Trzy orkiestry dęte, lokalne zespoły i szczytny cel. Takiego wydarzenia w Bytomiu jeszcze nie było

Chcieli połączyć przyjemne z pożytecznym i wpadli na pomysł zorganizowania imprezy pod hasłem "Bo muzykę masz we krwi". Chodzi o to, by zintegrować mieszkańców Bytomia (i nie tylko), a przy okazji urządzić wielką akcję krwiodawstwa. - Wydarzenie jest bezpłatne i mam nadzieję, że stanie się cykliczne - mówi nam organizator całego przedsięwzięcia.
Zobacz wideo

- Pomysłodawcą imprezy jest Dariusz Kasperek, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom", który pod koniec ubiegłego roku zaproponował, żebyśmy wspólnymi siłami podjęli się organizacji tego przedsięwzięcia - tłumaczy Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. - Z uwagi na to, że wtedy całe nasze siły skupione były na przygotowaniach do inscenizacji "Walki o Miechowice", którą co roku w styczniu organizujemy, postanowiliśmy wrócić do tej rozmowy wiosną. I tak się stało. Praktycznie od marca zaczęliśmy przygotowania - dodaje nasz rozmówca.

Zabawa i krwiodawstwo 

Impreza potrwa dwa dni - sobotę i niedzielę (27 i 28 maja). Odbędzie się pod hasłem: "Bo muzykę masz we krwi". Nie jest ono przypadkowe. Jednym z głównych celów całego przedsięwzięcia jest bowiem oddawanie krwi. Wszyscy chętni będą mogli to zrobić w specjalnym krwiobusie. Pojazd stanie na parkingu siedziby Pro Fortalicium w Bytomiu Miechowicach, przy ul. Kasztanowej. Oprócz tego w sobotę i niedzielę organizowane będą pokazy dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy.

Drugim i - jak mówią organizatorzy - nie mniej ważnym celem wydarzenia jest integracja i zabawa. - Liczymy, że podczas imprezy pojawi się sporo ludzi - od najmłodszych do starszych i każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno nie będzie nudy, bo podczas dwóch dni zaprezentuje się około 250 wykonawców - zapowiada Ireneusz Okoń.

Wśród nich będą między innymi trzy orkiestry dęte: policyjna, górnicza i wojskowa, wiele zespołów i wykonawców folklorystycznych. Będą również pokazy ratownictwa medycznego, sportowe i zabawy dla dzieci. Nie zabraknie przyjemności dla podniebienia, bo przez dwa dni będzie można skosztować np. regionalnych potraw.

W czasie całej imprezy, w siedzibie Stowarzyszenia Pro Fortalicium, otwarte będą wystawy militarne i górnicze, ale też schron przeciwlotniczy, cieszący się olbrzymim zainteresowaniem. Podczas niedawnej Nocy Muzeów miejsce to odwiedziło 537 osób. - Mieliśmy udostępnić schron w godzinach 15-22. Takie mieliśmy założenie. Tymczasem pierwsi goście pojawili się już godzinę przed otwarciem, a ostatni zwiedzający opuszczali schron po 23 - wspomina z uśmiechem nasz rozmówca. O tej inscenizacji i o schronie pisaliśmy w tym miejscu.

Wstęp na dwudniową imprezę "Bo muzykę masz we krwi" jest bezpłatny. - Chciałbym, żeby ta impreza stałą się cykliczna, podobnie jak to jest w przypadku innych wydarzeń, które organizujemy przy ulicy Kasztanowej w Bytomiu Miechowicach. Postaramy się połączyć przyjemne z pożytecznym. Myślę, że w tym przypadku to powiedzenie pasuje idealnie - podsumowuje Okoń.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z