Karp za 90 złotych. "To jest teraz ekskluzywna ryba"

Sprzedawcy nie pozostawiają wątpliwości: w tym roku na wigilijnych stołach ryb będzie mniej. Ceny są dużo wyższe, więc na słynnego karpia już nie każdy może sobie pozwolić. - Filet to koszt 86 złotych za kilogram. Cena w ciągu roku podskoczyła o 80 procent - mówi nam właściciel jednego ze sklepów rybnych w Szczecinie.
Zobacz wideo

Ryby drożeją między innymi dlatego, że brakuje pracowników w przetwórniach. Jak słyszymy od sprzedawców, problem z dostępnością karpia jest bardzo duży, a więc i cena poszła w górę. - Cena fileta z karpia w ciągu roku wzrosła o 80 procent. Zamiast 50 złotych trzeba zapłacić 86 złotych za kilogram - wylicza właściciel sklepu rybnego w Szczecinie Robert Wasilewski.

Ceny w górę, sprzedaż w dół

Karp to niejedyna ryba, za którą zapłacimy więcej. Wyraźnie podrożał również filet z łososia czy dorsz. - Ceny czasem zmieniają się z dnia na dzień - zauważa nasz rozmówca. I dodaje, że karp stał się już rybą ekskluzywną.

- Jeżeli mamy cenę karpia, fileta nacinanego, bez ości, trymowanego, porównywalną do ceny dorsza, no to chyba coś jest nie tak - twierdzi Wasilewski.

W sklepie rybnym w Szczecinie sprzedaż spadła o 40 procent. Jak słyszymy, skończyły się zakupy w stylu: "kilogram tej ryby, dwa kilo tamtej". - Teraz klienci liczą, ile osób będzie na wigilii i proszą sześć czy osiem kawałeczków - opowiada właściciel sklepu. I dodaje, że klienci kupują bardziej "na spróbowanie" - tak, by dla każdego była porcja.

Można zatem podsumować, że wigilia z karpiem na stole to święta na bogato.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z