Śląskie. Ogromna awaria systemu. Wracają bilety papierowe i kasowniki dziurkujące

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) nie działają czytniki w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Biletów nie da się kupić przez portal ani w automatach. Awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) może potrwać nawet kilka dni.
Zobacz wideo

Pasażerowie nie mają dostępu do Portalu Pasażera i nie mogą używać aplikacji Mobilny ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych). Na przystankach nie działają tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a w pojazdach - czytniki kart.

- W większości pojazdów działają kasowniki biletów papierowych, niezabudowane w czytnikach ŚKUP. Awaria nie wpływa też na działanie aplikacji zewnętrznych, w których można nadal kupować bilety elektroniczne - informuje Łukasz Zych z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Gdzie kupić bilet?

Bilety jednorazowe kupimy więc w aplikacjach SkyCash, mPay, moBilet, zBiletem.pl, JakDojade. W wersjach papierowych dostępne są w: kioskach, u kierowcy, w Punktach Obsługi Pasażera, dwunastu automatach solarnych oraz w wybranych automatach na terenie Sosnowca.

- Montowane są kasowniki dziurkujące, przeważnie w nowszych tramwajach - dodaje Zych. Pasażerowie powinni zaznaczać długopisem na biletach datę i godzinę skasowania.

Pasażerowie, którzy mają na swoich kartach ŚKUP zakodowane ważne bilety długookresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, metrobilety), mogą podróżować na ich podstawie za okazaniem karty.

Bilety średniookresowe są dostępne poprzez zewnętrzne aplikacje.

"Przepraszamy za niedogodności"

- Za przejazd trzeba płacić, choć kontrolerzy biletów skupiają się przede wszystkim na pomocy i udzielaniu informacji pasażerom. Obecnie priorytetem jest dla nas rozwiązanie problemu, a może to zająć kilka dni. Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za niedogodności - mówi Zych.

To największa awaria takiego systemu w Polsce. Zarząd Transportu Metropolitalnego wysyła pojazdy na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących. Obsługują one ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z