-
Z autokaru robią mobilny szpital, który wyślą do Kijowa. "Entuzjazm pana Witka wciągnął i mnie"
To będzie najprawdopodobniej pierwszy w Polsce autokar przerobiony na mobilny szpital polowy z salą operacyjną. Niebawem trafi do Kijowa. To inicjatywa społeczników z Grójca, którzy już od roku - czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pomagają, jak mogą. Powiat grójecki w zeszłym roku przyjął najwięcej uchodźców wojennych w stosunku do liczby swoich mieszkańców.
-
Szkoła w Chmurze z obciętym finansowaniem. "Będziemy mieli dużą dziurę budżetową"
Szkoła w Chmurze - największa placówka specjalizująca się w edukacji domowej - może mieć kłopot z dopięciem budżetu. Właśnie organizuje zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i ich rodziców. Z początkiem roku resort edukacji znacząco obciął wskaźniki subwencji oświatowej dla szkół, które masowo przyjmują uczniów uczących się przez internet. A to nie jedyne kłopoty placówki. Warszawski ratusz zarzuca jej zawyżanie kosztów prowadzenia działalności i żąda zwrotu ok. 1,3 mln zł dotacji. Sprawa może skończyć się w sądzie.
-
Parkowanie płatne również w weekendy? Warszawa przymierza się do zmian
Warszawa przymierza się do wprowadzenia opłat za parkowanie w soboty i niedziele. Taki krok rekomenduje ratuszowi oraz radnym Zarząd Dróg Miejskich. Urzędnicy chcą, żeby w ścisłym centrum kierowcy w weekendy płacili - tak samo jak w dni robocze - między godz. 8 a 20.
-
Stare auta do centrum Warszawy już nie wjadą. Od kiedy? Miasto podało daty
Za półtora roku najstarsze samochody nie wjadą do centrum Warszawy. Stolica planuje - w połowie 2024 roku - wprowadzić Strefę Czystego Transportu. Na początek zakaz będzie dotyczyć najstarszych aut benzynowych i diesli, które nie spełniają najniższych norm. Kolejne zakazy będą wprowadzane co dwa lata aż do 2032 roku. Ratusz rozpoczyna konsultacje społeczne w tej sprawie. Na uwagi czeka trzy miesiące.
-
Po alkohol sięgają coraz młodsi. "Mają już za sobą epizody silnego upicia się"
80 proc. uczniów w wieku od 15 do 16 lat przynajmniej raz w życiu piło alkohol. W grupie 17- i 18-latków to niemal 93 proc. - wynika z badania ESPAD. Warszawa wystartowała z kampanią społeczną pod hasłem "Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz". Ma uświadomić młodzieży, czym może skutkować picie alkoholu.
-
Prokuratura chce unieważnienia uchwały antysmogowej na Mazowszu. "Widzimy w tym działanie czysto polityczne"
Mazowsze broni swojej uchwały antysmogowej. Jej unieważnienia chce Prokuratura Krajowa. Zarzuca samorządowcom, że w niewłaściwy sposób przeprowadzili konsultacje społeczne przed podjęciem uchwały. Władze województwa mówią o absurdzie, który może zaszkodzić walce o czystsze powietrze. Ich zdaniem wniosek prokuratury jest działaniem politycznym, przygotowanym pod zbliżające się wybory. Zapowiadają walkę przed sądem.
-
Ostatni moment na wymianę "kopciucha". Lada dzień za używanie starego pieca będą kary
Na kilka dni przed wejściem w życie zakazu używania "kopciuchów" na Mazowszu, w regionie nadal może być ponad 600 tys. starych kotłów. W samej Warszawie na wymianę czeka ich jeszcze niecałe 6 tysięcy. Do końca roku stołeczny ratusz czeka na wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców. Zgodnie z uchwałą antysmogową za ich używanie - od 1 stycznia 2023 roku - będą groziły kary od 500 do 5 tys. złotych.
-
Za złotówkę do teatru i muzeum. "Były obawy, czy program ruszy, a on się dopiero rozpędza"
Mazowsze przedłuży program Kultura za złotówkę. Kolejne szkoły już mogą planować tanie wycieczki do samorządowych teatrów czy muzeów. Władze województwa zarezerwowały na ten cel ponad 12 mln zł w projekcie przyszłorocznego budżetu.
-
Burza wokół Szkoły w Chmurze. Warszawa bierze pod lupę edukację domową
Szkoła w Chmurze - największa w Polsce placówka specjalizująca się w edukacji domowej - może stracić nawet połowę pieniędzy otrzymanych w zeszłym roku z budżetu Warszawy. To efekt kontroli, podczas której miejscy urzędnicy wytknęli szkole szereg nieprawidłowości przy wydatkowaniu pieniędzy. Z dokumentu, do którego dotarliśmy, wynika, że miasto oczekuje zwrotu około 1,3 mln złotych.
-
Mazowsze żąda od państwa 100 milionów złotych i zapowiada walkę w sądzie. "Dość wyręczania"
Zwrotu 100 milionów złotych domaga się od Skarbu Państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia samorząd Mazowsza. Taką sumę musiał dosypać szpitalom w latach 2017-2019 na pokrycie ich strat. Chodzi o osiem placówek, które bez wsparcia musiałyby zostać zlikwidowane. Zarząd zapowiada, że - jeśli będzie musiał - o pieniądze zawalczy w sądzie.
-
Czują się pomijani i przyszli to wykrzyczeć. "Nie mieliśmy podwyżek od lat"
Ponad 100 osób pikietowało w piątek przed stołecznym Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. To pracownicy warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Od miesięcy alarmują, że niebawem kadry, a dzieci zostaną bez opieki, bo za tak niskie pensje nikt nie chce pracować.
-
Pracownicy domów dziecka żądają podwyżek. "Nie będziemy w stanie zapewnić opieki"
Pracownicy warszawskich domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Alarmują, że bez wzrostu wynagrodzeń zabraknie kadry, a dzieci zostaną bez opieki. List w tej sprawie wysłali do prezydenta stolicy już w czerwcu. Odpowiedzi jednak się nie doczekali. Część z nich może niebawem zastrajkować.
-
W Warszawie brakuje coraz więcej nauczycieli. "Minister nie ma zielonego pojęcia, co się dzieje w szkołach"
W Warszawie brakuje prawie 3 tys. nauczycieli - ratusz pokazał pełne dane z wrześniowych arkuszy organizacyjnych. W porównaniu z zeszłym rokiem wakatów jest o niemal tysiąc więcej. Doświadczeni pedagodzy coraz częściej odchodzą ze szkół albo noszą się z takim zamiarem, a o młodych coraz trudniej. I nie chodzi już tylko o pieniądze.
-
Od 17 lat jest na emeryturze, ale ze szkoły odchodzić nie zamierza. "Trzeba nadążać za uczniami" [REPORTAŻ]
Ma 82 lata. Swoją pierwszą lekcję poprowadził 50 lat temu. Dziś w Technikum Mechatronicznym nr 1 w Warszawie ma niepełny etat. Jest ikoną szkoły, uwielbianą przez młodzież. - Lepiej orientuje się w tej nowszej technologii niż inni nauczyciele, jest ogarnięty - mówią o Andrzeju Wronie jego uczniowie.
-
Warszawa tworzy sojusz na rzecz walki z depresją. "Chodzi o to, żeby wcisnąć cztery guziki jednocześnie"
Burmistrzowie stołecznych dzielnic podpisali deklarację, w której zobowiązują się do wspierania działań mających przeciwdziałać depresji w lokalnych społecznościach. Inspiracją dla nich będzie Śródmieście, które jako pierwsza dzielnica utworzyło Alians Przeciw Depresji.
-
Warszawa. W ratuszu będą przykręcać grzejniki. "Sytuacja jest bardzo trudna, zaczynamy od siebie"
Samorządy czekają na szybkie decyzje rządu i parlamentu w sprawie obniżenia cen energii. W innym wypadku będą musiały wprowadzać drastyczne cięcia. Warszawa nadal analizuje plany wydatków i przygotowuje plan oszczędzania. Ratusz bierze pod uwagę rezygnację z podświetlenia miejskich budynków czy mostów i nie wyklucza, że będzie musiał wyłączyć niektóre latarnie.
-
Bunt pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarze ginekolodzy i położnicy grożą odejściami
Przyszłość jednego z najlepszych ośrodków specjalizujących się w leczeniu kobiet i terapii płodu stoi pod znakiem zapytania. Lekarze z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozważają odejście z pracy. Część już zrezygnowała ze stanowisk.
-
Popularne technikum będzie musiało zmienić nazwę? Szkole brakuje specjalistów. "Rekordzista skończył 82 lata"
Niepewna przyszłość Technikum Mechatronicznego w Warszawie. Jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce być może będzie musiała zmienić nazwę. Wszystko przez braki kadrowe. Szkoła ciągle szuka specjalistów od informatyki, programowania i właśnie mechatroniki. Na razie - podobnie jak inne placówki - ratuje się zastępstwami.
-
Warszawa. Ponad 3 tysiące wakatów w szkołach. Tak źle jeszcze nie było. "Nie wyczarujemy nauczycieli"
Dyrektorom coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy w szkole. W kuratoryjnych bankach jest w sumie kilkanaście tysięcy wakatów. A to nie są jedyne miejsca, w których dyrektorzy zamieszczają ogłoszenia z ofertami. Rekordy bije stolica. W Warszawie potrzeba ponad 3,3 tys. nauczycieli. Tak źle jeszcze nie było.
-
Warszawa. Powstała pierwsza ukraińska SzkoUA dla dzieci, które uciekły przed wojną. Mogą się tu poczuć jak u siebie
W stolicy zaczęła działać Warszawska Szkoła Ukraińska. Uczy się w niej ponad 200 uczniów z Ukrainy - w jedenastu klasach. To pierwsza taka placówka w mieście, w której dzieci uciekające przed wojną w Ukrainie, mogą kontynuować naukę w swoim systemie.