"Chcemy pokazać, że Szczecin jest hygge". Piłkarzy trenuje Szwed, a muzykami dyryguje Norweg

REKLAMA
Szczecin frontem do Szwecji, Norwegii i Danii. W czwartek rozpoczęła się dziewiąta edycja Dni Skandynawskich. Impreza potrwa do niedzieli. Jej wymierne korzyści już w regionie widać - w biznesie, a nawet w sporcie czy kulturze. Jest plan, by w piątek udowodnić, że Szczecin jest hygge.
REKLAMA
Zobacz wideo

Biznes, międzynarodowa współpraca i rozwój to główne obszary, na których skupiają się Dni Skandynawskie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Inkluzywność i różnorodność - drogą do sukcesu". W programie imprezy - poza biznesowymi czy naukowymi dyskusjami - jest także sporo atrakcji dla mieszkańców.

REKLAMA

Miasto coraz lepiej wykorzystuje swoje położenie

Już wiele lat temu władze Szczecina postawiły na Skandynawię. Efekty tego działania widać już gołym okiem. Kuluarowe rozmowy sprzed lat, wymiana kontaktów i doświadczeń, zaczynają procentować. W Szczecinie z powodzeniem działa około 160 firm z kapitałem skandynawskim, wśród nich m.in.: Vestas, KK-wind Solutions, Garo, Tieto, Coloplast, LM Wind Power, Fair Wind i Global Wind Service. W całym regionie skandynawskie firmy zatrudniają łącznie około 15 tys. osób, ciesząc się uznaniem dobrych i stabilnych pracodawców. To jeden z wymiernych efektów Dni Skandynawskich, które w tym roku odbędą się już po raz dziewiąty.

- Cieszymy się, że wiele krajów jest zainteresowanych współpracą właśnie z nami. Szczecin to doskonałe miejsce, aby o tym rozmawiać, aby realizować i omawiać projekty, które są istotne w budowaniu tej przestrzeni - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Wzorce skandynawskie są u nas implementowane bardzo łatwo. Jesteśmy taką naturalną bramą, która wprowadza ludzi i biznes z Północy do Polski i odwrotnie, z naszego kraju do Skandynawii. To buduje po prostu dobry klimat dla naszych relacji i współpracy - dodaje.

- Dla nas powszechna dostępność, czyli inkluzywność oraz różnorodność to nie jest trend, coś chwilowego. To są elementy mocno u nas zakorzenione, coś trwałego i stałego - podkreśla z kolei Mikael Benthe, radca Ambasady Szwecji.

Impreza daje przedsiębiorcom możliwość nawiązania kontaktów i debaty nad nowymi wyzwaniami, a także szanse na określenie kierunków rozwoju Szczecina w kontekście polsko-skandynawskiej współpracy. W programie wydarzenia nie zabraknie merytorycznych rozmów m.in.: o rynku pracy widzianym zarówno z perspektywy pracodawców, jak i ludzi młodych, będących dopiero na progu swojej kariery zawodowej.

REKLAMA

Skandynawska Filharmonia i Pogoń

Od lat Skandynawowie odgrywają ważną rolę w życiu publicznym miasta. Dyrektorem Artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie od 2016 roku jest norweski dyrygent Rune Bermann.

- To niezwykły, charyzmatyczny dyrygent i trębacz. Większość z nas ma dosyć stereotypowe wyobrażenie typowego Norwega, a nasz okazał się energetycznym wikingiem, który za każdym razem, kiedy przyjeżdża, zaraża nas niezwykłą energią, pozytywnym myśleniem i postrzeganiem świata, czym emanuje ze sceny. Dla nas Skandynawia, Norwegia kojarzą się z wielkim słońcem i przede wszystkim niezwykłą pasją do muzyki, i pozytywnym postrzeganiem rzeczywistości - komentuje dla TOK FM Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii.

Piłkarzy Pogoni Szczecin - od tego sezonu Ekstraklasy - prowadzi szwedzki trener Jens Gustafsson. - W Pogoni Szczecin współpracujemy obecnie z trzema obywatelami Szwecji: trenerem Jensem Gustafssonem oraz piłkarzami Pontusem Almqvistem i Linusem Wahlqvistem. O każdym z nich mogę powiedzieć, że zawodowo są profesjonalistami przykładającymi dużą wagę do jakości wykonywanej pracy. Personalnie są osobami pozytywnymi, zawsze z szacunkiem trakującymi kibiców czy kolegów z pracy. Wszyscy świetnie mówią po angielsku i myślę, że to jest wspólnym mianownikiem Skandynawii - wysoki poziom szkolnej edukacji językowej od najmłodszych lat - mówi TOK FM Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy klubu.

Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

Szczecin jest hygge

Obok biznesowych spotkań i dyskusji - tradycyjnie już - w programie Dni Skandynawskich znajdują się wydarzenia dla wszystkich szczecinian, czyli m.in.: parada i organizowany pierwszy raz Piknik Skandynawski.

- To znakomita okazja do dobrej zabawy i relaksu w stylu hygge. Chcemy pokazać, że szczecinianie i Szczecin są hygge. To jest taka filozofia dobrostanu, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi - wyjaśnia Beata Mintus z Domu Skandynawskiego. Piknik to także możliwość poznania kultury krajów nordyckich w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia. Wśród atrakcji m.in.: strefa chillout, gotowanie na żywo, food trucki, warsztaty plastyczne i muzyczne, joga oraz aktywności sportowe dla najmłodszych przygotowane przez Pogoń Szczecin.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory