Szczecińska fabryka kupiona przez producenta turbin wiatrowych. "Tysiące miejsc pracy"
Sprzedaż majątku firmy ST3 Offshore trwała wiele lat. W tej chwili jej tereny są dzierżawione. Syndyk Natalia Leszczyńska poinformowała o sprzedaży upadłego przedsiębiorstwa spółce należącej do duńskiej firmy Vestas. Zaoferowana cena to ponad 170 milionów złotych. Ta kwota zostanie przeznaczona na zaspokojenie wierzycieli.
Produkująca gondole i wirniki do wiatraków duńska firma Vestas to światowy lider, co trzeba podkreślić, już wcześniej zapowiedziała budowę drugiej fabryki nad Odrą w Szczecinie. - Mamy szansę na fabrykę gondoli, czyli tego serca wiatraka, które stoi na wysokiej wieży, a do której przymocowane są łopaty i który tak naprawdę generuje prąd – wyjaśnia pełnomocnik zachodniopomorskiego marszałka ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Rafał Zahorski.
Po pierwsze jakość, po drugie miejsca pracy
Inwestycje w branżę offshore oznaczają dla Szczecina i regionu ogromny skok jakościowy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Vestas już w październiku zapowiedział budowę drugiej fabryki – wielkiej montażowni gondoli i piast do największych turbin wiatrowych. Nowa fabryka na Skolwinie (dzielnica Szczecina) ma zacząć działać za niespełna 2 lata i zatrudniać około 700 osób. Swoje inwestycje w Szczecinie zapowiedziały także dwie inne firmy. – Można szacować, że to będzie w sumie około 3 tysięcy zatrudnionych, a każde miejsce pracy wygeneruje kolejne 3 w firmach kooperujących. Mówimy o 10 tysiącach miejsc pracy. Jest to otwarcie nowego rynku pracy na najwyższym spotykanym poziomie, bo branża offshorowa w porównaniu do branży stoczniowej to przynajmniej dwa, trzy piętra wyżej – podkreśla Rafał Zahorski i wspomina wizyty w fabrykach Vestasa opisując, że wyglądają jak fabryki statków kosmicznych.
Ekologiczne rozwiązania i wyzwanie dla szkół
Jak wylicza Zahorski, na nowe miejsca pracy w Szczecinie najwięcej potrzebnych będzie fachowców ze średnim wykształceniem technicznym. - To spore wyzwanie dla szkół, by znaleźć nauczycieli, którzy będą kształcić przyszłą kadrę. Jednocześnie warto przekonywać młodych ludzi i ich rodziców, że technikum i dodatkowe szkolenia, które zapewnią firmy z branży offshorowej dadzą młodym ludziom perspektywę na lepszą pracę i wyższe zarobki niż liceum i studia – uśmiecha się Rafał Zahorski.
Szczecin ma szansę stać się liderem branży offshorowej w Polsce. Co wpisuje się w trendy. Województwo zachodniopomorskie jest rekordzistą pod względem produkcji zielonej energii. Już ponad 80 proc. zużywanego prądu w województwie jest wytwarzane z wiatraków, paneli słonecznych czy ze spalania biomasy.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji