Górnicy szykują protest w Warszawie. "Unia chce za wszelką cenę zniszczyć polskie kopalnie"

Na 24 marca górnicze związki zapowiedziały manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. Organizatorem protestu, poświęconego skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu, jest Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".
Zobacz wideo

Demonstracja ma się odbyć w południe, obecnie "Sierpień 80" prowadzi zapisy chętnych do wyjazd do stolicy. Trwają też negocjacje z innymi związkami ws. protestu. Unijne przepisy mają wprowadzić normę emisji metanu w wysokości 5 ton tego gazu na 1000 ton wydobytego węgla. Nasze kopalnie przekraczają normy, niektóre niemal trzykrotnie. - To by oznaczało likwidację większości z polskich kopalń - mówi Bogusław Ziętek, szef "Sierpnia 80".

Związek zorganizował w środę w śląskich kopalniach masówki poświęcone tej sprawie. "Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie. Tym razem chodzi o dyrektywę metanową. Jej wejście w życie oznacza likwidację niemal wszystkich polskich kopalń" - można przeczytać w stanowisku, które związkowcy przedstawili załogom podczas porannych spotkań.

Tydzień temu Ziętek wezwał Jacka Sasina, wicepremiera i szefa MAP, do zorganizowania okrągłego stołu ws. dyrektywy metanowej, którą ma w marcu przyjąć Parlament Europejski. - Chodzi o to, by wszystkie siły polityczne, naukowcy i szefowie spółek górniczych porozumieli się ws. unijnych przepisów - powiedział TOK FM lider "Sierpnia 80".

Górnicy na "nie"

Rozporządzeniu w obecnie proponowanej formie sprzeciwiają się zarówno górnicze związki, jak i szefowie spółek węglowych. Polska Grupa Górnicza wyliczyła, że musiałaby płacić 1,5 mld zł kary rocznie, gdyby unijne rozporządzenie weszło w życie w proponowanym kształcie.

Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły poinformował niedawno, że strona polska zabiega o kompromis na poziomie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla. Zdaniem naukowców metan jest drugim po dwutlenku węgla istotnym gazem cieplarnianym, który ma ogromny wpływ na zachodzące obecnie zmiany klimatu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z