Badali najszczęśliwsze miasta w Polsce. Na Śląsku wygrywają Tychy

Tychy znalazły się na czwartym miejscu w zestawieniu miast o najwyższym poziomie szczęścia w Polsce. Wyżej notowane były tylko Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra.
Zobacz wideo

W pierwszej dziesiątce miast, w których mieszkańcy czują się najbardziej szczęśliwi, znalazły się trzy miasta z województwa śląskiego: Tychy, Bielsko-Biała i Katowice. Najwyżej - na czwartym miejscu - uplasowały się Tychy, oczko niżej przypadło Bielsku-Białej, a ósme miejsce Katowicom. Zaskakujące może być jednak to, że w najwyżej notowanym śląskim mieście mieszkańców raczej ubywa niż przybywa. W Tychach w 2020 roku zameldowało się 3201 osób, wymeldowało 3817. Z kolei w następnym roku (2021) zameldowało się 3219 osób, a wymeldowało nieco ponad 4,5 tysiąca.

Jak mówi rzecznik Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok - to, że mieszkańcy tak wysoko ocenili jakość życia w mieście, jest zasługą wielu osób - nie tylko urzędu, jednostek i spółek miejskich, ale też przedsiębiorców, restauratorów, osób zajmujących się przestrzenią publiczną i samych mieszkańców, którzy podejmują działania sprawiające, że żyje im się w mieście lepiej. Rzeczniczka tyskiego magistratu zapewnia, że urząd miasta w kolejnych latach będzie robił wszystko, żeby poziom zadowolenia tyszan był jeszcze wyższy. 

Badanie szczęścia w miastach

W badaniu wzięło udział prawie 36 tysięcy mieszkańców polskich miast. Zostało ono przeprowadzone przez portal Otodom i Think.co, między wrześniem 2021 roku a lutym 2022. Pytano respondentów między innymi o aspekty miast, które ich uszczęśliwiają lub unieszczęśliwiają. Głosujący mieli do dyspozycji odpowiedzi od 1 do 5, gdzie 1 to "zupełnie nieszczęśliwy" a, 5 - "maksymalnie szczęśliwy".

Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie. Dzięki temu wiadomo, w których polskich miastach ludzie czują się najszczęśliwsi i z czego to wynika.

Badanie pokazało, że najbardziej zadowoleni ze swoich miast są mieszkańcy Gdyni, która zajęła pierwsze miejsce, potem Gdańska i Zielonej Góry. Ale okazuje się, że ponad połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach - taką deklarację złożyło ponad 57 procent ankietowanych. Aspekty, które wskazali uczestnicy badania jako wpływające na ich poziom szczęścia to: dostęp do sklepów (29 proc.), dostęp do natury (prawie 22 proc.), dobre skomunikowanie (blisko 24 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się różne opcje spędzania wolnego czasu, a także poczucie bezpieczeństwa.

Coś, co obniża nasz poziom zadowolenia, to przede wszystkim zły stan środowiska, mało terenów zielonych, kiepskie powietrze, ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej czy nieefektywna komunikacja miejska, co wpływa na problemy z dojazdami do szkoły czy pracy. Najbardziej bolą nas jednak koszty życia. Aż 36 proc. ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny