Pierwszy sklep społeczny w Tychach już otwarty. Dostępny dla wszystkich mieszkańców

W Tychach został w piątek otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny sieci Spichlerz. To miejsce przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Seniorzy 60 plus mogą skorzystać z zakupów niezależnie od dochodów, a w soboty sklep będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.
Zobacz wideo

- Warzywa są tańsze. Kakao kupiłam za 50 procent ceny w zwykłym sklepie. Ściereczka jest za 1,50 zł, a papryka za złotówkę - cieszyła się pani Maria, jedna z pierwszych klientek.

Za powstanie sklepu społecznego w Tyskich Halach Targowych odpowiedzialny jest Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji "Wolne Miejsce", która prowadzi już tzw. sklepy socjalne między innymi w Katowicach. Jak tłumaczy, seniorzy z przyczyn godnościowych nie przychodzili do nich, bo wymagane jest tam zaświadczenie o niskich dochodach. - Chcielibyśmy ich zachęcić do tego, żeby nie bali się stygmatyzacji. Żeby przychodzili tutaj bez żadnego skierowania, bez pokazywania dokumentów. To jest taka nowa idea, którą nazwaliśmy sklepem społecznym - tłumaczy.

W Tychach powstał pierwszy sklep społecznyW Tychach powstał pierwszy sklep społeczny Grzegorz Kozieł, TOK FM

Osobami uprawnionymi do zakupów w sklepie społecznym są mieszkańcy Tychów (w tym obywatele Ukrainy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej), posiadający stosowne skierowanie z MOPS oraz seniorzy powyżej 60. roku życia, bez względu na wysokość dochodów. Natomiast w każdą sobotę, bez skierowania, zakupy będą mogli zrobić wszyscy  mieszkańcy Tychów.

W sklepie można kupić artykuły spożywcze, środki higieny osobistej oraz środki czystości. Produkty te mają zazwyczaj krótki termin ważności. - Fundacja pozyskuje je od sieci handlowych, producentów i dystrybutorów - informuje Rykowski.

W sklepie działa także klubokawiarnia, która ma być miejscem spotkań i integracji mieszkańców. - Tu będą się również zbierać wolontariusze, by na przykład przygotowywać wigilie dla samotnych - wyjaśnia prezes Fundacji "Wolne Miejsce". Organizacja otrzymała z budżetu miasta na prowadzenie sklepu dotację w wysokości ponad 76 tysięcy złotych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny