-
Pomnik Lecha Kaczyńskiego zniknie sprzed tarnowskiego dworca? Nagły zwrot w sprawie
- Złożymy wniosek o usunięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego spod tarnowskiego dworca - zapowiadają członkowie Stowarzyszenia Pro Tarnów. To na ich wniosek wznowiono postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na budowę pomnika na Placu Dworcowym.
-
"Witalij Kliczko poprosił o dwie rzeczy". Tarnowski konsul ruszył z pomocą weteranom
Ukraińscy weterani wojenni, wdowy po poległych żołnierzach oraz ich rodziny, regenerują siły w ośrodkach rehabilitacyjnych na Śląsku i w Małopolsce. Akcję pomocową - we współpracy z merem Kijowa Witalijem Kliczką - przygotował tarnowski konsul honorowy Ukrainy Bartłomiej Babuśka.
-
Książę sprzedał porcelanę. Cenna kolekcja zostaje w Małopolsce. "Historyczny moment"
Jedna z najcenniejszych w Polsce kolekcji szkła i porcelany, należąca do książęcego rodu Sanguszków, stała się własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ostatni męski potomek rodziny Paweł Sanguszko otrzymał za nią 4,2 mln złotych. Przedstawiciele placówki zaznaczają jednak, że zbiory są warte więcej.
-
Zaserwują kuchnię slow w tempie fast. Śląski food truck objedzie całą Polskę
Szałot, hekele, żur żeniaty, rolada wołowa z kluskami i modrą kapustą, karminadle z ciapkapustą, żymloki, krupnioki i kołocze - to tylko część przysmaków, które serwować będzie Food Truck Śląskie Smaki.
-
17-letni kolekcjoner bombek z czasów PRL marzy o własnej fabryce. "Znudził mi się ten chiński, tani plastik"
Bolek i Lolek, Pszczółka Maja, Jacek i Agatka, grzybki, parasole i księżyce - to tylko część bogatej kolekcji bombek choinkowych z czasów PRL, którą zgromadził 17-letni Dominik z Tarnowa, najmłodszy polski kolekcjoner szklanych baniek.
-
Rządowy węgiel nie dojechał, mieszkańcom zapasy się kończą. Miasto śle ponaglenia
Kilkaset rodzin z Tarnowa czeka na dostawę węgla po preferencyjnych cenach. Kolejna partia miała się pojawić ponad dwa tygodnie temu. Niestety nie dotarła na czas. - Od tej pory jest cisza - rozkładają ręce urzędnicy.
-
Prezydent Tarnowa zniecierpliwiony. "Jeśli pieniądze nie wpłyną na czas, inwestycje będą zagrożone"
- Tylko unijne fundusze mogą uratować budowę obwodnicy, na którą mieszkańcy czekają od lat - mówią władze Tarnowa. Przez tutejsze osiedla każdego dnia przetaczają się setki samochodów ciężarowych. Mieszkańcy są sfrustrowani, a prezydent miasta zniecierpliwiony.
-
Zabytkowy ołtarz i dziewięć sarkofagów. Tę kaplicę otwierają tylko raz do roku
Tylko 1 listopada zwiedzający mogą wejść do zabytkowej kaplicy rodu Sanguszków w sercu Starego Cmentarza w Tarnowie. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt przez lata był całkowicie zamknięty, a skrywa w sobie niejedną tajemnicę.
-
Mistrz karate w straży miejskiej. Patroluje ulice, a teraz będzie uczył panie samoobrony
Długo oczekiwane kursy samoobrony wracają do Tarnowa po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Bezpłatne zajęcia dla kobiet poprowadzi Janusz Wdowiak, strażnik miejski i utytułowany karateka. W czasie szkolenia tarnowianki poznają tajniki samoobrony z wykorzystaniem elementów dalekowschodnich sztuk walki.
-
"Dla dobra mieszkańców". Tarnów gotowy na sprzedaż węgla, ale pod jednym warunkiem
Tarnów deklaruje, że włączy się w akcję sprzedaży węgla, mimo wątpliwości logistycznych i prawnych. - Chcemy wspomóc znajdujących się w kryzysowej sytuacji mieszkańców - tłumaczy rzecznik tarnowskiego prezydenta.
-
Tarnopol dziękuje mieszkańcom Tarnowa. Medal dla prezydenta i kolejna zbiórka
Tarnów zbiera śpiwory dla ukraińskich żołnierzy. Z prośbą o taką zbiórkę zwrócił się do władz miasta przewodniczący Rady Miejskiej Tarnopola Igor Hirchak, który odwiedził miasto i wręczył jego prezydentowi - Romanowi Ciepieli - symboliczny medal.
-
Ciało ekspedientki znalezione w kałuży krwi. Rozwiązali zagadkę zbrodni sprzed 21 lat
Policjanci z Archiwum X - po 21 latach - rozwiązali zagadkę zabójstwa ekspedientki z Niedomic w Małopolsce. Kobieta została znaleziona w sklepie, w kałuży krwi. Dzięki badaniom genetycznym udało się znaleźć podejrzanego. Grozi mu dożywocie.
-
Tekturowy ciągnik i słynna ławeczka przed pomnikiem Kaczyńskiego w Tarnowie. "To symbole naszego państwa"
W Tarnowie odbył się kolejny protest przeciwko pomnikowi Lecha Kaczyńskiego. Mieszkańcy przynieśli nietypowe rekwizyty, wśród nich tekturowy traktor. - Bo Polska coraz bardziej przypomina kraj z tektury - powiedziała organizatorka wydarzenia Dorota Rykała.
-
Puszka po groszku, karton po bananach, wosk. Tarnowski batalion "Kikimory" produkuje świece dymne na ukraiński front
Ukrainki z tarnowskiego batalionu "Kikimory" zbierają puszki, zużyte świece i kartony, z których robią świece okopowe. Wysyłają je potem na ukraiński front. Żołnierze mogą się przy nich ogrzać, podgrzać wodę na herbatę, a nawet wysuszyć bieliznę.
-
Skok do studni bez dna i spotkanie z "polskim Edisonem". Tarnów ma nowe centrum nauki i techniki
Wynalazł kamizelkę kuloodporną, a także stworzył telektroskop, czyli prototyp telewizora. Jan Szczepanik, nazywany polskim Edisonem z Tarnowa, to jedna z postaci, której poświęcona została pracownia w tarnowskim Pasażu Odkryć. To nowoczesne centrum nauki i techniki w przystępny, nowatorski sposób prezentuje najważniejsze odkrycia, wynalazki oraz ich tarnowskich autorów.
-
Nowe życie starego prołzioka. Kucharki z Małopolski wzięły się za odmładzanie tradycyjnych potraw
Gospodynie z Małopolski chcą wypromować swoje lokalne dania i dać im nowe życie. Z pomocą kulinarnego dziennikarza próbują z tradycyjnego prołzioka zrobić coś na kształt nowoczesnego hamburgera, a na specjalnych warsztatach uczą młodych kucharzy nie tylko samego gotowania, ale i nietypowej historii konkretnych dań.
-
Z sieci rybackich robią siatki dla żołnierzy w Ukrainie. "Pleciemy wolność!"
Ukrainki, które - uciekając przed wojną - zamieszkały w Tarnowie, postanowiły pomóc walczącym żołnierzom. Z sieci rybackich plotą potrzebne na froncie siatki maskujące, m.in. dla snajperów. Aktualnie nie mają gdzie się podziać i pilnie szukają lokalu.
-
Małopolskie wina, sery i trasy rowerowe mają przyciągać turystów. Wszystko w duchu slow food travel
Małopolskie gminy powołały do życia Mikroregion Pogórze. To nowe miejsce na turystycznej mapie południowej części kraju. Pomysł zakłada rozwój turystyki na obszarze 16. gmin w duchu slow food travel, co oznacza łączenie wypoczynku z poznawaniem lokalnej kuchni, opartej na bazie regionalnych produktów.
-
W Gliwicach powstanie pierwszy w Polsce salon samolotowy. Będą chętni na zakup takiej maszyny?
Na lotnisku w Gliwicach już za kilka tygodni ma zostać otwarty salon samolotowy. Jak podkreślają jego twórcy, to pierwsze takie miejsce w Polsce, które ma funkcjonować podobnie jak salon samochodowy. Klient będzie mógł wybrać model, odbyć lot próbny, a następnie stać się szczęśliwym posiadaczem maszyny.
-
Dzieciaki nie mogły się doczekać. Wodny plac zabaw w Parku Śląskim już dostępny
W Parku Śląskim otwarty został wodny plac zabaw. Nowa chorzowska inwestycja ucieszyła szczególnie dzieciaki. To idealne miejsce, gdzie za darmo można szukać ochłody w upalne dni.