Parkomaty oklejone folią. Na starówce w Szczecinie auto zostawisz za darmo. Ale do czasu...

Miasto Szczecin przegrało w sądzie w sprawie płatnego parkowania i musiało wyłączyć część parkomatów na starówce. Gdzie i do kiedy można parkować za darmo?
Zobacz wideo

Parkowanie w Szczecinie to prawdziwa łamigłówka, w której czasem trudno połapać się nawet samym mieszkańcom. Oprócz Strefy Płatnego Parkowania, w mieście obowiązuje także Strefa Zamieszkania Stare Miasto (SZSM). Zaczęła działać w marcu 2021 roku i w założeniu miała usprawnić parkowanie na starówce. Zdaniem wielu, wprowadziła jednak więcej zamieszania. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który właśnie wszedł w życie, dodatkowo skomplikował sprawę. 

Od 23 marca - w efekcie właśnie wyroku sądu - parkowanie w dużej części starówki jest bezpłatne. Chodzi o ulice: Łaziebną, Mariacką oraz - fragmentami - Tkacką, Staromłyńską, Koński Kierat i Staromiejską.

Do niedawna obowiązywała tu właśnie Strefa Zamieszkania Stare Miasto. By ją wprowadzić, władze Szczecina wyłączyły te ulice z wykazu dróg gminnych i właśnie to podważył Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Stąd wyłączenie parkomatów, które zostały oklejone folią. Będziemy to w ciągu najbliższych kilku miesięcy porządkować - informuje rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

Strefa wróci, ale inna, tańsza

Zgodnie z wyrokiem sądu wyżej wymienione ulice powinny wrócić do wykazu ulic gminnych. - Myślę, że stanie się to na najbliższej, kwietniowej sesji Rady Miasta Szczecin. Będzie przedłożony projekt uchwały, która przyłącza te ulice do Strefy Płatnego Parkowania - mówi Wojciech Jachim z NiOL.

Bezpłatnym parkowaniem na starówce kierowcy nie będą się więc cieszyć długo. Kiedy formalności stanie się zadość, parkomaty zostaną wymienione, a opłaty wrócą. Mają być zgodne z cennikiem strefy A, gdzie pierwsza godzina postoju kosztuje 3,60 zł. Przypomnijmy, że za godzinę parkowania w Strefie Zamieszkania Stare Miasto płacić trzeba nawet 10 zł za godzinę.

Jachim przypomina, że specjalna strefa na starówce powstała na wniosek okolicznych mieszkańców, którzy mieli problem z parkowaniem, bo miejsca zajmowały auta przyjezdnych. Wysokie opłaty miały wymusić rotację, a jednocześnie mieszkańcy mogli liczyć na specjalne zniżki.

Jest jeszcze jedna ważna informacja dla kierowców w Szczecinie, Strefa Zamieszkania Stare Miasto nadal obowiązuje na ulicach Podzamcza. Ulice: Kłodna, Środowa, Sienna, Rynek Sienny, Rynek Nowy, ul. Wielka Odrzańska, część ul. Małej Odrzańskiej od ul. Środowej do ul. Opłotki, ul. Opłotki, ul. Osiek, Panieńska, Panieńską, Księcia Mściwoja II oraz fragment ulicy Kuśnierskiej. Te ulice już wcześniej nie były zaliczane do dróg gminnych i ich wyrok WSA nie dotyczy.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z