-
Nowa linia kolejowa ma zaoszczędzić 7 minut w drodze nad morze. "Ale zniszczy nasze domy i siedliska zwierząt"
Mieszkańcy gmin położonych na północny wschód od Warszawy sprzeciwiają się budowie nowej linii kolejowej. Chodzi o jedną z ważniejszych "szprych" Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka PKP PLK wylicza, że nowa linia skróci czas przejazdu z Warszawy do Gdańska i Olsztyna o 7 minut. Samorządowcy i mieszkańcy twierdzą, że przy okazji zdewastuje okolice.
-
Warszawa. Płatne parkowanie także w weekendy? Miasto już wie, ile by na tym zarobiło
Zarząd Dróg Miejskich wyliczył, ile miasto mogłoby zyskać z wprowadzenia weekendowej strefy płatnego parkowania w Śródmieściu. Gdyby do tego doszło, do miejskiej kasy rocznie wpływałoby z tego tytułu 20 milionów złotych. Miasto dodaje, że wprowadzenie strefy nie wymagałoby konsultacji społecznych.
-
Tramwajem na Stegny. Miasto zapowiada, że pierwsze składy ruszą w przyszłym roku
W przyszłym roku mieszkańcy Stegien mają zyskać tramwajowe połączenie z centrum miasta. Podróż ma zająć około 20 minut. To w ramach budowy odnogi linii na Wilanów. Jeszcze w zeszłym roku tramwajarze twierdzili, że nie starczy im na nią pieniędzy, ale - jak się okazuje - spółka znalazła potrzebne środki.
-
Wielki powrót po 20 latach. Pociągiem do Karpacza jeszcze w tym roku
Wszystko wskazuje na to, że po ponad 20 latach do Karpacza wrócą regularne połączenia kolejowe. To dobra wiadomość dla turystów i przedsiębiorców z karkonoskiego kurortu. Pociągi mają pojechać po zmodernizowanej linii kolejowej numer 340. Według władz województwa dolnośląskiego pierwsze składy ruszą już w grudniu.
-
Warszawa. Kolejny krok do nowego kompleksu Polonii. Miasto pokazało plany
Wiemy już, jak będą wyglądały nowy stadion na 16 tysięcy kibiców, hala sportowa i Centrum Wsparcia Sportu przy Konwiktorskiej. Miejscy urzędnicy wybrali ostateczny projekt modernizacji kompleksu Polonii, który przygotowało biuro JSK Architekci. W lutym ma dojść do rozmów z firmami, które chcą brać udział w budowie obiektów. Według planów te mają powstać w ciągu pięciu lat.
-
Warszawa. Nowa pętla, a na niej ładowarki dla autobusów, które... nie działają
Z kilkumiesięcznym opóźnieniem oddano do użytku nową pętlę autobusową przy ulicy Jana Ostroroga na warszawskiej Woli. Zastąpiła ona dotychczasowy kraniec Młynów. Pętla obsługuje linie 106 i 136, a budowano z myślą o autobusach elektrycznych. Okazuje się jednak, że zainstalowane tam ładowarki jeszcze nie działają.
-
Trzy miliardy złotych dla Warszawy? "Bardzo dobry krok, ale zaczekajmy na konkrety"
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Warszawa otrzyma 3 miliardy złotych na inwestycje w mieście, m.in. na trzecią linię metra. Miasto odpowiada, że wielokrotnie apelowało o finansowe wsparcie. - Deklaracja, że przynajmniej część wnioskowanych pieniędzy do nas trafi, to bardzo dobry krok. Czekamy na konkrety - mówi rzeczniczka ratusza.
-
Bakterie coli w miejskim wodociągu. Mieszkańcy źli na reakcję służb
W Otwocku pod Warszawą miejscowy sanepid wykrył bakterie grupy coli w miejskim wodociągu. Mieszkańcom zalecono, by nie pili nieprzegotowanej wody z kranu. Problem w tym, że część osób dowiedziała się o tym dopiero po kilku dniach. "Słyszymy o wspólnym oglądaniu meczu, a o skażeniu wody już nie" - oburzają się mieszkańcy.
-
"Ludzie oddają psy, bo nie mają pieniędzy". Trudna sytuacja w schronisku pod Warszawą
- Mamy coraz więcej telefonów od osób, które chcą oddać nam swoje zwierzęta. Ludzie mówią, że nie mają pieniędzy na ich wyżywienie i leczenie. Tak wielu podopiecznych nie mieliśmy od lat - mówi TOK FM dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w podwarszawskim Celestynowie Łukasz Balcer.
-
Warszawa. "To istny horror". Pasażerowie pociągów podmiejskich mają dość utrudnień
- By dojechać do pracy na 9, muszę już od 6 wyszukiwać informacji, czy mój pociąg w ogóle odjedzie - mówi nam pan Michał. Zirytowanych pasażerów próbujących dostać się do Warszawy tzw. linią otwocką jest więcej. Od kilku dni utrudnienia są tu gigantyczne. Jak długo to potrwa?
-
Narodowy Instytut Onkologii wstrzymuje część operacji. Instrumentariuszki zgłosiły zwolnienia lekarskie
Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie wstrzymał w poniedziałek część planowanych operacji. Zabiegi się nie odbyły, bo 14 instrumentariuszek zgłosiło zwolnienia lekarskie. Jak udało się nam ustalić, to nie pierwsza tego typu sytuacja w Instytucie. Po raz pierwszy przybrała jednak tak poważną skalę.
-
Nocna prohibicja w Warszawie? "W niektórych miejscach łatwiej kupić alkohol niż świeże pieczywo"
Aktywiści z Miasto jest Nasze i Porozumienia dla Pragi domagają się, by Warszawa wprowadziła nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Ten miałby obowiązywać od 22 do 6 i obejmować wszystkie sklepy i stacje benzynowe na terenie stolicy.
-
"To wyspa betonu w oceanie asfaltu". Fala krytyki po otwarciu placu Pięciu Rogów w Warszawie
Nowy plac Pięciu Rogów - po remoncie - miał wprowadzić na warszawskie Śródmieście zachodnioeuropejskie standardy urbanistyczne. Jednak zdaniem części mieszkańców i miejskich aktywistów, jest raczej kolejnym przykładem popularnej w Polsce "betonozy".
-
XXI Parada Równości w Warszawie, a symbolicznie również w Kijowie. A do tego zamieszanie z flagą
W sobotę ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie Parada Równości. Tegoroczne wydarzenie będzie się jednak różnić od tych z poprzednich lat, ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Organizatorzy postanowili, że w geście solidarności z Ukraińcami połączą warszawską paradę z tą organizowaną przed wojną w Kijowie.
-
6 tysięcy pelargonii na placu Piłsudskiego. "Polskie ogrodnictwo jest na kolanach i umiera"
Rolnicy z Agrounii przywieźli do Warszawy 6 tysięcy pelargonii. Rano ułożyli z nich kilkumetrowy krzyż na samym środku placu Piłsudskiego. Wszystko w ramach protestu. Jak mówi lider Agrounii Michał Kołodziejczak, krzyż ma symbolizować trudną sytuację polskich producentów kwiatów.
-
Warszawa. Punkt wydawania numerów PESEL znika z PGE Narodowego. Powód? Malejące zainteresowanie
Po prawie trzech miesiącach działalności ze Stadionu Narodowego znika Centralny Punkt Rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Udało się w nim wydać prawie 65 tysięcy numerów. Decyzja o zamknięciu zapadła po tym, jak urzędnicy zaobserwowali, że zgłasza się coraz mniej osób. Ukraińcy, którzy nie wyrobili jeszcze numeru PESEL, będą mogli to zrobić w innych miejscach stolicy.
-
Gronkiewicz-Waltz i Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy. Nie obyło się bez awantury
Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz i merowi Kijowa Witalijowi Kliczce. Głosowanie zostało poprzedzone awanturą. Część radnych nie zgadzała się na to, by była prezydent otrzymała wyróżnienie.
-
Warszawa. Będzie podwyżka opłat za parkowanie? Trzaskowski: To waloryzacja
Stołeczni radni zdecydują w czwartek o podwyżkach opłat za parkowanie w płatnej strefie. Wyższa ma być też kara za nieopłacenie postoju. Prezydent Rafał Trzaskowski mówi o zapowiadanej od dawna "waloryzacji". Oprócz zmian w opłatach radni zdecydują też o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania o część Mokotowa i Pragi Północ.
-
Warszawa. Nowe butelkomaty na Woli. Podzielą los awaryjnych recyklomatów?
Mieszkańcy warszawskiej Woli mogą już korzystać z dwóch nowych butelkomatów. To urządzenia, do których można wyrzucić plastikowe butelki, nakrętki oraz puszki. Jak dowiadujemy się w urzędzie dzielnicy - możliwe, że w przyszłości urządzenia zostaną objęte systemem premiowym. Taki system, przetestowany już w innych miastach, w Warszawie już raz jednak się nie sprawdził.
-
Warszawa. Pierwszy w historii Autosan z Sanoka przyjechał na testy. Kiedy będzie wozić pasażerów?
Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczęły testy pierwszego dostarczonego w tym roku przegubowego autobusu gazowego Autosan Sancity 18 LNG. To jednocześnie pierwszy w historii autobus marki Autosan jeżdżący w barwach stołecznego przewoźnika. Testy potrwają kilka tygodni. Docelowo po stolicy będzie jeździć 90 takich pojazdów.