-
Częstochowa. Urzędnicy mają się pilnować, by nikogo nie dyskryminować
W Częstochowie urzędnicy mają się uważniej przyglądać swoim decyzjom. Chodzi o to, by podejmowane przez nich działania nie dyskryminowały żadnej grupy. Wszystko w ramach specjalnej równościowej uchwały. - Bardzo często różne propozycje przygotowujemy niejako odruchowo - dla grup, które są najliczniej reprezentowane. Teraz ma się to zmienić - mówi pełnomocniczka prezydenta.
-
"Też chcielibyśmy czasem porozmawiać z psychologiem". Ratownicy medyczni czują się pominięci
Pracują w podobnym stresie jak przedstawiciele służb mundurowych, ale nie mają systemowego wsparcia psychologa. Jak mówią, taka pomoc bardzo by im się przydała, bo nie każdy ratownik medyczny radzi sobie z trudami codziennej pracy. - Czasami uciekają w sport, czasami w inne rzeczy, a czasami odchodzą z zawodu - słyszymy.
-
Nieoznakowane radiowozy i policyjny dron na A4. Zatrzymują za nadmierną prędkość i jazdę na zderzaku
Policjanci z pięciu województw tropią piratów drogowych na autostradzie A4. Działania prowadzone z ziemi i z powietrza potrwają do zmroku.
-
"Edukować, dać pieniądze, a na koniec ewentualnie karać". Tak Rybnik wygrywa ze smogiem
W Rybniku w zeszłym roku powietrze było najczystsze, odkąd prowadzone są pomiary. Miasto - uznawane dawniej za stolicę smogu - przoduje pod względem tempa wymiany kopciuchów i antysmogowej edukacji. Jak to się stało?
-
Opolska porodówka po remoncie. Można rodzić przy kojącej muzyce i zapachu cytrusów
Duże zmiany zaszły w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Placówka - po zakończonej modernizacji - rozwija muzykoterapię i aromaterapię, które pomagają kobietom radzić sobie z bólem i stresem porodowym.
-
Sezon grypowy w pełni. W opolskich szpitalach wprowadzają ograniczenia odwiedzin
Najwyżej jedna osoba może odwiedzić chorego i to pod warunkiem, że nie ma objawów infekcji. Ze względu na zagrożenie grypą szpitale w Opolu wprowadzają ograniczenia odwiedzin. Jak podaje z kolei opolski sanepid, grudzień 2022 roku był najgorszy od lat, jeśli chodzi o zachorowania wirusowe.
-
Sylwestra zwierzęta w śląskim zoo spędzą w pomieszczeniach. "Prosimy, by uszanować ich spokój"
Dla zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym sylwester to przede wszystkim coroczny stres. Wybuchające fajerwerki płoszą je, ale mogą też skłonić do ataku.
-
Niechciany prezent? Tu można przynieść i wymienić. "Często są oryginalnie zapakowane"
Co zrobić z nietrafionym prezentem? Niektórzy po Bożym Narodzeniu stają przed takim dylematem. W Opolu niechciane przedmioty mogą znaleźć nowego właściciela dzięki ReUżytkowni. Miejsce funkcjonuje od ponad roku. Przed świętami i po nich cieszy się wyjątkową popularnością.
-
"Nie ma pani raka, ale zagrożenie jest duże". W Śląskiem prewencyjna mastektomia na NFZ
Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na zabiegi profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją piersi dla kobiet z grup wysokiego ryzyka. - Będziemy mogli zabezpieczyć pacjentki jeszcze przed rozpoczęciem procesu nowotworowego w ich organizmie - słyszymy w szpitalu. Można się już zgłaszać.
-
Utknęli w zaspach, noc spędzili w OSP. "Radiowozami odwoziliśmy ludzi do domów"
Kilkudziesięciocentymetrowe zaspy śniegu nawianego z pól sparaliżowały ruch na drodze krajowej numer 38 z Głubczyc do Kędzierzyna Koźla (Opolskie). Kilkanaście osób spędziło noc w punkcie pomocy zorganizownym przez gminę.
-
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu się tymczasowo zamyka. "Decyzja podyktowana ustawą"
Od 20 grudnia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu nie będzie przyjmować zwiedzających. Wprowadzona ustawa obliguje placówkę do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 procent, tyle że multimedialne muzeum nie może zaoszczędzić inaczej niż poprzez całkowite wyłączenie ekspozycji.
-
"Dla tych ludzi to rzeczy na wagę życia". Opole pomaga Ukraińcom przetrwać zimę
Przez wiele lat partnerstwo miast polegało głównie na kurtuazyjnej pomocy i wymianie wizyt studyjnych. Teraz zyskuje prawdziwego znaczenia - słyszymy od urzędników z Opola, którzy właśnie wysyłają do swojego partnerskiego miasta - Ivano-Frankivska - kolejny transport z pomocą. Tym razem to agregaty, grzałki, śpiwory i wszystko, co ratuje przed zimnem.
-
Pozostałości Puszczy Śląskiej będą lepiej chronione. W Katowicach powiększają rezerwat przyrody
7 grudnia wchodzi w życie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach dotyczące powiększenia o 40 ha rezerwatu przyrody Las Murckowski w Katowicach. Każdy fragment rezerwatu otoczony też będzie specjalną strefą ochronną. Walczyli o to społecznicy i mieszkańcy.
-
Kto podpalił 450-letni dąb? Wyznaczyli nagrodę za pomoc w znalezieniu sprawcy
Ponad miesiąc po pożarze wciąż nie wiadomo, kto mógł podpalić ponad 450-letni pomnik przyrody, rosnący na terenie pocysterskiego klasztoru w Rudach Raciborskich. Nadleśnictwo wyznaczyło nagrodę za wskazanie sprawcy. Chce również przebadać drzewo tomografem, by ocenić jego stan.
-
Karp droższy o jedną trzecią. "Zalecamy kupować teraz"
Drogie zboże i paliwo, a do tego susza, przez którą ryb jest nawet dwa razy mniej - to przyczyny, dla których można spodziewać się znaczącego wzrostu cen karpi, co na pewno odczujemy przed świętami. Potwierdzają to opolskie gospodarstwa hodowlane, z których pochodzi co dziesiąty karp wyhodowany w Polsce.
-
Boom na retro komputery. "Przy 'łamaniu joya' można tu uronić łezkę z sentymentu"
Katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki we wrześniu otwarło się ponownie po pandemii i od tego czasu przeżywa oblężenie. Można grać i podziwiać. Unikatowe zbiory są tak duże, że wiele maszyn kurzy się w magazynach.
-
Prognozy grozy. Uczelnie w Opolu dobijane przez wysokie ceny prądu. Będą zdalne zajęcia
Na kilka tygodni przed końcem roku uczelnie wciąż nie wiedzą, ile w przyszłym roku zapłacą za prąd. Wiedzą, że dużo. W przetargu ogłoszonym przez Uniwersytet Opolski nikt nie wystartował i nie ma procedury awaryjnej. Politechnika Opolska zapowiedziała już naukę zdalną.
-
Pierwszy taki gigant na polskich drogach. Spowoduje utrudnienia w sześciu województwach
Z Opola do Rzeszowa przez Warszawę - tylko tak można przewieźć gigantyczną maszynę, która będzie drążyć tunel na trasie S19 na Podkarpaciu. Pierwszy konwój wyruszy z Opola w piątek. Na miejsce dotrze w pierwszych dniach grudnia. Będą zamykane drogi i wprowadzane objazdy.
-
Nocna prohibicja w Katowicach będzie rozszerzona? Zdecydują mieszkańcy
Nocna prohibicja może objąć niebawem szóstą katowicką dzielnicę. Mieszkańcy Zawodzia jeszcze w listopadzie wypowiedzą się w tej sprawie w konsultacjach społecznych. Od policji słyszymy, że w dzielnicach, w których sklepy z alkoholem w nocy są zamknięte, jest spokojniej.
-
Staniki do recyklingu. Katowicki szpital zbiera biustonosze, by wspomóc walkę z rakiem piersi
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach zbiera od swoich pacjentek, lekarek i pielęgniarek używane biustonosze. Pieniądze uzyskane dzięki reCYClingowi przekazane zostaną na rzecz amazonek i biustopozytywnej edukacji.