-
"Patrzyliśmy na tę kartkę z mężem i zastanawialiśmy się, jak damy radę". Olbrzymie podwyżki za czynsz
- Jedna emerytura pójdzie na mieszkanie, druga na życie. Mamy szczęście, że jest nas dwoje. Co mają zrobić osoby samotne? - pytają mieszkańcy jednego z bydgoskich osiedli. Od stycznia dostali rekordowe podwyżki czynszu. Szukają pomocy u prawnika.
-
Głośna sprawa potrącenia niedowidzącej Mai. Świadkowie potwierdzają zeznania nastolatki
- Chwyciła dziewczynę za włosy, dwoma rękoma, od góry. Szarpnęła w prawo, potem w lewo - mówiła przed poznańskim sądem kobieta będąca świadkiem potrącenia 17-letniej Mai. To kolejna rozprawa w głośnej sprawie dotyczącej ataku na niedowidzącą nastolatkę. Oskarżona nie przyznaje się do winy.
-
"Marzy mi się setka rozśpiewanych osób". W Bydgoszczy powstaje nietypowy chór
- Narzekamy, że mało czasu spędzamy z rodziną, dziećmi. Wspólne śpiewanie może nas do siebie zbliżyć - mówi założyciel bydgoskiego "Chóru bez nazwy". Na próbę może przyjść każdy, bez względu na wiek czy umiejętności wokalne.
-
"Aby zaoszczędzić, rodziny się łączą". Na bydgoskim rynku nieruchomości zauważyli ciekawe zjawisko
W zeszłym roku rynek sprzedaży i kupna mieszkań w Bydgoszczy się zatrzymał. - Przez wysokie raty ludzie chcieli sprzedawać nieruchomości, ale nikt ich nie mógł kupić - mówi nam pośredniczka nieruchomości. Eksperci przewidują jednak, że niebawem bydgoski rynek znów ruszy, ale i ceny będą wyższe. Co ciekawe - jest też pewna nowość.
-
"Zawsze mówię, że Bydgoszcz jest najbardziej niedocenianym miastem w Polsce"
- Musimy dokładnie liczyć każdy grosz. Cały czas analizować, ile mamy na komunikację publiczną, ile na ogrzewanie szkół, na działanie miejskich domów kultur, dofinansowywanie klubów sportowych czy oświetlenie ulic. Przed nami najgorszy rok, jeżeli chodzi o budżet miasta - mówi nam wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, z którym podsumowujemy 2022 rok i rozmawiamy o wyzwaniach na 2023.
-
Pasażerowie mogą odetchnąć, przynajmniej na razie. Bydgoszcz nie zostanie bez komunikacji miejskiej
1 stycznia autobusy i tramwaje wyjadą na bydgoskie ulice. Miejskie Zakłady Komunikacyjne i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy podpiszą dziś aneks do umowy. To zapewni obsługę komunikacji miejskiej na najbliższe tygodnie. A co potem?
-
"Korki jak były, tak będą. Ba! Będą jeszcze większe". Duże zmiany na Fordońskiej w Bydgoszczy
Po ponad roku bydgoscy kierowcy znowu pojadą dwiema jezdniami ulicy Fordońskiej. Od czwartku dużo zmian w oragnizacji ruchu. - Korki będą jeszcze większe - martwią się bydgoszczanie.
-
Ukrainki boją się pracy na etat w Polsce. "Chcą jak najszybciej wracać do siebie"
Ukrainki, które, uciekając przed wojną, zatrzymały się w Bydgoszczy, boją się pracy na etat. - Te kobiety chcą jak najszybciej wrócić do swojego kraju i obawiają się, że etat je zatrzyma - mówią społecznicy pomagający uchodźcom.
-
"Podbiegła do mnie i chwyciła za włosy". Niedowidząca Maja zeznaje przed sądem
- Szłam do szkoły i na chodniku potrąciła mnie rowerzystka. Uderzyła mnie, prawdopodobnie kierownicą, ale najgorsze było potem - opowiadała przed sądem w Poznaniu 17-letnia Maja. To kolejna rozprawa w głośnej sprawie dotyczącej potrącenia niedowidzącej nastolatki. Oskarżona o chuligański atak kobieta nie przyznaje się do winy.
-
Dojechanie do pożaru jak misja specjalna. "Samochody, wszędzie stoją samochody!"
- Mieszkańcy powinni mieć świadomość, że jeżeli zastawiają drogę, nawet na chwilę, to właśnie w tej chwili ktoś może potrzebować pomocy - mówi TOK FM Karol Smarz, strażak z Bydgoszczy. Przeszkód, z którymi służby ratunkowe muszą się zmagać w drodze na akcję, jest zresztą więcej. Szlabany, bramy czy drzwi zamknięte na klucz. - Na ich pokonanie tracimy cenny czas - słyszymy.
-
"Nie będziemy nikogo pytać, dlaczego tu przyszedł". W Bydgoszczy wraca akcja rozdawania ciepłych posiłków
- Początkowo zbieraliśmy żywność tylko dla bezdomnych, teraz przyjdą też mieszkańcy, których po prostu nie stać na jedzenie - mówi Ireneusz Nitkiewicz, wolontariusz bydgoskiej Fundacji Chcepomagam, która organizuje kolejną już edycję akcji "Ciepło serca w słoiku".
-
Bydgoszcz. Gaszą światła i drżą o sąsiedzkie kłótnie. "Bo niby dlaczego pod moim domem ma być ciemno, a obok nie?"
W ramach poszukiwania oszczędności w Bydgoszczy część latarni zostanie wyłączona. Uboższe mają być również iluminacje świąteczne. Mieszkańcy konieczność oszczędzania rozumieją, ale przyznają też, że niektóre pomysły budzą w nich zaniepokojenie.
-
Joanna Szczepkowska na otwarciu placu Praw Kobiet w Bydgoszczy. "Musimy tę walkę kontynuować"
- Jest czymś niesamowitym, że 103 lata po uzyskaniu przez Polki praw wyborczych stoimy na takim placu nie z przeświadczeniem, że wieńczymy tę walkę, ale że musimy tę walkę kontynuować - mówiła Joanna Szczepkowska podczas otwarcia placu Praw Kobiet w centrum Bydgoszczy. Aktorka była jedną z wielu kobiet, które pojawiły się na scenie.
-
"Rety, wreszcie ktoś o nas pomyślał". Nietypowa inicjatywa bydgoskich aktywistek
- Pracując już 13 lat ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, nie da się nie zauważyć, że opiekujący się osobami zależnymi są marginalizowani - mówi TOK FM Katarzyna Zwierzchowska z bydgoskiej Fundacji Dignitate. Organizacja powstała po to, by zadbać i docenić opiekunki dzieci z niepełnosprawnościami.
-
"Matki biorą swoje dzieci takie, jakie są. To 90 procent ojców ma problem"
Mówić "Marku" - tak jak zapisano w szkolnym w dzienniku? Czy raczej Kasiu - bo czuje się kobietą i takie ma życzenie? To tylko jedno z wielu pytań, z jakimi nauczyciele w Bydgoszczy zwracają się do seksuologa. Dr Maciej Klimarczyk podpowiada pedagogom, jak pracować z uczniem transpłciowym.
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przejdzie na zdalne nauczanie. Powód? Oszczędności
Od 1 grudnia do połowy stycznia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wszystkie zajęcia będą odbywać się w trybie zdalnym. W tym czasie ograniczone zostaną także godziny funkcjonowania biblioteki, a administracja dostępna będzie stacjonarnie tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i środy.
-
"Cały czas przyjeżdżają osoby z Ukrainy. Za chwilę będzie ich jeszcze więcej"
Pracują na dwa etaty, płacą czynsz i rachunki, ale nie starcza im na jedzenie. - Uchodźcy z Ukrainy nadal potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze, którzy w Bydgoszczy uruchamiają nowy punkt z darami.
-
SOR-y przepełnione, a karetka jedzie do kaca. Mieszkańcy Bydgoszczy nadużywają numeru 112
Maksymalnie cztery godziny - tyle, według założeń resortu zdrowia, pacjent powinien czekać na pomoc na szpitalnym oddziale ratunkowym. W praktyce często czeka dłużej. Bydgoskie SOR-y są przepełnione, a karetki wzywane często do błahych spraw. - Kiedy ktoś robi sobie żart i wzywa pogotowie do zdarzenia, które nie miało miejsca, ktoś inny może stracić szanse na ratunek - mówi ratownik Krzysztof Wiśniewski.
-
Poznań. Ruszył proces w głośnej sprawie ataku na niedowidzącą nastolatkę. "Czy w sądzie można kłamać?"
W Sądzie Rejonowym w Poznaniu rozpoczął się w poniedziałek (7 listopada) proces przeciwko Annie H.-D. Kobieta jest oskarżona o chuligański atak na niedowidzącą nastolatkę. Nie przyznaje się do winy.
-
Wzięli sobie do serca słowa prezesa PiS o paleniu wszystkim poza oponami. "Tak mówią wszyscy!"
Palą stare okna, meble, śmieci, a nawet buty. Po raz kolejny ekopatrol bydgoskiej straży miejskiej na gorącym uczynku złapał mieszkańca Bydgoszczy, który "zasilał" swój piec odpadami komunalnymi. Zapłaci nie tylko mandat.