Kiedyś betonowali, teraz będą zrywać. "Mieszkańcy chcą zieleni"

Niemal jedna czwarta placu w przy urzędzie miasta w Rudzie Śląskiej ma zostać rozbetonowana. Zamiast płyt będą drzewa, krzewy i miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom - mówią urzędnicy.
Zobacz wideo

Odbetonowanie rynku w Nowym Bytomiu (dzielnica Rudy Śląskiej) to obietnica wyborcza prezydenta miasta Michała Pierończyka. W czasie kampanii mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że mają dość betonozy. Mówili, że rynek w Nowym Bytomiu jest wyspą ciepła i najwyższy czas to zmienić. - Jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji nowego zagospodarowania placu. Udało się ją przygotować w ciągu trzech miesięcy - zaznacza. Przypomnijmy, Pierończyk pełni urząd od końca września. Zwyciężył w przedterminowych wyborach, zarządzonych po śmierci prezydent Grażyny Dziedzic.

Według przygotowanej koncepcji rozbetonowane ma zostać ponad 1100 metrów kwadratowych rynku - to prawie jedna czwarta jego powierzchni. Zamiast betonu pojawią się byliny, krzewy i drzewa, m.in. platany klonolistne, klony polne, klony czerwone czy lipy srebrzyste. Miasto chce wykorzystać maksymalnie wody opadowe - w planie znalazł się zbiornik retencyjny wraz z systemem podlewania roślinności.

Zlikwidowana zostanie fontanna, która i tak jest nieczynna. Zamiast niej mają się pojawić ławki i altany. W południowo-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku placu miałyby natomiast stanąć dwa pawilony gastronomiczne.

Prezydent miasta podkreśla też aspekt ekologiczny. - Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia odziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni, można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku - na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta - mówi Pierończyk.

Miasto czeka na uwagi mieszkańców

Do 9 lutego w Rudzie Śląskiej potrwają konsultacje społeczne na temat zaproponowanej koncepcji. - To mieszkańcy są rzeczywistymi użytkownikami tego miejsca. Dlatego chcemy, aby to oni mieli realny wpływ na jego ostateczny projekt - podkreśla rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rudy Śląskiej Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

Sprawa wywołuje w mieście niemałe poruszenie. Post o planach przebudowy placu - na profilu magistratu na portalu społecznościowym - zebrał już około 100 komentarzy. - Pomysły już się pojawiły w Internecie, ale nie mieszczą się w formule rozpoczętych konsultacji. Zachęcamy, by mieszkańcy oficjalną drogą, za pomocą formularza, składali swoje propozycje w Biurze Obsługi Mieszkańców, e-mailowo na prezydent@ruda-sl.pl lub drogą pocztową - podkreśla nasza rozmówczyni.

Koncepcja zazielenienia rynku w Rudzie ŚląskiejKoncepcja zazielenienia rynku w Rudzie Śląskiej Fot. materiały Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej

Kiedyś tu był park

Plac w Nowym Bytomiu przeszedł remont w latach 2009-2010. To wtedy zdecydowano, że część parkowa zostanie zastąpiona płytami i kostką betonową. Dlatego część mieszkańców - w komentarzach - ironizuje, by teraz zasadzić drzewa, które wówczas wycięto. Co do zasady jednak plan zazielenienia placu wzbudza pozytywne komentarze.

- Mieszkańcy chcą zieleni, nawet jeszcze więcej niż w projekcie. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom - przyznaje Piekorz-Hałczyńska. - Zieleń jednak sprawia, że można się zrelaksować, odpocząć, usiąść, poczytać książkę w zacienionym miejscu. I do takich celów ten rynek powinien być przeznaczony i mieszkańcy w komentarzach takie rozwiązania sugerują - dodaje.

W komentarzach w Internecie i w rozmowach z mieszkańcami pojawiają się też dodatkowe propozycje. -Jest pomysł, by pojawił się napis "Ruda Śląska", może podświetlany, przy którym mieszkańcy i przyjezdni mogliby sobie robić zdjęcia. Wśród propozycji znalazł się także plac wodny. Na to rozwiązanie w tym miejscu nie możemy sobie pozwolić, gdyż budowa takiego placu, a potem jego utrzymanie znacznie przewyższają zakładane koszty zmiany zagospodarowania rynku - podkreśla nasza rozmówczyni.

Koncepcja zazielenienia rynku w Rudzie ŚląskiejKoncepcja zazielenienia rynku w Rudzie Śląskiej Fot. materiały Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej

Konsultacje zakończą się spotkaniem z mieszkańcami. Odbędzie się ono 9 lutego w magistracie (w sali 211 o godzinie 17). Z tej sali w urzędzie widać rynek, będzie można też zejść na płytę rynku i pomysł dopracować. - Miasto będzie się starało o środki zewnętrzne na tę inwestycję. Do końca tego roku ma być opracowana dokumentacja projektowa i ogłoszone postępowanie przetargowe - zapowiada rzeczniczka magistratu.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z