Nowość w tyskich parkach. Ławki dla matek karmiących piersią

Opiekunowie niemowląt w Tychach - podczas spaceru - mogą łatwiej przewijać swoje maluchy lub je karmić. Miasto zainstalowało właśnie dla nich specjalne ławki w tyskich parkach. Na razie są trzy, ale - jak mówią urzędnicy - niebawem będzie ich więcej.
Zobacz wideo

To ukłon zwłaszcza w stronę mam karmiących piersią. Nowe siedziska są bowiem zadaszone i osłonięte po bokach, dzięki czemu można uniknąć wścibskich spojrzeń. Ławki są też wyposażone w miejsce do przewijania. To duże ułatwienie, bo można wygodnie zmienić dziecku pieluszkę, gdy zajdzie taka potrzeba. Zamontowany nad ławką daszek chroni przed słońcem, ale i deszczem.

Trzy ławki z przewijakami zostały zamontowane przy placach zabaw w parku Suble, w parku Jaworek oraz w Miejskim Parku Solidarności. Wykonane są z drzewa jodłowego w kolorze orzecha. Mają metalową konstrukcję w kolorze grafitowym. Są pokryte dachem z płyty poliwęglanowej. 

Tyski Zakład Usług Komunalnych planuje postawić kolejne takie ławeczki. Mają pojawiać się stopniowo w miejskiej przestrzeni. Rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok powiedziała, że dwie z nich zostaną zamontowane już niebawem.

Ławki dla karmiących matek w TychachŁawki dla karmiących matek w Tychach Magdalena Tkaczyk-Zielińska

Z podobnych ławek od kilku lat z powodzeniem korzystają już mieszkanki i mieszkańcy między innymi w Warszawie czy w Białymstoku. Są niezwykle przydatne, często zgłaszane w ramach budżetów obywatelskich. Zdarza się niestety, że kobiety chcące nakarmić swoje dzieci w przestrzeni publicznej borykają się z różnymi problemami. Narażone są na nieprzychylne spojrzenia czy niepochlebne komentarze. Ławki przeznaczone dla karmiących to ich strefa, która pozwala zachować trochę prywatności i intymności. W takiej przestrzeni bez przeszkód można skupić się na dziecku.

Pierwszą ławkę dla opiekunów niemowląt na świecie zamontowano w 2016 roku podczas Światowego Tygodnia Karmienia Piersią w Hum na Sutli. To niewielka miejscowość w Chorwacji licząca około 5 tysięcy mieszkańców.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z