Będą nagrody i rekompensaty za inflację. Górnicy do końca roku dostaną dwie dodatkowe wypłaty

REKLAMA
Związkowcy w Polskiej Grupie Górniczej oraz zarząd spółki podpisali porozumienie dotyczące wypłaty kolejnej transzy tzw. rekompensaty inflacyjnej. Pieniądze na kontach górników mają znaleźć się do 30 grudnia. Natomiast tegoroczna "barbórka" ma zostać wypłacona 30 listopada.
REKLAMA
Zobacz wideo

Zgodnie z podpisanym w piątek porozumieniem - pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają 6400 złotych brutto rekompensaty inflacyjnej. Pracownicy zatrudnieni m.in. w zakładach mechanicznej przeróbki węgla oraz w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji - 5200 złotych brutto, a pozostali pracownicy powierzchni - 4000 złotych brutto. Kwoty są takie same, jak w przypadku dwóch poprzednich transz.

REKLAMA

- Świadczenia mają zostać wypłacone w terminie do 30 grudnia bieżącego roku. Należą się one pracownikom zatrudnionym na dzień 30 listopada 2022 roku - informuje TOK FM Bogusław Hutek, szef Górniczej "Solidarności".

To już trzecia wypłata rekompensat w tym roku. Pierwsze porozumienie związkowcy podpisali z zarządem Polskiej Grupy Górniczej 15 lipca, a świadczenia zostały wypłacone do 29 lipca. Drugie porozumienie strony zawarły 27 września, a pieniądze zostały wypłacone kilka dni później. Według nieoficjalnych informacji wypłata jednej transzy to łączny koszt około 200 milionów złotych.

300 milionów złotych na "barbórki"

Dochody górników zwiększy jeszcze w tym roku wypłata tegorocznych nagród z okazji Dnia Górnika. Tzw. barbórki są wypłacane zazwyczaj w okolicy 4 grudnia, natomiast w tym roku pieniądze trafią na konta górników 30 listopada. Wysokość tych zwyczajowych nagród jest podobna do miesięcznego wynagrodzenia.

Polska Grupa Górnicza przeznaczy na wypłaty "barbórek" około 300 milionów złotych - tak wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Oficjalnie spółka nie chce przekazywać danych w tej sprawie.

REKLAMA

Lepsze wyniki

Obecnie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej rozpędzają się. Znacznie zwiększyły produkcję w czwartym kwartale tego roku. Chodzi nawet o milion ton węgla. "Wynik jest o ponad 20 procent lepszy od wydobycia w poprzednim kwartale" - czytamy na stronie PGG. Spółka wyjaśnia, że na sukces ten wpłynęło m.in. zakończenie wcześniejszych prac przygotowawczych i uruchomienie sześciu nowych ścian wydobywczych. Obecnie trwa zbrojenie dwóch kolejnych ścian.

"Zwiększenie wydobycia to także efekt wzmożonej pracy górników w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Dodatkowy wysiłek pracownicy podjęli w śląskich kopalniach szczególnie od początku marca, po wybuchu wojny i kryzysu paliwowo-energetycznego w Europie" - informuje PGG.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory