Bielsko-Biała. Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii. "Chcemy wyprzedzić trudne sytuacje"

Aparat do znieczulenia, dwa aparaty do USG, czterdzieści pomp strzykawkowych i dziesięć stacji dokujących otrzymał Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Aparatura ma służyć do walki z COVID-19.
Zobacz wideo

W bielskim Szpitalu Wojewódzkim na razie nie widać wzrostu zachorowań na COVID-19. Jak dowiadujemy się w placówce, wykrywane są pojedyncze przypadki i to najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent trafia na oddział z powodu innych chorób. Zdarza się, że w trakcie jego pobytu w szpitalu, pojawiają się u niego niepokojące objawy, wówczas jest testowany na obecność koronawirusa. - To zaledwie jeden czy dwa potwierdzone przypadki tygodniowo. To jednak nie znaczy oczywiście, że nie będzie ich więcej - mówi nam Anna Szafrańska, rzeczniczka szpitala.

Nasza rozmówczyni dodaje, że podczas walki z pandemią każdy sprzęt, który trafiał na oddziały covidowe do bielskiego szpitala, był natychmiast wykorzystywany. - Przygotowujemy się [do nowej fali]. Myślimy o tym cały czas, stosujemy się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Uczymy się na poprzednich falach zachorowań na COVID-19. Chcemy wyprzedzić pewne trudne sytuacje. Stąd też ten nowy sprzęt, który zastępuje ten zużyty - mówi Anna Szafrańska. - Staramy się zapobiec trudnym sytuacjom, dlatego jesteśmy także zaopatrzeni w duże zbiorniki na tlen. Mamy dzięki temu zapas tlenu - nadmienia rzeczniczka.

Nowy sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej pochodzi z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i wart jest ponad 480 tysięcy złotych. To aparat do znieczulenia, dwa aparaty do USG, czterdzieści pomp strzykawkowych i dziesięć stacji dokujących. Szpital wykorzysta sprzęt przede wszystkim na realizację działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

- Pozostaje mieć nadzieję, że dostarczona aparatura nie będzie musiała być zbyt intensywnie wykorzystywana, a jej ilość będzie wystarczająca - mówi dr Bożena Szkolny, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w bielskim Szpitalu Wojewódzkim, najważniejszej jednostce w regionie, która bierze udział w przeciwdziałaniu pandemii wirusa SARS-CoV-2.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny