Za autem z kamerami jedzie drugie, z kontrolerem z blankietami. Kuriozalna e-kontrola w Szczecinie

Szczecin chwali się nowym autem do kontroli w Strefie Płatnego Parkowania. Pojazd odczytuje rejestracje i sprawdza, czy kierowca auta opłacił postój. Takie auta - nastroszone elektroniką i kamerami - jeżdżą też w Warszawie i Gdańsku. Szczecin jednak może się pochwalić swoim, "innowacyjnym" podejściem do tego typu kontroli.
Zobacz wideo

Po kilku tygodniach testów Volkswagen up! wyjechał na ulice Szczecina. Samochód został wyposażony w system CityScanner. Kamery skanują numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i przekazują je do bazy danych, gdzie znajdują się informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie - czyli z wniesioną opłatą, wykupionym abonamentem albo ryczałtem.

System automatycznie weryfikuje, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. By nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu.

Celem kontroli mobilnej jest zwiększenie skuteczności nadzoru nad wnoszeniem opłat za postój. - Szacuje się, że jeden taki samochód zastępuje ośmiu do dziesięciu kontrolerów - wylicza rzecznik SPP Wojciech Jachim.

Drugie auto. "Dla wygody i oszczędności"

W Szczecinie za autem mobilnej kontroli jeździ drugie auto. - W tym drugim pojeździe jest pracownik, który ma drukarkę i przygotowane blankiety, zawiadomienia o niewniesionej opłacie, które wkłada za wycieraczkę aut parkujących za darmo - wyjaśnia Wojciech Jachim.

Jak dodaje, rozwiązanie to jest wygodniejsze dla kierowców, którzy nie muszą czekać wielu tygodni na zawiadomienie, a jednocześnie tańsze dla miasta.

- W skali miesiąca mówimy o kilku tysiącach takich zawiadomień o opłacie dodatkowej. W przypadku e-kontroli musielibyśmy pobierać dane kierowców z CEPiK-u, wysyłać wezwania pocztą, listem za potwierdzeniem odbioru, a to też jest czasochłonne i kosztowne. Wybraliśmy więc rozwiązanie, które jest wygodniejsze dla kierowców i dla nas również lepsze - kwituje Jachim.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny