"No odebrałem, ale taką kartką to ja w piecu nie napalę". Kwity już są, a po węgiel gdzie?

REKLAMA
W Szczecinie ruszył punkt wydawania zaświadczeń na zakup węgla. Mieści się w budynku urzędu miasta, na placu Armii Krajowej 1. Bez takiej kartki nie będzie można kupić surowca po preferencyjnej cenie. Z kwitkiem na razie i tak udać nie ma się za bardzo gdzie. - Miasto rozmawia z profesjonalnymi firmami, które mogłyby się podjąć tego zadania - słyszymy w urzędzie.
REKLAMA
Zobacz wideo

Według szacunków w Szczecinie uprawnionych do zakupu węgla w preferencyjnej cenie jest około 10 tysięcy mieszkańców. To wynika wprost z wniosków złożonych o dodatek węglowy. Co ważne - po węgiel od samorządu będzie można zgłosić się dwa razy: po półtorej tony do końca grudnia i po kolejne półtorej tony - po nowym roku.

REKLAMA

- Dziś [wtorek] wydajemy zaświadczenia na pierwszy zakup, po nowym roku trzeba będzie przyjść po nowe zaświadczenie. To takie trochę kartki na węgiel - przyznaje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu.

Zgodnie z Ustawą z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, do zakupu węgla od samorządu uprawnione są gospodarstwa domowe:

  • na rzecz których wypłacony został dodatek węglowy;
  • których wniosek o wypłatę dodatku węglowego został pozytywnie rozpatrzony przez Szczecińskie Centrum Świadczeń;
  • które nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku węglowego, a spełniają warunki uprawniające do jego otrzymania, opisane w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Szczecinianie, którzy wcześniej złożyli wniosek o dodatek węglowy w Szczecińskim Centrum Świadczeń (i został on pozytywnie rozpatrzony), otrzymają zaświadczenie uprawniające do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach "od ręki". Pozostałe osoby otrzymają zaświadczenie w terminie 14 dni. Dokument uprawnia do jednorazowego zakupu półtorej tony węgla.

W Szczecinie ruszyło wydawanie 'kartek na węgiel'W Szczecinie ruszyło wydawanie 'kartek na węgiel' Sebastian Wierciak

REKLAMA

Gdzie po węgiel? Nie wiadomo

W Szczecinie jest port, do którego przypływają statki z węglem, ale miasto samo nie zamierza zajmować się dystrybucją "czarnego złota". Ustawa pozwala samorządom korzystać z tzw. podmiotów zewnętrznych. W rzeczywistości to składy węgla, które od środy (9 listopada) będą mogły zgłaszać chęć sprzedaży węgla z samorządowego przydziału. Na pytanie, gdzie można pójść z pobranym w urzędzie zaświadczeniem Paulina Łątka odpowiada wprost: "W tej chwili jeszcze nigdzie. Miasto rozmawia z profesjonalnymi firmami, które mogłyby się podjąć tego zadania".

Według naszych informacji jeden ze scenariuszy zakłada utworzenie przez kilka szczecińskich składów węgla czegoś na kształt konsorcjum. Takie rozwiązanie ma pomóc w rozproszeniu miejsc, w których węgiel byłby dostępny.

W urzędzie bez tłumów

W pierwszy dzień wydawania zaświadczeń uprawniających do zakupu węgla po preferencyjnej cenie kolejek w urzędzie nie było. Przygotowanych jest kilka stanowisk, ale przeważnie jest przy nich pusto. Władze Szczecina liczą, że po nagłośnieniu sprawy przez media mieszkańcy się pojawią.

Przez kilkanaście minut reporterowi TOK FM udało się spotkać tylko jednego mężczyznę, który przyszedł po kartkę na węgiel. - No mam, odebrałem, ale tą kartką to ja w piecu nie napalę. Muszę czekać na skład opałowy, ale jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie otwarty. Zresztą ciekawe, czy ten węgiel będzie się palił. W telewizji pokazywali, że może się nie palić, zobaczymy - kwituje mieszkaniec Szczecina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory