Dziecięca Orkiestra Onkologiczna wraca na scenę. "To nasz ukochany projekt"

REKLAMA
Już w środę wieczorem na scenie NOSPR w Katowicach zaprezentuje się Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. To jedyna taka orkiestra na świecie, której członkami są dzieci zmagające się na co dzień z chorobą nowotworową.
REKLAMA
Zobacz wideo

Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną tworzą podopieczni Fundacji ISKIERKA. Będzie to już ich czternasty koncert, drugi na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - To jest nasz ukochany projekt - mówi prezeska fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka. - W tej orkiestrze grają nasi pacjenci, ich rodzice, rodzeństwo, lekarze, pielęgniarki, całe nasze środowisko - dodaje. Serię corocznych koncertów przerwała pandemia. Ostatni odbył się w lutym 2020 roku.

REKLAMA

Tym razem w wydarzeniu pod nazwą "Symfonia Radości" dzieciom towarzyszyć będą muzycy NOSPR pod batutą Adama Sztaby oraz Chór Informatyków składający się z darczyńców fundacji z firm 3Soft oraz Sii Polska. Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną dowodzić będzie Piotr Sutt - solista i kameralista, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej, pedagog, autor wykorzystywanych w muzykoterapii interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę muzyczną z osiągnięciami nauki. Na scenie wystąpią również: Małgorzata Ostrowska, Ralph Kaminski, Grzegorz Turnau oraz Kuba Jurzyk.

- Koncert to dla dzieci i dla rodziców wydarzenie z kategorii "niemożliwe". Oni nagle stają, grają, dostają brawa. Później, w trakcie terapii, kiedy dziecko mówi: "Nie, nie umiem, nie potrafię, nie uda się", my odpowiadamy: "Ale jak to, nie pamiętasz, co się działo na koncercie?". Dzieci mogą na scenie pokazać swój świat, mogą zaistnieć, mogą pokazać się w innym anturażu - wyjaśnia szefowa ISKIERKI.

Warsztaty przygotowujące młodych pacjentów do koncertu trwały już od dłuższego czasu w szpitalach. Na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach twórczą zabawę z małymi pacjentami prowadziła animatorka kultury, muzyczka - Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska.

- Ta muzyka sprawia, że podróżujemy, bez paszportu, bez wizy i innych rzeczy. W trakcie zajęć obserwuję, że jeszcze większą frajdę potrafią mieć rodzice - przyznaje artystka. Podczas warsztatów dzieci i ich opiekunowie grają na bębenkach, kalimbach, dzwonkach. - Jest afrykański talking drum, grzmotownica. Musimy siebie uważnie słuchać, mamy wspólny pul, rytm, a każdy z nas jest ważnym elementem całości. To bardzo cenne doświadczenie dla dzieci - przekonuje.

REKLAMA

Z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną koncertowali już m.in.: Artur Rojek, Mika Urbaniak, Natalia Kukulska, Grupa Mocarta, zespół Raz Dwa Trzy czy Kapela ze Wsi Warszawa. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rzecz dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin - podopiecznych Fundacji ISKIERKA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory