"Myślała, że zacznie po nowym roku, a oni byli gotowi na kolejny tydzień". Ekipy remontowe dostępne od ręki

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym wyhamowała, deweloperzy wstrzymują decyzje o nowych inwestycjach. To wszystko sprawia, że dużo łatwiej o ekipę remontową. Niektórzy specjaliści są dostępni od ręki. Pół roku temu było to nie do pomyślenia.
Zobacz wideo

Jeszcze w pierwszej połowie roku ekipy budowlane i remontowe miały ręce pełne roboty, a szansa na znalezienie wolnego terminu graniczyła z cudem. Obecnie to fachowcy szukają zleceń. Łatwiej o dostępnych ekspertów, większy problem stanowi finansowanie remontów i dostępność niektórych materiałów budowlanych.

- Zima będzie dobrym czasem na remont. Wyraźnie widać spowolnienie przy inwestycjach deweloperskich, co w praktyce może oznaczać, że ekipy budowlane i wykończeniowe do wiosny nie będą mieć wielu zleceń. To szansa dla klientów indywidualnych - mówi ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

Dobry czas na remont

To duża zmiana, bo dotychczas oczekiwanie na ekipy wykończeniowe czy na specjalistów - np. stolarzy bądź brukarzy - mogło mocno opóźniać prowadzenie prac remontowych. Jeszcze kilka miesięcy temu ekspertów w Szczecinie, ale nie tylko, umawiało się na wiele miesięcy do przodu. Niejednokrotnie trzeba było synchronizować kalendarze np. osób zajmujących się remontem kuchni, elektryków czy hydraulików. Obecnie nie ma takich problemów.

- Ekipy budowlane są dostępne i bardziej skłonne do negocjacji warunków współpracy niż w roku 2021 i jeszcze przed wakacjami. Głównym powodem jest oczywiście sytuacja gospodarcza, która delikatnie spowalnia rynek budowlany i deweloperski. Nie ma już tak wielu nowych inwestycji, a te, które trwają, mają zdecydowanie wolniejsze tempo. Ekipy budowlane, remontowe i wykończeniowe podejmują więcej zadań u klientów indywidualnych i próbują w ten sposób przeczekać trudniejszy czas - mówi Mirosław Król.

Drożeją materiały budowlane… i nadal będą drożały

Problemem w przypadku wielu inwestycji jest teraz dostępność materiałów. Czasem więc oczekiwanie nie wiąże się już z czynnikami kadrowymi, a właśnie typowo logistycznymi. Jak mówi Król, wiele zadań już teraz jest realizowanych na bieżąco, np. zadania brukarskie, zlecenia dotyczące montażu okien i drzwi czy nawet prace wykończeniowe, choć tutaj skala dostępności ekspertów zależy od tego, jak duże zadanie trzeba zrealizować.

- Paradoksalnie im mniejsze zlecenie, tym łatwiej o ekipę. W ubiegłym tygodniu moja klientka planowała rozpoczęcie remontu. Szacowała, że jeżeli złoży zlecenie teraz, to inwestycja zacznie się po nowym roku. Ekipa budowlana była gotowa w kolejnym tygodniu - podaje nasz rozmówca.

Obecna sytuacja jest dobrą wiadomością dla osób posiadających środki na remont domu czy mieszkania lub kupujących nieruchomości wymagające remontu pod inwestycję. Realizacja takich działań jest teraz sprawniejsza i relatywnie tańsza niż jeszcze kilka miesięcy temu. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny