Częstochowa. Pijani kierowcy na drogach. "Dwa zgłoszenia na pięć są trafione"

REKLAMA
Bogdan Widawka
Na częstochowskich drogach doszło w te wakacje do mniejszej liczby wypadków i kolizji niż rok wcześniej. Policja zwraca jednak uwagę, że problemem nieustannie są kierowcy na tzw. podwójnym gazie. - Dostajemy bardzo dużo sygnałów od świadków - mówią funkcjonariusze. Średnio dwa zgłoszenia na pięć są trafione.
REKLAMA
Zobacz wideo

W te wakacje na drogach Częstochowy i powiatu częstochowskiego doszło łącznie do 60 wypadków i 720 kolizji. 70 osób zostało rannych, a pięć osób niestety zginęło. Dla porównania - w ubiegłym roku w tym samym okresie wypadków było 83, a kolizji aż 900. Sześć osób zginęło, a 112 zostało rannych. - Te liczby pokazują poprawę bezpieczeństwa - mówi nam oficer prasowa częstochowskiej policji Sabina Chyra-Giereś, choć zaznacza, że w tym roku również funkcjonariusze z częstochowskiej drogówki mieli pełne ręce pracy.

REKLAMA

Kierowcy "na podwójnym gazie"

Niestety w dalszym ciągu problemem na drogach są nietrzeźwi kierowcy. - Dostajemy bardzo dużo sygnałów od świadków, którzy informują nas, że zachowanie kierowcy na drodze wzbudza ich niepokój i może wskazywać, że konkretny kierujący jest pod wpływem alkoholu czy środków odurzających - mówi Chyra-Giereś. - Każde takie zgłoszenie sprawdzamy i w dwóch przypadkach na pięć są to zgłoszenia trafione - dopowiada.

Jak podkreśla oficer prasowa częstochowskiej policji - nie należy bać się reagować. - Trzeba informować policję o takich dziwnych zachowaniach na drodze. Z pewnością nikt nie będzie miał nieprzyjemności, kiedy okaże się, że "podejrzany" kierowca jest jednak trzeźwy - podkreśla. Zwraca też uwagę, że czasami zdarza się, że kierujący nie jest po spożyciu alkoholu, ale za to na przykład źle się czuje (dlatego jego sposób jazdy wzbudzał podejrzenia). W takich przypadkach reakcja osoby trzeciej też okazuje się niezwykle pomocna. - Pamiętajmy, że taki sygnał na numer 112 czy 997 może uratować zdrowie i życie osób na drodze - podkreśla nasza rozmówczyni.

Rowerzyści pod wpływem

Policjantka przypomina również, że nie tylko autem, ale i rowerem nie można jechać pod wpływem alkoholu. Mowa tu nie tylko o stanie nietrzeźwości - kiedy w organizmie mamy powyżej 0,5 promila - ale i stanie po użyciu alkoholu, czyli do 0,5 promila. Mandat za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości wynosi 2500 złotych, a jeżeli rowerzysta ma do 0,5 promila alkoholu - 1000 złotych.

Od stycznia policjanci częstochowskiej drogówki zatrzymali 41 rowerzystów, którzy byli pod wpływem alkoholu. Natomiast w wakacje wpadło 17 rowerzystów w stanie nietrzeźwości i trzech po użyciu alkoholu.

REKLAMA

Piesi

W wakacje częstochowska policja odnotowała także wiele zdarzeń z udziałem pieszych. Najczęściej - jak słyszymy - dochodziło do nich z winy kierujących, którzy nie przestrzegali przepisów, zbliżając się do oznakowanego przejścia.

Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierujących było wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych lub bezpośrednio na nim, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszym i nieprzestrzeganie limitów prędkości obowiązujących na konkretnej drodze.

Częstochowska policja przypomina, że przed nami jeszcze kilka bardzo trudnych dni na drogach, wiążących się z powrotami z wakacji i początkiem roku szkolnego. W Częstochowie na szczególne utrudnienia należy przygotować się w al. Wojska Polskiego. Na tym ruchliwym odcinku dawnej "jedynki" trwa bowiem remont polegający na przerzuceniu nowych estakad nad skrzyżowaniami z ul. Krakowską i Legionów. Kierowców czekają duże korki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory