Największa impreza biegowa na Śląsku. Auto lepiej zostawić w domu [UTRUDNIENIA]

REKLAMA
W najbliższą niedzielę (2 października) ulice Katowic - ale też częściowo Mysłowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich - opanują biegacze. Po raz 14. odbędzie się Silesia Marathon - największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Oznacza to spore utrudnienia na drogach.
REKLAMA
Zobacz wideo

Ponad 6200 zawodników zgłosiło się do udziału w Silesia Marathon. Pobiegną na trzech dystansach: maratonu (42 km 195 m), półmaratonu (21 km 97 m) i 50-kilometrowego ultramaratonu. Meta wszystkich biegów znajdować się będzie na bieżni Stadionu Śląskiego. Całe zawody organizowane są na terenie Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

REKLAMA

- W Katowicach od lat mocno stawiamy na sport. (...) Takie wydarzenia to nie tylko promocja zdrowego trybu życia, ale także integracja wielu grup. Zachęcam do tej formy aktywności fizycznej, a wszystkich mieszkańców do kibicowania maratończykom. Wśród biegaczy niejednokrotnie są członkowie naszych rodzin, znajomi czy sąsiedzi. Pokażmy, że to nie przypadek, iż Silesia Marathon uchodzi za bieg z najlepszymi kibicami - apeluje Marcin Krupa, prezydent miasta.

Utrudnienia na drogach

Ci, którzy nie biegną ani nie kibicują, a mają na niedzielę inne plany, powinni w nich uwzględnić trasy biegowe, bo wiele ulic będzie zamkniętych. - Organizacja tej skali przedsięwzięcia wymaga czasowego wyłączenia dróg - mówi Ewa Lipka z katowickiego magistratu. - Organizator jest w tym zakresie w stałym kontakcie z policją. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie. Zachęcamy mieszkańców do wspólnego dopingu najlepszych biegaczy, którzy pojawią się w centrum miasta, ale i na Nikiszowcu oraz Dolinie Trzech Stawów - dodaje.

Według planów między innymi od 8 do 10.30 zamknięte mają być ulice: Złota, Bukowa, Krzyżowa, Ściegiennego, północna nitka Chorzowskiej, rondo Ziętka czy aleja Roździeńskiego w Katowicach. Biegacze później pojawią się też na Granicznej, Pułaskiego czy na Muchowcu. Biegi mają potrwać mniej więcej do 14.30.

Jak zapewnia organizator, wszystkie ulice otwierane będą po przebiegnięciu biegaczy - tak szybko, jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Lepiej sprawdzić wcześniej dokładne mapy utrudnień na stronie organizatora wydarzenia.

REKLAMA

W weekend w Katowicach także inne biegi

Po raz ósmy w Katowickim parku Zadole odbędzie się bieg "Zdążyć przed rakiem". W ciągu dwóch ostatnich lat, ze względu na pandemię, wydarzenie miało charakter wirtualny. Tym razem, poza profilaktyką chorób nowotworowych piersi, wydarzenie promuje profilaktykę chorób nowotworowych gruczołu krokowego u mężczyzn.

Bieg odbędzie się 1 października o godz. 12. Wpisowe w całości przeznaczone jest na cele statutowe Fundacji Zdążyć Przed Rakiem - w tym bezpłatne badania profilaktyczne u kobiet i mężczyzn. W miasteczku biegowym będzie czekać strefa rehabilitacji, strefa darmowych badań PSA dla mężczyzn czy strefa dla dzieci. Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu w parku Zadole bądź chcą pokonać dystans w innym miejscu, istnieje możliwość zapisania się na wersję wirtualną biegu.

Jak w każdą sobotę, także 1 października można wziąć udział w "parkrun Katowice". To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Trasa wytyczona jest alejkami parku Kościuszki, start o 9.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory