Przy przejściach dla pieszych ustawili odblaskowe ludziki. "To innowacja w skali kraju"

11 odblaskowych postaci, które imitują pieszych wkraczających na jezdnię, pojawiło się na częstochowskich skrzyżowaniach. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na drogach. Mają zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu.
Zobacz wideo

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie w ostatnim czasie skupił się na pracach w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na terenie miasta. Poprawił te słabo doświetlone. Na niektórych pojawiły się dodatkowe oznakowania, ale na tym nie koniec. Jak przekazał nam rzecznik prasowy częstochowskiego MZD Maciej Hasik - w pięciu newralgicznych punktach w mieście, przy przejściach, zostały ustawione dodatkowo odblaskowe postacie. Przypominają pieszych, którzy wchodzą na jezdnię.

- To innowacja w skali kraju - podkreśla nasz rozmówca. I dodaje, że miejsca w których "odblaskowe żółte ludziki" stanęły nie są przypadkowe. Ich wytypowanie poprzedziła skrupulatna analiza inżynierów ruchu drogowego, po konsultacjach z policją i miejskim Biurem Inżyniera Ruchu.

Jak dodaje Maciej Hasik, żółte odblaskowe postacie testowano w Częstochowie już wiosną w różnych lokalizacjach. I już wtedy skutecznie zwracały uwagę kierowców, którzy na ich widok zmniejszali prędkość. Taki był też cel. Teraz, przy ich montażu, pod uwagę brano między innymi to, czy w pobliżu jest placówka oświatowa albo czy dane przejście wymaga dodatkowego oznakowania.

I tak od kilku dni odblaskowe ludziki można zobaczyć m.in. na ulicy Jesiennej - przy szkole, na Pułaskiego - przy św. Augustyna czy Łódzkiej - przy Sikorskiego. Dodatkowo na alei Pokoju przy Iłłakowiczówny jest odblaskowa instalacja imitująca postać osoby niepełnosprawnej.

odblaskowa postać przy częstochowskim przejściu dla pieszychodblaskowa postać przy częstochowskim przejściu dla pieszych MZD Częstochowa

Jak przypomina Maciej Hasik - według nowych przepisów to pieszy ma pierwszeństwo jeszcze zanim wejdzie na pasy (ale się do nich zbliża). Trzeba jednak pamiętać, że każdy pojazd, nawet nieprzekraczający prędkości i jadący zgodnie z przepisami, ma swoją drogę hamowania. - Te odblaskowe postacie to sygnał nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i dla pieszych - dodaje nasz rozmówca. Elementem edukacyjnym przedsięwzięcia jest też pokazanie, jak ważne są odblaski. Hasik zwraca uwagę, że warto je nosić, bo - według danych - posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego na odzieży zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów.

Będą kolejne zmiany na przejściach

W przyszłorocznym sezonie budowlanym Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie planuje dostosować przejścia dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych - w siedmiu lokalizacjach. Zostaną na przykład zainstalowane specjalne wypustki oznaczające krawędzi przejść, które są ważnym elementem w przypadku osób niewidomych i słabowidzących. W sumie na te wszystkie inwestycje MZD wyda ok. 580 tys. zł. Część pieniędzy to dofinansowanie w ramach projektu koordynowanego przez WORD i Śląski Urząd Marszałkowski.

Z danych Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wynika, że od początku 2022 roku na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 52 wypadków z udziałem pieszego, w których dziewięć osób zginęło, a 43 zostały ranne. Do 28 wypadków i 35 kolizji z udziałem pieszego doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z