-
Rybnicki Okręg Węglowy chcą przekształcić w Wodorowy. "Inwestujemy w przyszłość"
Samorząd Rybnika zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych. Pierwsze pojazdy mają wyjechać na ulice miasta już jesienią. Koszt zakupu to w sumie ponad 66 mln złotych.
-
"Kilka tysięcy ludzi straci mieszkania". Linia kolejowa CPK ma przeciąć śląskie miasto
Protesty mieszkańców, samorządowców i posłów opozycji towarzyszyły w środę prezentacji przez spółkę CPK wariantu inwestorskiego planowanej linii kolejowej dużych prędkości Katowice - Ostrawa. Projekt przewiduje wyburzenie ponad pół tysiąca domów mieszkalnych.
-
Specjalny status dla języka śląskiego? Donald Tusk: Nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował
Czy śląski powinien być uznany za język regionalny? Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk nie widzi powodu, by ktoś to blokował - tak mówił dziś w Bytomiu.
-
Górnicy szykują protest w Warszawie. "Unia chce za wszelką cenę zniszczyć polskie kopalnie"
Na 24 marca górnicze związki zapowiedziały manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. Organizatorem protestu, poświęconego skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu, jest Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".
-
Śląskie. 30 milionów złotych kar dla gapowiczów. Wysoka suma nie jest przypadkowa
Gapowicze na Śląsku i w Zagłębiu zapłacili w ostatnich czterech latach 30 mln złotych kar! Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), który od 2019 roku organizuje komunikację w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) informuje, że to jeden z największych dochodów w kraju z zapłaconych opłat dodatkowych, czyli mandatów.
-
Tak wygląda pierwszy elektryk masowo produkowany w Polsce. "Możliwości fabryki wynoszą 45 aut na godzinę"
Pierwsza fabryka w Polsce, która seryjnie produkuje samochód elektryczny, w tym roku może wytworzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy aut. Chodzi o tyski zakład koncernu Stellantis, w którym od stycznia montowany jest Jeep Avenger.
-
Węglowe giganty odpierają zarzuty Greenpeace w sprawie zasolenia Odry. "Raport tendencyjny"
Kopalnie odprowadzają wody w sposób kontrolowany i na podstawie odpowiednich pozwoleń - tak węglowe giganty odpowiadają na niedawny raport Greenpeace. Z dokumentu wynika, że wpuszczanie stężonych roztworów soli z kopalń węgla kamiennego do dopływów Odry jest pierwotną przyczyną zniszczenia ekosystemu tej rzeki, a scenariusz katastrofy ekologicznej na Odrze może się powtórzyć na Wiśle.
-
Lichocka kontra Budka na sali sądowej. Spór o słynny gest. "Sprawca kreuje się na ofiarę"
Posłanka PiS Joanna Lichocka domaga się od Borysa Budki 10 tysięcy złotych za - jak twierdzi - naruszenie jej dóbr osobistych. W piątek sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Gliwicach. Chodzi o słynny gest pokazany podczas debaty sejmowej przed trzema laty.
-
Były polityk PiS mówi, że miał "zakaz polityczny" krytykowania CPK. "Należało traktować jako świętość"
Zarząd województwa śląskiego zadeklarował pomoc prawną dla mieszkańców regionu, protestujących przeciwko przebiegowi projektowanych linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sejmiku została powołana również specjalna komisja, która ma analizować rządowe inwestycje, nie tylko kolejowe.
-
Trzy dodatkowe świadczenia dla górników. "Inflacja plus jeden punkt procentowy"
W pierwszym półroczu górnicy pracujący w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) otrzymają trzy jednorazowe świadczenia. W poniedziałek związki zawodowe porozumiały się w tej sprawie z zarządem spółki.
-
Całościowe wsparcie w jednym miejscu. Na Śląsku powstało Centrum Pomocy Dzieciom
Centrum Pomocy Dzieciom - pierwsza taka placówka w województwie śląskim oficjalnie działa już w Sosnowcu. Ośrodek będzie świadczył nieodpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną dzieciom doświadczonym wykorzystaniem seksualnym, przemocą psychiczną, fizyczną oraz zaniedbaniem.
-
Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce motoryzacyjnego giganta. "Będziemy szukać najlepszych rozwiązań"
Fabryka FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej zamierza zwolnić 300 spośród 800 pracowników. Zakład należący do koncernu Stellantis produkuje m.in. silniki do samochodów Jeep Renegade. Związkowcy rozpoczną w najbliższą sobotę rozmowy w sprawie redukcji zatrudnia.
-
W Katowicach otworzyli nowe centrum dla uchodźców z Ukrainy. Nazwa nie jest przypadkowa
W Katowicach oficjalnie otwarto Spilno Hub. To miejsce, które ma łączyć i integrować społeczność lokalną ze społecznością ukraińską. Pieniądze na ten cel przekazał UNICEF, lokal udostępniło miasto. Według szacunków w Katowicach przebywa obecnie od 20 do 30 tys. uchodźców z Ukrainy.
-
Tomasz M. skazany na dożywocie za zabójstwo 11-latka. Jest wyrok w głośnej sprawie
Sąd Okręgowy w Sosnowcu ogłosił wyrok w sprawie uprowadzenia i zabójstwa 11-letniego Sebastiana z Katowic. Tomasz M. został skazany na dożywocie. Będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z więzienia najwcześniej po 30 latach odbywania kary.
-
Śląskie. System biletowy podnosi się po awarii. "Zbliżamy się do krytycznego momentu"
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad ponownym uruchomieniem - po awarii - systemu biletowego. Trwają testy i odzyskiwanie baz danych pasażerów. Jeśli wszystko się uda, system ruszy jeszcze w tym tygodniu.
-
Śląskie. Ogromna awaria systemu. Wracają bilety papierowe i kasowniki dziurkujące
Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) nie działają czytniki w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Biletów nie da się kupić przez portal ani w automatach. Awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) może potrwać nawet kilka dni.
-
Ratownicy górniczy z PGG polecą do Turcji. Będą pomagać w akcjach poszukiwawczych po trzęsieniu ziemi
50 ratowników górniczych z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wylatuje do Turcji. Pomogą w poszukiwaniach osób uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Inicjatywa wsparcia tureckich służb została podjęta przez ratowników spółki.
-
"Solidarność" bije na alarm: Unijne przepisy dobiją polskie górnictwo
Spółki węglowe nie przetrwają nowych przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską - alarmują wspólnie śląsko-dąbrowska i górnicza "Solidarność". Chodzi o tzw. rozporządzenie metanowe, które ma ograniczyć uwalnianie metanu do atmosfery. Związkowcy chcą spotkania z szefami komisji Parlamentu Europejskiego, które pracują nad tym prawem.
-
Tną drzewa pod Izerę. Ekolodzy rozkładają ręce. "To porażka systemu ochrony przyrody"
Na działce inwestycyjnej, na której zlokalizowana ma być fabryka samochodów elektrycznych marki Izera, rozpoczęła się wycinka drzew. Urząd Miejski w Jaworznie (woj. śląskie) informuje, że działania mają umożliwić uruchomienie terenów przemysłowych o powierzchni około 300 hektarów. Ekolodzy przekonują, że to porażka systemu ochrony przyrody.
-
Wybuch na plebanii w Katowicach. Po sekcji zwłok ofiar śledczy zlecają dodatkowe badania
Śledczy zlecili przeprowadzenie dodatkowych badań, które odpowiedzą na pytanie, co było przyczyną śmierci dwóch kobiet - ofiar piątkowego wybuchu w budynku plebanii w Katowicach-Szopienicach. Takie decyzje zapadły we wtorek w Prokuraturze Okręgowej, po przeprowadzeniu sekcji zwłok.