W Szczecinie ruszyło Pogotowie Zimowe. "Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną czujność"

REKLAMA
Od początku listopada funkcjonuje w Szczecinie pogotowie dla osób bezdomnych. Zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla ludzi bez dachu nad głową. Służby są już przygotowane do corocznych działań. Miasto prowadzi także program wychodzenia z bezdomności.
REKLAMA

Z myślą o osobach bezdomnych, które będą poszukiwać schronienia na zimowe miesiące, przygotowano w Szczecinie 297 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni.

REKLAMA

Odbyła się już odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują w ramach Pogotowia Zimowego dla osób bezdomnych. Podczas spotkania omówiono procedury oraz zakres współpracy. Koordynatorem wszystkich działań jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Gdzie szukać pomocy?

Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności. - Przyznanie miejsca w schronisku jest możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz podpisaniu kontraktu socjalnego. Pobyt w schronisku jest odpłatny, dlatego dążymy do tego, żeby chętni na wyjście z bezdomności znaleźli z naszą pomocą zatrudnienie - wyjaśnia Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej.

W mieście działa pięć schronisk: "Feniks" (ul. Zamknięta 5, ma 80 miejsc), dwa schroniska dla mężczyzn "Caritas" (przy ul. Nehringa 14 i ul. Strzałkowskiej 24 - w sumie 82 miejsca), schronisko dla kobiet "Caritas" (ul. Piaseczna 4, 45 miejsc) oraz schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi prowadzone przez stowarzyszenie "Złoty Wiek" (ul. Hryniewieckiego 9, 105 miejsc).

Noclegownie to miejsca, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. Są otwarte od 18 do 8 rano. Można tu wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek. W celu skorzystania ze schronienia nie jest konieczne posiadanie skierowania lub wydanie decyzji administracyjnej. W Szczecinie jedna z noclegowni działa przy ul. Zamkniętej 5 (ma 55 miejsc), prowadzi ją stowarzyszenie "Feniks". Druga jest przy ul. Nehringa 14 (ma 40 miejsc).

REKLAMA

Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę, znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 22. Do dyspozycji jest tu 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz przebrać się. 

Bezdomni poza schroniskami także z pomocą

W zeszłym roku strażnicy miejscy - wraz z pracownikami Pogotowia Zimowego - także dzięki życzliwości i darom mieszkańców Szczecina, rozwozili koce i ciepłe okrycia, gorącą herbatę i zupę. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną także i w tym roku będą prowadzone takie działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności, które nie chcą korzystać z systemowej pomocy (schroniska, noclegownie).

- Apelujemy też do mieszkańców o wzmożoną czujność, zwłaszcza podczas bardzo zimnych dni i nocy. Bezdomna osoba leżąca na przystanku czy w wiacie śmietnikowej, często po spożyciu alkoholu, w połączeniu z wychłodzeniem, może bez naszej pomocy nie przeżyć - mówi Joanna Wojtach ze straży miejskiej w Szczecinie. Wszelkie niepokojące sytuacje powinny być zgłaszane do odpowiednich służb: policji bądź straży miejskiej. - Nasza nieobojętność może komuś uratować życie - kwituje Wojtach.

Pogotowie Zimowe straż miejska prowadzi od listopada razem ze Schroniskiem dla Bezdomnych Stowarzyszenia Feniks, MOPR-em i policją. Służby regularnie odwiedzają koczowiska, pustostany, działki, gdzie przebywają osoby bezdomne. Oferowane są im miejsca w schronisku, w razie potrzeby udzielana jest pomoc medyczna, a w razie konieczności przewóz do Centrum Profilaktyki Uzależnień. Działania prowadzone będą w systemie dwuzmianowym, rano od godziny 5 i po południu - do godziny 23.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory