"Zbieraliśmy z żoną przez 50 lat". Wyjątkowa kolekcja netsuke trafiła do szczecińskiego muzeum

Muzeum Narodowe w Szczecinie otrzymało wyjątkową kolekcję, blisko trzystu netsuke - to japońskie miniaturowe, ręcznie rzeźbione figurki. Prywatne zbiory przekazał muzeum dr Marek Seyda, który gromadził te miniaturowe dzieła sztuki z żoną przez 50 lat.
Zobacz wideo

Japońskie cudeńka będzie można podziwiać na wystawie dopiero za rok, ale część figurek została już teraz (do niedzieli) udostępniona zwiedzającym w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie. - To jest wielka gratka, choć są lepsze i gorsze figurki, jak w każdej kolekcji - przyznaje Ewa Prądzyńska, kierowniczka Działu Kultur Pozaeuropejskich szczecińskiego Muzeum Narodowego. - Kolekcja pokazuje nam dużą różnorodność. Mamy w niej wszystkie typy, na które dzieli się netsuke. Przed nami teraz bardzo ciekawa praca, bo każdą z tych figurek musimy zbadać i opisać - cieszy się.

"Chciałem, aby kolekcja przetrwała jako całość"

Darczyńca figurek przyznaje, że ma już swoje lata i od jakiegoś czasu zastanawiał się, co zrobić z kolekcją zbieraną wspólnie z żoną przez 50 lat. - Pierwszą figurkę moja żona kupiła w Szczecinie, w nieistniejącym już sklepie Orient. Tak nam się spodobała, że zaczęliśmy szukać kolejnych, na całym świecie, ale kupowaliśmy tylko te, które nam się podobały - uśmiecha się dr Marek Seyda.

- Tak sobie pomyślałem, że do grobu tej kolekcji przecież nie wezmę. Muszę komuś przekazać. Jakbym rozdawał po dwie czy trzy figurki, to kolekcja by się rozpierzchła, a tak - przez jakiś czas - przetrwa jako całość - argumentuje dr Seyda.

NetsukeNetsuke materiały muzeum

Czym są netsuke?

Netsuke (z japońskiego: zakorzenienie) to niewielki przedmiot, najczęściej rzeźbiony, mający praktyczne zastosowanie w tradycyjnym japońskim stroju męskim. Jego głównym zadaniem było przytrzymywanie drobnych przedmiotów za pasem kimona (na przykład inrō - czyli niewielkiego puzderka do przechowywania pieczęci i cynobrowej pasty do odciskania ich na pismach, a później także do noszenia leków).

Netsuke używane były od XV wieku. Początkowo ich forma była bardzo prosta, ale w okresie Edo (1600-1868) stały się rodzajem sztuki użytkowej, uprawianej przez zawodowych twórców netsukeshi.

Wykonywane były z różnych materiałów, m.in. z laki, drewna, kości słoniowej, ceramiki, kamienia, metali szlachetnych. Pod koniec XIX wieku, gdy strój europejski zaczął wypierać tradycyjne kimona, netsuke straciły swoją użytkową funkcję, a stały się przedmiotami artystycznymi, kupowanymi w celach dekoracyjnych. Do dzisiaj te drobne, misternie rzeźbione figurki są poszukiwanymi obiektami kolekcjonerskimi.

Netsuke są niezwykle cennym źródłem informacji o czasach, w których powstawały, społeczeństwie japońskim, jego normach, legendach i mitach. Podobne walory estetyczne i poznawcze mają znacznie większe od netsuke figurki okimono. Wykonywane są z kości słoniowej lub z brązu i przeznaczone do dekoracji wnętrza.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny