5 praktycznych wskazówek, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu samochodem na ferie zimowe

Ferie zimowe za pasem, a to dla wielu z nas oznacza dalekie wycieczki na narty. Długa podróż, mróz, śnieg i tereny górskie wymagają odpowiedniego przygotowania. Co powinniśmy sprawdzić w naszym samochodzie, wybierając się na daleką, zimową wyprawę? O jakich dokumentach musimy pamiętać? W jaki sposób spakować pojazd, aby pomieścił wszystkie nasze bagaże i narty? M.in. na te pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć przed wyruszeniem w trasę.

Prawidłowa oraz przemyślana organizacja, to klucz do udanych zimowych wakacji z rodziną i przyjaciółmi.

W związku z tym przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Wam właściwie przygotować się na taki wyjazd.

1. Przygotowanie samochodu

To pierwsza i podstawowa kwestia, o którą musimy zadbać przed wyprawą. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan poziomu płynów w naszym samochodzie. Chodzi tutaj o poziom oleju, płynu hamulcowego oraz płynu chłodzącego.

Kolejnym istotnym punktem, który musimy odhaczyć na naszej liście, będzie kontrola stanu wycieraczek. Warto zweryfikować, czy przypadkiem wycieraczki przedniej lub tylnej szyby w naszym pojeździe nie są popękane i czy dobrze zbierają wodę z szyb. Pamiętajmy również o dolaniu płynu do spryskiwaczy i upewnieniu się, że nie zamarza on w niskich temperaturach. Dobrym pomysłem jest również wyczyszczenie samochodu przed rozpoczęciem pakowania. Może wydawać się to bardziej oczywiste po powrocie z wakacji, ale komfort jazdy wyczyszczonym samochodem na wakacje daje poczucie spokoju.

W razie wątpliwości co do stanu technicznego Waszego pojazdu zachęcamy do odwiedzenia Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie nasi specjaliści sprawdzą, czy auto, którym zamierzacie wybrać się w podróż, jest w pełni sprawne.

Natomiast, jeżeli zaistnieje konieczność naprawy któregoś z podzespołów, zapraszamy do umówienia się na wizytę serwisową w naszych salonach. Zapisów można dokonywać poprzez formularz na tej stronie internetowej.

2. Zabranie ze sobą odpowiednich dokumentów

Jeżeli planujemy wyprawę poza granice kraju, należy oczywiście zabrać ze sobą paszport oraz dowód osobisty, jak również kartę ubezpieczenia zdrowotnego – wszystkich podróżników. Musimy także posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. Przed ruszeniem w trasę, sprawdźmy w domu, czy będziemy także potrzebowali winiety na autostradę w Państwach, do których się wybieramy. W zależności od kraju niektóre można zamówić z domu, inne kupić na granicy.

3. Przemyślane zapakowanie auta

Koszmarem każdego kierowcy, który wybiera się na daleką wycieczkę, jest zajrzenie do zapakowanego po brzegi bagażnika, gdy przed samochodem stoi jeszcze kilka walizek. Dlatego, jeżeli zauważymy, że nasze auto nie pomieści wszystkich bagaży, warto wcześniej zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria w postaci relingów lub boksa dachowego. Pozwoli nam to zwiększyć przestrzeń załadunkową naszego pojazdu.

Pakując się w podróż, pamiętajmy również, by w razie potrzeby mieć możliwie łatwy i szybki dostęp do elementów wyposażenia, które mogą być przydatne w razie nagłych sytuacji. Chodzi tutaj o apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy czy kamizelkę odblaskową.

4. Opony i sprawdzenie ciśnienia

Kiedy samochód będzie już spakowany, polecamy sprawdzić stan ciśnienia w oponach i w razie potrzeby dopompować je, aby mocno obciążony pojazd miał jak najlepszą przyczepność w trasie. Zalecane ciśnienie w oponach znajdziemy po wewnętrznej stronie korka wlewu paliwa. Oczywiste jest, że nasz samochód musi być wyposażony w opony zimowe, których bieżnik powinien wynosić od 4 do 5 mm.

5. Akcesoria, które mogą być przydatne w podróży

Wyjeżdżając na ferie, warto zaopatrzyć się również w zimowe akcesoria samochodowe, które mogą być przydatne, szczególnie w miejscach mocno zaśnieżonych. Wśród najważniejszych z nich wymienilibyśmy:

  • zimowe kosmetyki samochodowe (odmrażacz do szyb, dodatkowy płyn do spryskiwaczy),
  • łopatka do śniegu,
  • zmiotka do śniegu oraz skrobaczka,
  • samochodowy pojemnik na śmieci.

Oryginalne akcesoria do swojego samochodu możecie zakupić w naszych salonach oraz w formie online – linki do aukcji znajdziecie poniżej:

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z