Będą korki między Katowicami a Sosnowcem. Drogowcy planują remont nawierzchni na S86

Na drodze ekspresowej S86 w poniedziałek ma się rozpocząć frezowanie nawierzchni. Ta droga to często zatłoczone połączenie Katowic z Sosnowcem. Kierowcy już przewidują, że zwężenie tylko zwiększy korki. Prace mają potrwać do połowy listopada.

Przejazd drogą S86 z Katowic do Sosnowca zajmuje - przy płynnym ruchu - sześć, siedem minut. To najważniejsze połączenie drogowe między tymi miastami. Gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o planowanych pracach, na drogowych grupach internetowych ruszyły zakłady, o ile wydłuży to przejazd i czy trzeba będzie szukać alternatywy na bocznych drogach. Drogowcy mają pracować i w dzień, i w nocy - bez przerw w godzinach szczytu. 

Zamiast trzech pasów, po dwa w każdym kierunku

Droga S86 pozostanie przejezdna, ale będzie zwężenie i ograniczenia prędkości. Na początek zwężone będą dwa pasy ruchu - lewy i środkowy - na obu jezdniach. Pozostaną dwa pasy w każdym kierunku. Jak wylicza w komunikacie GDDKiA, "szerokość lewego pasa ruchu będzie wynosić 2,75 m, a prawego 3 m. Włączenia do drogi ekspresowej drogami dochodzącymi i łącznicami będą odbywać się z wykorzystaniem linii zatrzymania oraz znaku STOP".

Podczas remontu trzeba będzie zwolnić niezależnie od korków - wprowadzony będzie limit prędkości do 60 km/h oraz zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe oraz autobusy.

Na początek prace na trasie z Sosnowca w stronę Katowic

Prace na S86 rozpoczną się frezowaniem nawierzchni na odcinku od Sosnowca w rejonie węzła przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Barbary w stronę Katowic w rejonie sklepu IKEA. Po rozbiórce warstwy ścieralnej zacznie się frezowanie odcinka w kierunku przeciwnym. Potem ruch zostanie przeniesiony na wyremontowane pasy jezdni, ruszy za to remont pasa prawego i awaryjnego. W trakcie tego etapu kierowcy także będą mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym z kierunków. Prace mają potrwać do 15 listopada.

Od poniedziałku wahadło na S1

Od 26 września utrudnienia czekają też kierowców jadących w stronę Słowacji. Rozpocząć ma się remont nawierzchni drogi ekspresowej pomiędzy Kamesznicą a Lalikami. Remontowany będzie odcinek o długości 5,6 km. Droga S1 w tym miejscu jest jednojezdniowa, więc prace będą podzielone na etapy. W zależności od układu drogi i warunków lokalnych będzie albo wahadłowa sygnalizacja świetlna, albo połówkowe zwężenie jezdni. Ma być utrzymany ruch jednokierunkowy, ale trzeba będzie zwolnić do 40 km/h. GDDKiA planuje zakończyć te prace także w połowie listopada.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów