Z miłości do Pol(s)ki. Kilkaset osób z całego świata w Cieszynie zaczyna naukę polskiego

Ponad 300 osób z ponad 50 krajów świata rozpoczęło właśnie - w Cieszynie - naukę języka polskiego. Jednych skłoniła do tego możliwość zdobycia lepszej pracy, a innych - miłość. - Wśród kursantów jest chłopak z Turcji, który ma żonę Polkę - słyszymy od organizatorów. Uczestnicy zakończą kurs sprawdzianem.
Zobacz wideo

"Stół z powyłamywanymi nogami" czy "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" - chociaż trudne - nie odstraszają i nie zniechęcają do nauki. - Promujemy ideę, że polski jest prostym językiem i każdy może się go nauczyć - mówi Agnieszka Tambor, kierowniczka programowa Letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Po co w ogóle obcokrajowcy uczą się polskiego? Jednym z powodów, jak podaje nasza rozmówczyni, jest miłość. - Wśród naszych kursantów jest chłopak z Turcji, który nigdy nie chodził do szkoły językowej, nie brał też udziału w żadnych kursach, a po polsku mówi przepięknie. Jak mi wyjaśnił, ma żonę Polkę i troje dzieci, a w domu rozmawia się po polsku. Przyjechał więc do Cieszyna, żeby się podszkolić. Znajomość języka polskiego jest mu potrzebna wyłącznie do rozmów z dziećmi i żoną - opowiada Tambor.

Innym powodem, dla którego obcokrajowcy decydują się na naukę języka polskiego są względy biznesowe. Coraz więcej studentów liczy, że dzięki temu zwiększy swoje szanse na rynku pracy. - Nie należy też zapominać o obcokrajowcach, którzy naukę języka polskiego rozpoczynają na własnych uniwersytetach, a później - z różnych powodów - trafiają do nas - dodaje nasza rozmówczyni.

Zajęcia stacjonarne i zdalne

Zajęcia w ramach Letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbywać się będą w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie do 28 sierpnia. Stacjonarnie bierze w nich udział niemal 160 uczestników pochodzących z całego świata, m.in. z Jordanii, Egiptu, Gruzji, Ghany, Armenii, Chin czy Malezji. - Równolegle odbywają się zajęcia online, które od stacjonarnych różnią się tylko tym, że studenci są w swoich własnych domach, w swoich własnych krajach - mówi Agnieszka Tambor.

Poza nauką języka polskiego w programie są też koncerty, spotkania, projekcje filmowe, warsztaty, gry językowe i wykłady. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, niektóre wykłady prowadzone są również w języku angielskim. - Mamy sporą grupę studentów, których poziom znajomości języka polskiego jest dość niski, więc na przykład wykład o polskim filmie musi być prowadzony po angielsku - tłumaczy.

Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej jest w Cieszynie organizowana od lat, w tym roku odbywa się już po raz 32.

Sprawdzian

Kulminacyjnymi punktami letnich kursów będą dwie imprezy, które zaplanowano na 15 sierpnia. Pierwszą z nich jest Sprawdzian z polskiego. Jego uczestnicy powalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, a także o tytuły wicemistrzowskie. Polacy i lektorzy zaś będą rywalizować o tytuł Orła i Orzełka Polskiej Ortografii. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Sprawdzian odbędzie się także w wersji online.

Drugą imprezą w tym dniu jest Spotkanie Kultur i Tradycji, w ramach którego będzie można poznać sztukę, kulturę, kulinaria, muzykę, taniec i tradycje ponad 300 uczestników kursów letnich.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z