Śląskie. Nowa, podwójna metrolinia. Ułatwi dojazd na lotnisko w Pyrzowicach

Już za kilka dni na ulice Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie nowa podwójna metrolinia. Połączy Gliwice, Zabrze, Bytom i Piekary Śląskie z lotniskiem w Pyrzowicach. Kursować będzie przez całą dobę.
Zobacz wideo

Autobusy nowej linii metropolitalnej - M16 i M116 - pojawią się na ulicach 20 sierpnia. Kursować będą przez cały tydzień, przez całą dobę i znacznie poszerzą ofertę transportową w gminach Metropolii.

Autobusy oznaczone jako M16 będą kursowały między Gliwicami i Piekarami Śląskimi. Na przystanku Osiedle Wieczorka Dworzec będą zmieniać oznakowanie na M116 i pojadą dalej, w kierunku lotniska. Autobusy jadące z Pyrzowic do Piekar - odwrotnie. Dzięki temu podróż na całej trasie możliwa będzie bez przesiadek.

Autobusy będą kursowały z częstotliwością - w dni robocze - co 60 minut przez całą dobę. Natomiast w dni wolne od pracy - co 120 minut przez całą dobę. Ponadto na linii M16 uruchomione zostaną dodatkowe kursy na trasie Gliwice - Bytom, aby między tymi miastami linia kursowała w dni robocze średnio co 30 minut, a w dni wolne średnio co 60 minut. Kursy te obsłużą także bytomską dzielnicę Miechowice.

W Gliwicach linia M16 będzie rozpoczynać bieg przy hali Arena, co ułatwi studentom dojazd na Politechnikę Śląską. W Zabrzu linia zatrzyma się m.in. przy szpitalu na ul. 3 Maja i przy Kopalni Guido.

Linia M116 - w dni robocze - zapewni dojazdy i powroty pracownikom terminala Cargo pyrzowickiego lotniska. Nowe metrolinie zastąpią dotychczasowe linie AP1, 53, 850 i 113N. Zmiany rozkładów obejmują również linie autobusowe 114 i 192. Szczegóły tras linii można znaleźć na stronie ZTM.

Nowe linie autobusowe to kolejny krok w kierunku rozwoju komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ubiegłym roku uruchomionych zostało aż 10 linii metropolitalnych, popularnie zwanych "M-kami". Dzięki temu autobusy jeżdżą częściej i dłużej. Jest to też tańsza alternatywa dla transportu indywidualnego i jeden ze sposobów dbania o środowisko. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów