-
W Nowym Sączu od rana poruszenie. Prezydent nie dowierzał, teraz apeluje o ostrożność
We wtorek rano w Nowym Sączu mieszkańcy osiedla Chruślice zaobserwowali małego niedźwiadka. Śledzą go dwa patrole straży miejskiej. Urzędnicy zapewniają, że nie ma powodów do paniki. Apelują jednak o ostrożność.
-
Fala krytyki na TPN za ogłoszenie o wolontariacie. "Szukacie jeleni do pracy za darmo?"
Tatrzański Park Narodowy ogłosił, że szuka wolontariuszy do dwutygodniowego "Patrolu na Kasprowym Wierchu". Za darmowe noclegi na szczycie, wyżywienie i przejazdy kolejką wolontariusze mieliby zwracać uwagę turystom nieprzestrzegającym przepisów czy na przykład zbierać śmieci. Pod postem pojawiła się fala negatywnych komentarzy, zarzucających parkowi wyzysk. - Nie wiemy, skąd taka reakcja - słyszymy w TPN.
-
"Strach, przerażenie, wściekłość". Śląsk protestuje przeciwko planom zniszczenia zielonej oazy
Prawie 5000 podpisów jest już pod petycją do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w sprawie ocalenia Żabich Dołów - zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Śląsku. Prywatna firma zgłosiła chęć rozbiórki nasypu kolejowego, który jest elementem chronionego obszaru. Nie zgodziły się na to władze Chorzowa, ale wojewoda tę decyzję uchylił. Teraz Chorzów złożył skargę do sądu, a mieszkańcy okolicznych miejscowości spontanicznie organizują protesty.
-
Wysoko w Tatrach pełnia zimy. TOPR ostrzega: majówkowi turyści powinni rozważnie planować wycieczki
W Tatrach szykują się na majówkowy najazd turystów. Toprowcy przestrzegają, by realnie oceniać swoje możliwości i nie wybierać zbyt wymagających szlaków, zwłaszcza że pogoda jest nadal iście zimowa. TPN z kolei przypomina o zasadach związanych z kupowaniem biletów i parkingami.
-
Niedźwiedzia rodzina potrzebuje spokoju. TPN zamyka popularny szlak
W pobliżu szlaku na Halę Gąsienicowa w Tatrach przyrodnicy zauważyli niedźwiedzicę z młodymi. Szlak przez Dolinę Jaworzynki od dziś (21.04) jest zamknięty. Park szykuje się też na weekendowy najazd wielbicieli krokusów.
-
Lawina na Rysach porwała snowboardzistę. TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia
Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach. W środę lawina porwała snowboardzistę zjeżdżającego z Rysów. - Na szczęście miał plecak lawinowy, który udało mu się uruchomić. Dzięki temu utrzymał się na powierzchni śniegu - mówi nam ratownik TOPR. I ostrzega: w prognozach na weekend pojawiają się zapowiedzi śniegu i silnego wiatru. To pogorszy sytuację.
-
Idzie załamanie pogody w Tatrach. Najpierw deszcz, potem śnieg. Może spaść nawet 20 cm
Z zimowego snu wybudziły się już niedźwiedzie, w dolinach pojawiły się pierwsze krokusy, ale w Tatry nadciąga zmiana pogody. Już w ten weekend zrobi się deszczowo, a w przyszłym tygodniu śnieżnie. Wyższe wyjścia w góry cały czas odbywają się w warunkach zimowych i powinny być planowane z odpowiednim sprzętem - apeluje Tatrzański Park Narodowy.
-
Odbetonują ważny plac w Częstochowie? "Powstał 20 lat temu. Świat się przez ten czas zmienił"
Częstochowscy urzędnicy zastanawiają się nad odbetonowaniem części placu Biegańskiego. To byłaby potężna zmiana, bo plac jest jednym z charakterystycznych punktów miasta. - Został zaprojektowany 20 lat temu, zgodnie z tamtymi oczekiwaniami. Przez ten czas świat się zmienił - mówi nam Łukasz Kot z urzędu miasta.
-
"To będzie przebojowa trasa". Rowerzyści w Częstochowie czekają na bezpieczne połączenie z Jurą
- Od lat marzyliśmy o tym, żeby można było z miasta jechać na Jurę rowerem i nie musieć się martwić, że ktoś nas potrąci. To się ziści - mówi rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie Maciej Hasik. A to niejedyna niespodzianka, jaką to miasto szykuje dla rowerzystów.
-
Droższe wejście na tatrzańskie szlaki. "Jest akceptacja dla podniesienia cen"
Od środy (1 marca) zmieniają się ceny za bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego władze tłumaczą kolejną już podwyżkę m.in. większą liczbą turystów i rosnącymi kosztam utrzymania szlaków.
-
"Samotność nawet do krzyku". W Częstochowie ukraińskie dzieci po lekcjach w polskiej szkole biegną do tej ukraińskiej
Ukraińskie dzieci, które w Częstochowie chodzą do polskich szkół, mogą uczyć się ojczystego języka w szkole ukraińskiej. Placówkę założyli społecznicy. Najmłodsi w nowej szkole mogą zachować ciągłość ukraińskiej edukacji, ale przede wszystkim utrzymać kontakt z rówieśnikami.
-
W Tatrach w końcu dobra pogoda. Na szlakach i stokach tłumy. TOPR ostrzega przed tym, co wydarzy się w weekend
Pogoda w Tatrach się poprawiła, więc turyści chcą wykorzystać ostatnie chwile ferii zimowych. Na stokach i szlakach tłumy. TOPR przypomina, że obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego i ostrzega przed spodziewanym pogorszeniem pogody.
-
Beskidy. Dwa razy ratowali tego samego turystę. Trzeciego dnia znowu go spotkali. "Nikogo nie oceniamy"
Ratownicy GOPR apelują o rozwagę w górach. - Warunki zaczęły się poprawiać, ale pogoda jest zmienna - mówią. W ostatnich dniach goprowcy przeprowadzili 18 akcji ratunkowo-poszukiwawczych. Udzielili pomocy 22 osobom. Jednego z turystów ratowali dwukrotnie.
-
Tatry nadal zamknięte. TOPR apeluje, by nie lekceważyć ostrzeżeń. "Słońce warunków nie naprawi"
Słońce, które pojawiło się nad Tatrami w poniedziałek, może zachęcać do wycieczek. Nadal jednak obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięte są wszystkie szlaki, nie kursuje kolej na Kasprowy Wierch. Na drodze pomiędzy Włosienicą a Morskim Okiem są już co najmniej trzy lawiniska.
-
"Nie idźcie nad Morskie Oko". TOPR odradza najpopularniejszą tatrzańską trasę
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego, padający śnieg i silny wiatr powodują, że sytuacja na szlakach jest bardzo trudna i może się pogarszać. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaapelowało o wyjątkową ostrożność.
-
Podczas rutynowego patrolu znaleźli samochód w rzece. W środku były dwa ciała
Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w nocy w miejscowości Potępa - w powiecie tarnogórskim na Śląsku. Funkcjonariusze, podczas rutynowego patrolu, zauważyli, że w rzece znajduje się samochód. W środku były dwie osoby. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził ich zgon.
-
Kiedyś betonowali, teraz będą zrywać. "Mieszkańcy chcą zieleni"
Niemal jedna czwarta placu w przy urzędzie miasta w Rudzie Śląskiej ma zostać rozbetonowana. Zamiast płyt będą drzewa, krzewy i miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom - mówią urzędnicy.
-
Kryzysowy rok, a oni mają rekordowy budżet na miejskie inwestycje. Jak to się stało?
Aż 195 milionów złotych chcą w tym roku przeznaczyć na inwestycje Żory na Śląsku. To rekordowa kwota w historii miasta. W planach są remonty dróg, ale też nowy basen, tężnia czy renowacja parku z pałacem w Baranowicach.
-
Ekochoinka prosto z Pustyni Błędowskiej. Można ją dostać za darmo albo wyciąć samemu
Około 600 sosen już zostało wyciętych w Pustyni Błędowskiej. Za darmo można je będzie dostać w sobotę (17 grudnia). Można będzie też wybrane choinki wyciąć samodzielnie. Ekologiczna akcja "Przygarnij sosnę na święta" odbędzie się już po raz drugi.
-
Śląsk pod śniegiem. Ponad 100 wypadków i kolizji. "Zredukujmy prędkość o połowę"
Tiry blokujące podjazdy, ośnieżone i śliskie drogi, spowolniony ruch - to obraz piątkowego poranka na Śląsku. Intensywne opady śniegu przyniosły paraliż na niektórych drogach i spowodowały wiele niebezpiecznych zdarzeń. Policja apeluje o ostrożność.