-
Bulwary za drogie. Bydgoszcz musi przyciąć inwestycję. "Nie mamy 60 milionów, żeby dołożyć"
Bydgoszcz unieważnia kolejny przetarg na przebudowę bulwarów nad Brdą, bo jedyna złożona w nim oferta jest trzy razy wyższa od zakładanego budżetu. Urzędnicy zdecydowali też o ograniczeniu zakresu inwestycji. - Przebudujemy odcinek krótszy o połowę, bo na więcej nie starczy pieniędzy - słyszmy w urzędzie miasta.
-
Rolnicy odetchną z ulgą? Ceny nawozów spadły. Jest nowy cennik Grupy Azoty
Grupa Azoty - największy kontrolowany przez Skarb Państwa producent nawozów - obniżyła ceny swoich produktów, średnio o 25 procent. Rolnicy czują się jednak oszukani, bo w zachodniej Europie już kilka tygodni temu ceny spadły nawet o 30 procent.
-
Liczą i rozkładają ręce. Rolnicy wściekli na rząd. "Takiej sytuacji jeszcze nie było"
Rolnicy ą źli na rząd, bo ceny nawozów w Polsce są dużo wyższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. - To nic innego jak drenaż kieszeni rolników - słyszymy w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.
-
"Będziemy pierwszym miastem w Polsce". Bydgoszcz chwali się ważną zmianą w komunikacji
Bydgoszcz może być pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało tylko nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje. Samorząd zamówił w PESA kolejnych 11 pojazdów, a w planach - dzięki pieniądzom unijnym - jest wymiana wszystkich starych Konstali.
-
Wielkie parkingi stoją puste. "Zaproponujemy zmiany korzystne dla kierowców"
Bydgoscy urzędnicy zapowiadają zmiany w systemie Park&Ride. Cztery parkingi na 500 miejsc - uruchomione jesienią ubiegłego roku - stoją puste, a statystyki sprzedanych biletów są bardzo słabe. - Za dwa tygodnie zaproponujemy zmiany, które będą bardziej korzystne dla kierowców - zapowiada prezydent.
-
"Wina jest ewidentna". Bydgoszcz żąda 10,5 mln złotych od projektantów mostu Uniwersyteckiego
Bydgoski ratusz chce 10,5 mln złotych od projektantów mostu Uniwersyteckiego. Przeprawa przez Brdę była zamknięta przez cały 2021 rok, bo - z powodu błędów projektowych - groziła katastrofą budowlaną.
-
Bydgoszcz. Na tę decyzję czekają od lat. Koniec horrendalnie wysokich rachunków?
Do końca lutego Bydgoszcz będzie miała jeden, wspólny system ciepłowniczy dla wszystkich dzielnic. Od wielu lat odrębną ciepłownię ma jedynie Osowa Góra, przez co jej mieszkańcy otrzymali na początku roku niemal 100-procentową podwyżkę za ogrzewanie. Efektem przyłączenia do ciepłowni miejskiej ma być obniżenie rachunków.
-
Do trzech razy sztuka. Udało się podpisać umowę na ostatni odcinek S10 między Bydgoszczą a Toruniem
Do końca 2026 roku ma powstać droga ekspresowa S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała wreszcie umowę na zaprojektowanie i wybudowanie ostatniego z czterech odcinków - bardzo oczekiwanej przez kierowców - trasy.
-
Nagłe przyspieszenie w sanatoriach. "Myśleli, że pojadą za dwa lata, a mogą już jesienią"
W Kujawsko-Pomorskiem aż trzykrotnie skrócił się czas oczekiwania na pobyt w sanatorium. Pacjenci chętni na wyjazd do Ciechocinka czy Kołobrzegu czekają już nie 30, lecz tylko 10 miesięcy. - Pacjenci są bardzo zaskoczeni, bo liczyli, że wyjadą za dwa lata, a mogą już jesienią - słyszymy w Narodowym Funduszu Zdrowia.
-
W tej chorobie liczy się czas. "Każda godzina zwłoki zwiększa ryzyko śmierci o 8 procent". Zbierają na cenny sprzęt
Już za tydzień odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do szybkiego diagnozowania sepsy. - Mamy czworo pacjentów tygodniowo. Każda godzina zwłoki zwiększa o 8 procent ryzyko zgonu - mówią lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
-
Toruński MOSiR w tarapatach. NIK ujawnia nieprawidłowości na ponad pół miliona złotych
Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu i wyceniła je na 512 tys. złotych. Chodzi między innymi o błędy przy modernizacji stadionu żużlowego i nieterminowe płatności wykonawcom.
-
Toruń. Tarcia w sprawie lodowiska ciąg dalszy. Zawodnicy zostają na lodzie
Toruńskie lodowisko będzie w tym roku zamknięte przez co najmniej trzy miesiące - taka decyzja zapadła na spotkaniu klubów sportowych i dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Lodowisko, na którym trenują olimpijczycy i szkółki, miało zostać rozmrożone na kilka miesięcy m.in. z powodu wysokich cen prądu. Protestują trenerzy, zawodnicy i ich rodzice.
-
Koniec z grypą? Lekarze widzą nowy niepokojący trend. Najczęściej wśród dzieci
Liczba hospitalizacji z powodu grypy i infekcji grypopodobnych wprawdzie spada, ale lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy zwracają uwagę na inny problem. - Przybyło poważnych powikłań po grypie, jak zapalenie płuc, opłucnej czy mięśnia sercowego - informują.
-
W urzędzie pracy widać już spowolnienie gospodarcze. "Bezrobocie będzie rosło"
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy widać już spowolnienie gospodarcze. Choć w mieście stopa bezrobocia wynosi zaledwie 2,2 procent i - nadal jest rekordowo niska - to jest coraz mniej ofert pracy. - Widzimy, że część pracodawców wzięła na przeczekanie, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie zatrudniać nowych osób - prognozuje dyrektor PUP.
-
"To tak jakby zabrać Idze Świątek kort". Toruń zamyka na kilka miesięcy lodowisko
Hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe w Toruniu ofiarami podwyżek cen prądu. Lodowisko - na którym trenują zawodowi sportowcy - ma być na kilka miesięcy rozmrożone. Przerwanie treningów oznacza jednak regres dla zawodników. - To tak jakby Idze Świątek zabrać kort albo piłkarzom stadion - tłumaczą rozgoryczeni trenerzy.
-
"Nie chcę być frajerem, który kupi usługę za drogo". Prezydent Bydgoszczy stawia ultimatum
Prezydent Bydgoszczy daje miesiąc Miejskim Zakładom Komunikacyjnym na podjęcie decyzji, jaką chcą podpisać umowę na obsługę 75 procent linii autobusowych. Miejska spółka chce dostać o 21 procent więcej, niż ma drugi, prywatny przewoźnik. Ratusz przekonuje, że nie ma tyle pieniędzy.
-
"Izba przyjęć to nie poradnia pediatryczna". Nawet 70 procent nieuzasadnionych wizyt w szpitalu
Według szacunków bydgoskich lekarzy, aż 60-70 procent dzieci najpierw powinien obejrzeć lekarz pierwszego kontaktu. - Rodzice często w ogóle nie idą do lekarza rodzinnego i trafiają do nas, do izby przyjęć. Później się denerwują, że muszą kilka godzin czekać - mówią nam lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
-
Jedni biorą zwolnienia, drudzy donoszą. ZUS zwiększył liczbę kontroli L4
- Był pracownik, który jako wokalista zespołu muzycznego na chorobowym brał udział w andrzejkach. A inny, co wiemy z donosu, w manifestacji związku zawodowego - informuje ZUS. Urzędnicy z Bydgoszczy i Torunia skontrolowali w ubiegłym roku aż o 62 procent więcej zwolnień lekarskich, niż w 2021 roku.
-
"Bardziej boję się praktyki." Ruszają egzaminy zawodowe w technikach i szkołach branżowych
W szkołach branżowych i technikach ruszyły egzaminy zawodowe. Uczniowie muszą zdać część teoretyczną i praktyczną. - Technikum to nie jest łatwa szkoła, ale daje konkretny zawód i pozwala wejść na rynek pracy - przekonuje dyrektorka bydgoskiej "budowlanki". Egzaminy - w zależności od typu szkoły, podstawy programowej i wybranego zawodu - potrwają do końca stycznia.
-
Bydgoszcz. Wyższe dofinansowanie do procedury in vitro. "Idziemy na rękę rodzicom"
Bydgoskie pary - zmagające się z problemem niepłodności - mogą w tym roku skorzystać z wyższego dofinansowania do procedury in vitro. - Podnosimy kwotę wsparcia z 5 do 7 tysięcy złotych - informują urzędnicy. Miejski program został przedłużony na kolejne cztery lata.