"Nie ma pani raka, ale zagrożenie jest duże". W Śląskiem prewencyjna mastektomia na NFZ

REKLAMA
Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na zabiegi profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją piersi dla kobiet z grup wysokiego ryzyka. - Będziemy mogli zabezpieczyć pacjentki jeszcze przed rozpoczęciem procesu nowotworowego w ich organizmie - słyszymy w szpitalu. Można się już zgłaszać.
REKLAMA
Zobacz wideo

Prewencyjne usunięcie piersi redukuje ryzyko zachorowania na raka prawie do zera. - To nie jest marginalny temat. W tej chwili w Polsce jest około 100 tysięcy kobiet z mutacją genetyczną, która kwalifikuje do wykonania takiego zabiegu - mówi nam dr n. med. Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

REKLAMA

Jak dodaje, zabieg wykonywany jest u pacjentek, u których wykluczono nowotwór i spełniających co najmniej jeden z czterech warunków. Pierwszym jest potwierdzona obecność mutacji genetycznej BRCA1/BRCA2 (to geny, których mutacje mogą wywoływać choroby nowotworowe). Kolejne dwa czynniki związane są z obciążającym wywiadem rodzinnym (na przykład w sytuacji, gdy u krewnych pierwszego lub drugiego stopnia rozpoznano zachorowania na nowotwór złośliwy piersi). Czwarte kryterium kwalifikujące do profilaktycznego usunięcia piersi to potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Trzeba całkowicie zmienić myślenie

- To bardzo ważny kontrakt dla pacjentek nie tylko z Dąbrowy Górniczej czy Zagłębia, ale także z województwa śląskiego i całego kraju. Będziemy mogli zabezpieczyć pacjentki z grupy wysokiego ryzyka jeszcze przed rozpoczęciem procesu nowotworowego w ich organizmie - zaznacza dr Szczepanik.

Dla pacjentek z Zagłębia nie do przecenienia jest możliwość wykonywania operacji przez najlepszych specjalistów w regionie bez potrzeby wyjeżdżania poza miejsce zamieszkania. Kwalifikacją do zabiegu zajmie się zespół składający się z lekarza specjalisty genetyki klinicznej, a także specjalistów onkologii klinicznej i chirurgii onkologicznej oraz psychologa. Chodzi nie tylko o przeprowadzenie zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie jej wsparciem po operacji.

- Świadczeń udzielamy kompleksowo, a więc również opieka psychologiczna jest zagwarantowana - zapewnia nasz rozmówca. I przyznaje, że decyzja o profilaktycznej mastektomii to dla pacjentki "skok na głęboką wodę".

REKLAMA

- To taka sytuacja, w której trzeba całkowicie zmienić myślenie. Mówimy pacjentce: "Nie ma pani raka, ale zagrożenie jest duże". Pacjentka musi sama uświadomić sobie, że za chwilę będzie miała nowotwór, bo ryzyko sięga 95 procent. Druga rzecz, że po wykonaniu profilaktycznej mastektomii trzeba pomyśleć w ten sposób: "Jestem niemal całkowicie zabezpieczona przed nowotworem" - mówi dr Tomasz Szczepanik. Trzecia sprawa to rekonstrukcja piersi. - To jest bardzo ważne z punktu widzenia psychologicznego, że kobiety wracają od razu do zdrowia i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - zaznacza lekarz.

Przywołuje zarazem znane postacie, jak Angelina Jolie czy Paulina Młynarska, które - otwarcie przyznając się do wykonania takiego zabiegu - pokazały kobietom, że są sytuacje, w których trzeba wyprzedzić nowotwór. - W społeczeństwie potrzebna jest świadomość, że należy się badać, a następnie działać, bo to daje możliwość stuprocentowego wyleczenia, przy jak najmniejszym okaleczeniu pacjentki - stwierdza nasz rozmówca.

Jeden z najpowszechniejszych nowotworów

Świadczenie zakontraktowane przez ZCO w Dąbrowie Górniczej obejmuje procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny), rekonstrukcję piersi (jedno- lub obustronną), znieczulenie do zabiegu oraz opiekę przed i pooperacyjną. Profilaktycznych mastektomii Zagłębiowskie Centrum Onkologii jak dotąd nie wykonywało, ale od 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach. - Pacjentki zainteresowane refundowanymi przez NFZ zabiegami profilaktycznej mastektomii mogą się już do nas zgłaszać - mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa ZCO.

"Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Około 25 procent przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10 procent przypadków zachorowań - jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90 procent z nich zachoruje na raka piersi do 60. roku życia" - informuje ZCO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory