Bytom. Wyjątkowa noc nie tylko ze względu na Perseidy. Pokażą zdjęcia wyróżnione przez NASA

W tym roku rój Perseidów najlepiej będzie widoczny w sobotę, 13 sierpnia. Z tej okazji w ramach "Lata w mieście" w "Lokalu w Bytomiu" na placu Sobieskiego 3 odbędą się warsztaty, wernisaż oraz obserwacja nieba przez teleskop.
Zobacz wideo

Zanim uczestnicy wydarzenia spojrzą w niebo, by wypatrywać spadających Perseidów, będą mogli wziąć udział w innych akcjach, które na sobotę szykuje "Lokal w Bytomiu". O godzinie 17 zaplanowane są warsztaty "Nie z tej Ziemi", czyli twórcze rękodzieło z Magdą z pracowni Tusz i Wiatr (wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy pod mailem: stowarzyszenie.manuffaktura@gmail.com).

O 19 odbędzie się wernisaż zdjęć Drogi Mlecznej i głębokiego nieba autorstwa Marzeny Rogozińskiej, której zeszłoroczne zdjęcie zostało wyróżnione przez NASA. - Przy okazji astrofotografka opowie o swojej pracy, zdjęciach i obserwacji nieba - zapowiada Ewa Śliwoń ze stowarzyszenia Manuffaktura, organizatora imprezy.

Po zmroku rozpocznie się tworzenie instalacji inspirowanej gwiazdozbiorem Pegaza. Powstała ona już w 2019 roku i z roku na rok nabiera nowego kształtu. Jest wykonana z prostych materiałów, jak choćby płyta OSB, która została wycięta na kształt pegaza, razem ze skrzydłami ma ponad 2 metry. Skrzydła są szczególne, ponieważ do nich przypinane są paseczki imitujące pióra, na których uczestnicy wydarzenia wpisują marzenia dla siebie i dla świata. Jak zapewnia Ewa Śliwoń z Manuffaktury, czytając wpisy na paseczkach można się wzruszyć.

- Obserwacja nieba i Perseidów przez teleskop będzie miała raczej charakter symboliczny, ponieważ będziemy w samym sercu miasta i na dodatek będzie pełnia księżyca. To nie są sprzyjające warunki do idealnej obserwacji Perseidów - przyznaje Ewa Śliwoń. Ale obserwacja nieba przez teleskop to zawsze fajna zabawa, zwłaszcza dla dzieci. - Na wydarzenie w "Lokalu w Bytomiu" zapraszamy osoby w każdym wieku, zarówno całe rodziny, jak i osoby dorosłe - zachęca Śliwoń. Impreza jest bezpłatna, realizowana z oszczędności bytomskiego stowarzyszenia Manuffaktura.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny