-
Prywatni detektywi piszą do Ziobry, chcą większych uprawnień. "Nasza praca jest spowalniana przez ustawy"
Detektywi chcą łatwiejszego dostępu do zapisów monitoringu oraz możliwości ustalania właścicieli samochodów po numerach rejestracyjnych. Napisali w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak przekonuje inicjatorka listu - chodzi o przyspieszenie rozwiązywania spraw karnych, a nie o łatwiejsze namierzanie zdradzających się małżonków.
-
"W Polsce nie będzie jak w amerykańskim filmie". Strażacy apelują o parkowanie z głową
- W amerykańskich filmach oglądamy, jak strażacy taranują auta w drodze na ratunek. U nas w Polsce nie ma prawa, które pozwoliłoby nam tak się zachować - mówi TOK FM młodszy brygadier Tomasz Kubiak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie.
-
Szykuje się kolejna katastrofa na Odrze? "Może być dla tej rzeki śmiertelna"
Powtórka z katastrofy ekologicznej na Odrze jest wysoce prawdopodobna - stwierdzili naukowcy z zespołu eksperckiego, powołanego przez zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza. Wyniki badań monitoringowych na rzece są niepokojące. Złote algi nadal są w Odrze, gdy zrobi się ciepło, mogą zabierać tlen rybom i innym żywym organizmom.
-
Polskie porty przeładowały najwięcej w historii, ale potrzebom nie sprostały. "Daliśmy wszystko, ale to za mało"
Polskie porty miały rekordowy 2022 rok pod względem przeładunków. 133 mln ton oznacza wzrost na poziomie 18 proc. Główny powód to wojna i przejęcie ładunków z Ukrainy. - To było wyzwanie, któremu jednak nie do końca udało się sprostać - usłyszeliśmy od ekspertów w Szczecinie.
-
Coraz bliżej do otwarcia tunelu w Świnoujściu. Szykuje się komunikacyjna rewolucja
Świnoujście szykuje się do otwarcia tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Pierwsze auta przejadą tędy na przełomie maja i czerwca. Mieszkańców i turystów czeka komunikacyjna rewolucja. Promy nie znikną całkowicie z krajobrazu Świnoujścia - Bieliki pozostaną dla pieszych, rowerzystów i jako atrakcja turystyczna.
-
Deweloperzy chcą budować drogi i chodniki. "To mniejsze, ale pewne pieniądze"
W Polsce buduje się coraz mniej nowych mieszkań, więc deweloperzy szukają sobie zajęcia. Chcą remontować chodniki, a nawet budować drogi. Jak słyszymy od przedsiębiorców w Szczecinie, zainteresowanie przetargami publicznymi jest coraz większe. To mniejsze, ale pewne pieniądze.
-
Policzyli żubry na Pomorzu Zachodnim. Jeszcze nigdy nie było tak złych danych
W północno-zachodniej Polsce - tylko w 2022 roku - zginęły 24 żubry. To najwięcej od 2005 roku, kiedy zaczęto liczyć te zwierzęta. WWF Polska bije na alarm i przekonuje, że odpowiedzialność za śmierć cennych gatunków ponoszą kłusownicy. - Aby ten proceder udało się opanować, konieczna jest efektywna współpraca organizacji pozarządowych z organami ścigania - mówią.
-
Szczecin. Mieszkańcy nie będą musieli zwracać rekompensat za ciepło. "Temat zamknięty". Co z nowymi rachunkami?
Dobra wiadomość dla mieszkańców Szczecina korzystających z ciepła systemowego. Mimo zakwestionowania rekompensat przyznanych Szczecińskiej Energetyce Cieplnej w październiku i listopadzie, nie zostaną one cofnięte. Co oznacza, że nie będzie trzeba dopłacać do rachunków. A co z rachunkami za grudzień i kolejne miesiące?
-
Szpital dostał spadek od znanego kapitana. "To wielki gest, nie tylko finansowy"
Szpital Wojewódzki przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie otrzymał spadek. 60 tysięcy dolarów w testamencie zostawił placówce znany kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak. - To wielki gest. Dziękujemy w imieniu szpitala i naszych pacjentów - cieszą się przedstawiciele szpitala.
-
Polscy lekarze chcą pracować za Odrą, ale mają pod górkę. "Procedury mogłyby być dopełniane szybciej"
Polscy lekarze, którzy chcą pracować w szpitalach po niemieckiej stronie, mają coraz trudniej ze względu na piętrzące się procedury. Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie chce rozpoczęcia w tej sprawie dialogu ze swoim odpowiednikiem w Rostocku i lokalnym rządem Meklemburgii Pomorza-Przedniego.
-
"Boże, dodaj mi sił, bo zostanę w tej kabinie jak w trumnie". 30 lat od katastrofy Heweliusza
30 lat temu na Bałtyku zatonął prom Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa polskiej żeglugi po II wojnie światowej. Zginęło 55 osób, uratowało się zaledwie 9. - Aż sam się dziwię, że przez cały czas nie wpadłem w panikę. Cały czas na chłodno, myślałem jak się wydostać z tej pułapki. I udało się - opowiada marynarz Edward Kurpiel, jeden z uratowanych.
-
Ceny najmu przestały rosnąć. "Podwyżki byłyby nieakceptowalne dla wynajmujących"
Mimo inflacji ceny najmu mieszkań w Szczecinie nie powinny już rosnąć. Zdaniem ekspertów powodów jest przynajmniej kilka, a najważniejszy to fakt, że lokatorów nie stać na dalsze podwyżki. Poza tym na rynku najmu pojawił się nowy, istotny gracz.
-
Sylwester nad morzem. Drogo i tłoczno. "W większych kurortach już dwa tygodnie temu zabrakło miejsc"
Nie tylko góry, ale i morze wybierają Polacy na sylwestra. W większych kurortach już dwa tygodnie temu zapełniła się większość miejsc przygotowanych na koniec roku. Wyjazdy na ostatnią chwilę są jeszcze możliwe. Na witanie Nowego Roku z szumem fal w tle trzeba jednak zarezerwować niemałe kwoty.
-
Tragiczna sytuacja w gastronomii. "Z rynku może zniknąć nawet co trzecia restauracja"
- Cyferki się nie zgadzają, logika wygrała z sercem - mówi właścicielka restauracji w Szczecinie, która lada moment przestaje działać. Przedsiębiorcy podkreślają, że cała branża jest w kryzysie i potrzebuje pilnej pomocy.
-
Szczecin. Jedyny taki most kolejowy w Europie przechodzi do historii
Jedyny czynny kolejowy most zwodzony w Polsce, a jednocześnie jedyny z napędem mechanicznym w Europie - most nad Regalicą (Odrą Wschodnią) w szczecińskich Podjuchach powoli przechodzi do historii. Za kilka dni przejadą po nim ostatnie pociągi.
-
Szczecin z kryzysowym budżetem na przyszły rok. "Można zapomnieć o nowych inwestycjach"
To budżet kryzysu finansów samorządowych - tak władze Szczecina nazywają budżet na 2023 rok. Jak mówią, niekorzystny wpływ na lokalne finanse ma inflacja i zrzucanie przez rząd na samorządy kosztownych zadań. Nie będzie nowych inwestycji, ucierpi też kultura.
-
Karp za 90 złotych. "To jest teraz ekskluzywna ryba"
Sprzedawcy nie pozostawiają wątpliwości: w tym roku na wigilijnych stołach ryb będzie mniej. Ceny są dużo wyższe, więc na słynnego karpia już nie każdy może sobie pozwolić. - Filet to koszt 86 złotych za kilogram. Cena w ciągu roku podskoczyła o 80 procent - mówi nam właściciel jednego ze sklepów rybnych w Szczecinie.
-
Parkowanie w Szczecinie. Drobne pomyłki już nie będą tak słono kosztować
Od poniedziałku w Szczecinie obowiązuje liberalizacja przepisów dotyczących parkowania. Po licznych skargach kierowców, teraz będzie większa szansa na uznanie reklamacji w przypadku niewielkiej pomyłki. Mniej kosztowne dla portfeli kierowców będzie też pomylenie stref, o co w tym mieście nietrudno.
-
Przedsiębiorcy za relokacją uchodźców. "Jest obawa, że w mniejszej miejscowości nie ma pracy, a to nieprawda"
Już 30 tysięcy uchodźczyń wojennych z Ukrainy pracuje na Pomorzu Zachodnim. Pracy wciąż poszukuje co najmniej 3 tysiące. Ta - według ekspertów - czeka, ale w mniejszych miastach. - Potrzebny jest systemowy program relokacji - mówi Hanna Mojsiuk, prezeska Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
-
Polskie i niemieckie lodołamacze już w gotowości. "Tylko czekamy, aż zamarznie Odra"
Lodołamacze w bazie w Szczecinie gotowe są już do akcji lodołamania. W tej chwili nurt na Odrze płynie wartko, ale aktualna pogoda i prognozy na najbliższe dni wskazują, że niedługo kruszenie lodu będzie niezbędne. Tej zimy po raz pierwszy od lat na wody nie wypłyną wysłużone jednostki z '69 i '70 roku.