Szczecin. Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. "Niewielki krok w dobrą stronę"

Zmiana stawek za egzamin na prawo jazdy w Zachodniopomorskiem staje się faktem. Przez 10 lat nie było waloryzacji, a teraz, kiedy rząd scedował decyzje na samorządy, kolejne sejmiki wojewódzkie podnoszą ceny do najwyższych możliwych ustawowo. Zamiast 140 złotych za egzamin praktyczny na kategorię B trzeba będzie zapłacić 200 złotych.
Zobacz wideo

Opłaty za egzaminy państwowe na prawo jazdy dotychczas regulowało rozporządzenia ministra. W znowelizowanych pod koniec ubiegłego roku przepisach kompetencje scedowano na sejmiki województw. Na wprowadzenie nowych przepisów samorządy mają czas do 30 czerwca tego roku. Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przyjęli uchwałę 8 marca. Teraz nowe prawo musi zostać opublikowane przez wojewodę. To oznacza, że nowe stawki zaczną obowiązywać w regionie w drugiej połowie kwietnia.

Jak zmieniają się stawki?

Gdy nowe stawki wejdą w życie, za egzamin teoretyczny trzeba będzie zapłacić 50 zł. Część praktyczna egzaminu - na kategorie - AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 kosztować będzie 200 zł (podobnie jak egzamin potrzebny do kierowania tramwajem). Najmniej zdrożały egzaminy na kategorię B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E - do 250 zł, co oznacza podwyżkę o 5 zł.

Dyrektorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w województwie zachodniopomorskim zgodnie podkreślają, że pozostawienie opłat na dotychczasowym poziomie nie zapewniłoby stabilności finansowej ośrodków, które muszą same się finansować. Przypomnijmy, za egzamin praktyczny na najpopularniejszą kategorię B płaci się 140 zł, za teoretyczny 30 zł.

Egzamin na prawo jazdy (zdjęcie ilustracyjne)Łódź. Pan Bogdan zdał prawo jazdy za 58 razem. 65-latek nie kryje radości

Eksperci z branży przypominają, że kwoty te ustalono ponad 10 lat temu. W tym czasie koszty funkcjonowania WORD-ów, jak i koszty przeprowadzania egzaminów dla kierowców, znacząco wzrosły. Droższe jest paliwo, więcej trzeba płacić za zakup i naprawę pojazdów, rosną koszty utrzymania infrastruktury ośrodków i wynagrodzenia pracowników.

- Wzrost cen z egzaminu to niewielki krok w dobrym kierunku - kwituje dyrektor szczecińskiego WORD-u Cezary Tkaczyn. - Przypomnę, że waloryzacji nie było od dziesięciu lat, a teraz ceny wzrosły nieproporcjonalnie do cen za kursy na prawo jazdy. W 2013 roku średnia cena kursu w Szczecinie oscylowała w okolicach 1200 złotych, teraz to 3500 złotych, podczas gdy koszt egzaminu wzrósł o 60 złotych - wylicza Tkaczyk.

Jednakowe stawki w całym kraju

W sprawę określenia opłat egzaminacyjnych zaangażował się Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, rekomendując przyjęcie jednakowych opłat we wszystkich województwach. Regulacje w tym zakresie - pod koniec stycznia - przyjęły samorządy województwa śląskiego i podkarpackiego. W lutym uchwały zostały podjęte przez sejmiki w kolejnych dziewięciu województwach. Pięć regionów chce przyjąć nowe przepisy w marcu, najpóźniej w kwietniu. Samorządowcy, jak i przedstawiciele ośrodków egzaminowania od lat informowali administrację rządową o pogarszającej się sytuacji finansowej w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Powodem problemów jest m.in. brak waloryzacji opłat egzaminacyjnych stanowiących ok. 90 procent przychodów WORD.

Egzaminatorzy czekają na podwyżki

Podniesienie stawek za egzaminy to jedno. Egzaminatorzy, którzy w zeszłym roku kilkukrotnie strajkowali, czekają teraz na idące za tym podwyżki pensji. - Nie wiem, czy kolejne protesty będą, czy nie. Zobaczymy. Jakie stawki wynagrodzenia dla egzaminatorów uchwali sejmik i czy wtedy ta grupa pracownicza będzie ukontentowana - podsumowuje Tkaczyk.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z