Rybnik szykuje się na zimę. Mają propozycję dla mieszkańców, którzy w domach będą marznąć

REKLAMA
Rybnik ma nowy pomysł na pomoc mieszkańcom, w których domach będzie zimą po prostu zimno. Miasto zaprasza takie osoby do lokalnych domów kultury, w których czekać będą ciepłe wspólne przestrzenie. Przy okazji ma to być sposób na aktywizację osób samotnych.
REKLAMA
Zobacz wideo

Ubóstwo energetyczne może dotknąć coraz większej grupy mieszkańców Rybnika. Stąd pomysł na otwarcie instytucji kultury dla mieszkańców. Można będzie je odwiedzać bez wcześniejszych zapisów, bez rezerwacji czy bez biletów. - Chcemy, by każdy znalazł miejsce, gdzie może przyjść, się ogrzać, a przy okazji porozmawiać z kimś, zagrać w grę planszową, poczytać książkę czy posłuchać dobrej muzyki. Domy kultury oferują też darmowe seanse filmowe, spotkania, koncerty - informuje rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień.

REKLAMA

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku zbiera też dane o mieszkańcach, którzy zimą mogą mieć problemy z ogrzaniem swoich domów. Apeluje o zwracanie uwagi na takich ludzi i pomaganie im. - Docierają do nas głosy o osobach, które w ogóle się w ośrodku nie pojawiają, a najprawdopodobniej nie zdobędą węgla, bo nie potrafią się chociażby zalogować do portalu, na którym można go kupić - mówi Skupień.

W Rybniku przeważa budownictwo jednorodzinne, a zatem władze miasta przewidują, że dużo osób może się znaleźć w trudnej sytuacji. - Śląski obraz to też wdowy mieszkające w dużych domach, które było trudno ogrzać wcześniej, gdy węgiel był, a teraz będzie jeszcze trudniej - zauważa nasza rozmówczyni. 

Ogrzać się można w Domu Kultury

Do tej pory miejscami, gdzie można było posiedzieć, były głównie miejskie czytelnie. Teraz - w ramach programu "Ogrzej się z kulturą" - miasto chce pokazać, że czas spędzić można też w domach kultury. Na stronie internetowej rybnickiego magistratu pojawiła się lista z godzinami otwarcia i ofertą tych placówek.

Na przykład Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach otwarty jest od poniedziałku do piątku, od 8 do 22. Proponuje darmowe Wi-Fi, gorącą herbatę, możliwość ładowania telefonu komórkowego. Są miejsca przy stolikach w holu dolnym i kanapy w holu górnym. Jest też mobilny regał z książkami i czasopismami, a dla chętnych możliwość gry w szachy. Do tego - raz w miesiącu - "Plejada Fajnych Filmów", podczas której można nie tylko obejrzeć film, ale też napić się herbaty i zjeść coś słodkiego. W podobny sposób działają inne domy kultury w rybnickich dzielnicach, ale też punkt informacji turystycznej czy biblioteki.

REKLAMA

Jak mówi Agnieszka Skupień, domy kultury są często kojarzone z miejscami dla dzieci i młodzieży. Nowa akcja ma też pokazać, że dorośli też znajdą w nich coś dla siebie.

Ci, którzy mają znajomych czy krewnych, być może nie będą potrzebować takiego miejsca. - Ale dla osób, które są same, zima może być bardzo trudna. Tym bardziej, jeśli w domu będzie zimno. Do tych placówek będzie więc można przyjść, zażyć kultury i ciepła - podsumowuje miejska rzeczniczka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory