.
-
Wannolot na krakowskim skwerze Papcia Chmiela. "Będzie można przybić piątkę z Tytusem"
Za kilka dni na skwerze Papcia Chmiela w Krakowie otwarta zostanie szafa komiksowa. Miłośnicy "Tytusa, Romka i A'Tomka" będą mogli tam czytać i wymieniać się komiksami. Fani twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego szykują się też do postawienia na skwerze wannolotu.
-
Kwesty na cmentarzach. Znani krakowianie będą zbierać na ratowanie zabytkowych nagrobków
1 listopada na krakowskich cmentarzach odbędą się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Oprócz wsparcia datkiem, można też zostać wolontariuszem i stanąć z puszką. Wystarczy zgłosić się wcześniej do organizatorów zbiórek.
-
Miłośnicy literatury świętują. Do niedzieli w Krakowie Targi Książki
W 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie bierze udział 470 wystawców i 900 autorów. Tegoroczna edycja inspirowana jest polskim romantyzmem. Przyświecają jej słowa Juliusza Slowackiego: "Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba".
-
Znicze dwa razy droższe? "Jest masakra. Przychodzą stali klienci i łapią się za głowę"
Nawet 50-60 procent więcej trzeba zapłacić za znicze na groby bliskich niż w ubiegłym roku - słyszymy od sprzedawców przed Cmentarzem Rakowickim w Krakowie. Klienci łapią się za głowę, bo droższe są też kwiaty.
-
Kraków. Zbierają na helikoptery medyczne dla Ukrainy. "Napiszemy na nich: 'Jesteśmy z Wami'"
Ponad osiem milionów złotych planują zebrać organizatorzy akcji "Zbroimy Ukrainę". To inicjatywa Fundacji Widowisk Masowych z Krakowa. Za te pieniądze aktywiści chcą kupić trzy helikoptery medyczne dla ukraińskiego wojska. Będą one ewakuować z pola walki rannych żołnierzy.