Kielce. Szturm na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Wszyscy chcą redukować punkty karne

Z dnia na dzień rośnie liczba chętnych do udziału w szkoleniach redukujących punkty karne. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach w maju chęć udziału w zajęciach zgłosiło 13 osób, w czerwcu już 21 a w lipcu 52. Powodem są zmiany w przepisach Prawa o ruchu drogowym.
Zobacz wideo

Od 17 września zaczną obowiązywać zmienione przepisy ruchu drogowego. Ustawodawca zaostrzy regulacje, szczególnie te adresowane do kierowców siadających za kierownicą po alkoholu. Obok wyższych stawek mandatów poszerzona ma być m.in. lista wykroczeń, za które kierowca otrzymuje punkty karne. Zlikwidowane zostaną także szkolenia redukujące liczbę punktów na koncie kierowcy. Stąd teraz trwa prawdziwy szturm na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które takie kursy robią.

- W Kielcach zajęcia odbywają się cyklicznie - raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od liczby zainteresowanych osób - informuje Karol Wilczyński, zastępca dyrektora WORD w Kielcach. - W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania tymi szkoleniami. W maju skorzystało z nich 13 osób, w czerwcu było to 21 osób, a w lipcu zorganizowaliśmy je dla 52 osób. W tej chwili, według stanu na połowę sierpnia, w zajęciach uczestniczyło 28 osób, a kolejne 33 zadeklarowały chęć udziału w szkoleniu, które odbędzie się w tym tygodniu - dodaje nasz rozmówca.

Czasu coraz mniej

Szkolenie zmniejszające liczbę punktów karnych trwa sześć spotkań, każde po 45 minut. Jest ono prowadzone przez policjanta ruchu drogowego oraz psychologa, którzy prezentują uczestnikom m.in. problematykę przyczyn wypadków drogowych, bezpieczeństwa ruchu drogowego, prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych oraz psychologicznych aspektów związanych z kierowaniem pojazdami. - Jego ukończenie pozwala na zredukowanie liczby punktów karnych o sześć punktów. Koszt szkolenia to 350 złotych - podaje Wilczyński.

W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby, które nie przekroczyły liczby 24 punktów karnych i posiadają dokument prawa jazdy dłużej niż rok. Szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. 

Ci, którzy udział w takim szkoleniu mają jeszcze w planach, muszą się spieszyć. Skorzystać z tej możliwości można jeszcze tylko przez niecały miesiąc.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny