Odkrywają miejsca, o których wcześniej nie mieli pojęcia. "Po asfalcie, chaszczach i trawach". Jest za to nagroda

REKLAMA
51 szczytów trzeba zdobyć, by uzyskać odznakę przyznawaną przez Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. To Korona Województwa Śląskiego. Chociaż akcja ma zaledwie kilka miesięcy, angażuje się w nią coraz więcej osób i są już pierwsi zdobywcy.
REKLAMA
Zobacz wideo

O Koronie Województwa Śląskiego pisaliśmy na naszym portalu już kilka miesięcy temu. To specjalna odznaka, którą można uzyskać, jeśli zdobędzie się 51 gór i pagórków w województwie śląskim. Odznakę ustanowił zarząd Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach. Prace nad listą szczytów do zdobycia trwały dwa lata. Okazuje się, że było warto, bo zainteresowanie projektem jest bardzo duże.

REKLAMA

Od końca kwietnia zaangażowało się w niego już ponad 500 osób. Korzystając z internetowych map i innych przewodników, zdobywają śląskie szczyty. Jak słyszymy, z niektórymi nie jest łatwo, ale odznakę uzyskało już 11 zdobywców. 

- Były takie osoby, które - nie mając własnego środka lokomocji - do większości z 51 szczytów dojeżdżały komunikacją zbiorową. Tylko w kilku wypadkach musiały prosić o pomoc znajomych, by skorzystać z ich samochodów - mówi nam Tomasz Biernat, prezes Górnośląskiego Oddziału PTTK i zarazem współtwórca Korony Województwa Śląskiego.

By potwierdzić zdobycie kolejnego szczytu, wystarczy zdjęcie w danym miejscu lub pieczątka w książeczce, np. ze sklepu w okolicy. W książeczce znajdują się kody QR, które pokażą nam miejsce poszczególnych szczytów z korony.

Widok z jednego ze szczytówWidok z jednego ze szczytów Tomasz Biernat

REKLAMA

Najwyższe wzniesienie Tychów jest na łące

- Z sygnałów, które do mnie dotarły, wiem, że wiele osób - oprócz zdobywania szczytów i pagórków - zwiedza okolicę. I to jest to, co nas najbardziej zadowoliło w tym projekcie. Stworzyliśmy go po to, by nie tylko zdobywać te góreczki, ale by poznawać takie miejsca, do których na pewno nikt by się nie wybrał - mówi nam Biernat.

Jak przypomina, pierwotnie w planach była lista tylko dla miast. - Potem stwierdziliśmy, że nie jest to takie proste, by opierać się tylko na terenach w administracji miast. Poszerzyliśmy ten projekt o gminy miejskie i wiejsko-miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Wybraliśmy 51 takich, gdzie można było znaleźć jakiś charakterystyczny punkt - opisuje.

Najwyższym szczytem w koronie jest Skrzyczne - ten łatwo znaleźć w Beskidach, ale już na przykład najwyższego wzniesienia Tychów - Stachowej Kępy, trzeba szukać na łące miedzy blokami. - Problemem nie jest tu zdobycie szczytu, ale odnalezienie go w terenie - śmieje się nasz rozmówca.

Góra Ossona, a nie Jasna Góra

Jak przyznaje Tomasz Biernat, nie zawsze najwyższe szczyty to te, które mogą nam w pierwszej kolejności przychodzić na myśl. Częstochowa na przykład od razu kojarzy się z Jasną Górą, a tymczasem najwyższy punkt jest inny. - To Góra Ossona, ma 316 metrów wysokości, na niektórych mapach 317 metrów - precyzuje Biernat. - Na samym wierzchołku znajduje się wychodnia wapienna, wewnątrz części usypanej przez człowieka w latach 50. znajdują się ogromne hale dawnej przepompowni. Te hale są w tej chwili niedostępne i całe szczęście, bo mogłoby się to skończyć wypadkiem - zauważa.

REKLAMA

Jasna Góra z Góry OssonaJasna Góra z Góry Ossona Tomasz Biernat

Przy dobrej pogodzie szczyt oferuje nie tylko panoramę Częstochowy. Można z niego zobaczyć nawet Babią Górę. - Staraliśmy się znaleźć nie tyle najwyższe miejsca, ale też czasami najbardziej charakterystyczne. W Cieszynie wybraliśmy Górę Zamkową, gdzie jest kilka ciekawych obiektów, a nie miejsce na północy miasta zupełnie niecharakterystyczne - dodaje nasz rozmówca.

Na liście - jako najwyższy szczyt Dąbrowy Górniczej - odnajdujemy Łewerest, w Katowicach to Wzgórze Wandy, w Rybniku - Grzybówka, a w Chorzowie - Góra Wyzwolenia.

Przedzieranie się przez chaszcze może dawać satysfakcję

Na zdobywanie Korony Województwa Śląskiego nie ma ograniczonego czasu. Można sobie to rozłożyć nawet na lata, ale kto zrobi to szybko - może liczyć na nagrodę. Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach obchodzi właśnie swoje 100-lecie. Na pamiątkę w poniedziałek (14 istopada) w parku Kościuszki w Katowicach członkowie PTTK zasadzą dąb szypułkowy. Wydarzenie zaplanowano na 15.30. Jest też specjalna odznaka upamiętniająca 100-lecie oddziału. - Taką odznakę dostaną ci, którzy do kwietnia 2023 roku skompletują wszystkie szczyty Korony Województwa Śląskiego, bo to projekt, który powstał jako pewna propozycja naszego oddziału - mówi Biernat.

REKLAMA

Listę najwyższych punktów województwa znaleźć można na stronie internetowej górnośląskiego oddziału PTTK i na fanpage'u Korony Województwa Śląskiego na Facebooku. Tam też możemy zobaczyć zdjęcia i przeczytać o wrażeniach zdobywców. Na profilu akcji jedna ze zdobywczyń korony napisała: "Poznałam wiele dotychczas nieznanych mi miejscowości. Przeszłam wiele kilometrów po asfalcie, chaszczach, w trawach sięgających mi do bioder, ale zawsze z uśmiechem na twarzy".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory