Szczecin. Szpital będzie miał swoją farmę fotowoltaiczną. Przydało się wyjątkowe położenie

Szpital wojewódzki w Szczecinie-Zdunowie będzie miał własną farmę fotowoltaiczną. Rozpoczęły się już prace związane z jej montażem. Inwestycja warta 5,5 mln zł ma dać placówce znaczne oszczędności. Paneli, dzięki którym będzie produkowany prąd ze słońca, nie udałoby się postawić, gdyby nie dofinansowanie i wyjątkowe umiejscowienie szpitala.
Zobacz wideo

Samodzielny Wojewódzki Szpital Zespolony w Zdunowie mieści się w budynkach starego sanatorium gruźliczego w środku lasu, dzięki temu udało się wygospodarować teren zbliżony do powierzchni 14 boisk do siatkówki. - Łącznie 1064 panele słoneczne staną w 11 rzędach jeszcze w tym roku i zasilą w prąd główny gmach szpitala - mówi rzecznik placówki Tomasz Owsik-Kozłowski.

Prąd ze słońca dla szpitala

Projekt zakłada wykonanie instalacji fotowoltaicznej produkującej nie mniej niż 452,25 MWh energii na rok, a co za tym idzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 375 ton rocznie. Całkowita powierzchnia paneli słonecznych wyniesie ponad 2284 m2.

- Obok ekologii wymierną korzyścią dla szpitala będą oszczędności, co w czasie szalejących cen jest dla nas niezwykle istotne - mówi Małgorzata Usielska, dyrektorka SPWSZ. Z dokumentacji wynika, że średniorocznie 10 proc. potrzebnej szpitalowi w Zdunowie energii elektrycznej pochodzić będzie z fotowoltaiki. W słoneczne dni chwilowe zapotrzebowanie zostanie zaspokojone nawet w 100 proc.

Umowa na realizację projektu opiewa na kwotę blisko 5,5 mln zł brutto i jest dofinansowana jest z funduszy europejskich - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego przekazana zostanie kwota 3,2 mln zł.

- Gdyby nie fundusze europejskie i dofinansowanie inwestycji, szpital mógłby o jej realizacji jedynie pomarzyć - dodaje dyrektor Małgorzata Usielska.

Jeszcze bardziej eko

Działania proekologiczne podejmowane przez szpital i potrzeby w tym zakresie dostrzega Urząd Marszałkowski. Obok unijnej dotacji na fotowoltaikę w Zdunowie, samorząd województwa przeznaczy w tym roku z własnego budżetu ok. 1,5 mln zł na modernizację instalacji oświetleniowych wraz z montażem czujników ruchu w placówkach przy Arkońskiej i w Zdunowie przy ulicy Sokołowskiego.

Fotowoltaika to nie jedyne proekologiczne rozwiązanie stosowane w Zdunowie. W 2014 prace rozpoczęły tam pompy ciepła. W tym samym okresie zostały zamontowane także pierwsze panele słoneczne na jednym z budynków gospodarczych.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to kolejna duża inwestycja prowadzona w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. W trakcie realizacji są również inne projekty. Przy Arkońskiej budowany jest nowy oddział zakaźny, a budynek "J" jest przebudowywany na potrzeby utworzenia poradni kardiologicznej. Łączna wartość prowadzonych obecnie inwestycji to prawie 140 mln zł.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z