Fauna i Fjuczer wyprowadzają się ze Szczecina. Para emu zamieszka w poznańskim ogrodzie

REKLAMA
Poznańskie zoo będzie miało nowych mieszkańców. Fauna i Fjuczer - czteromiesięczna para emu, która przyszła na świat w zwierzętarni w Szczecinie - została przekazana opiekunom z tamtejszego ogrodu zoologicznego. Pracownicy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przyznają, że oddają je "z bólem serca".
REKLAMA
Zobacz wideo

Fauna i Fjuczer przyszły na świat cztery miesiące temu. Jak mówią pracownicy zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, nie mogą zostać w Szczecinie. - Ze względu na uniknięcie kojarzeń krewniaczych, nie mogliśmy ich dołączyć do stada reprodukcyjnego - tłumaczy dr inż. Mateusz Bucław. Stado, które obecnie zamieszkuje ZUT, składa się z 11 ptaków - to sześć samic i pięć samców. 

REKLAMA

Dr Bucław przekonuje jednak, że ptaki są oddawane w bardzo dobre ręce. I przypomina, że w ubiegłym roku Ogród Zoologiczny w Poznaniu udostępnił szczecińskim naukowcom materiał badawczy - były to jaja nandu, w których analizowano porowatość skorup. Przekazanie młodych emu do Poznania wiąże się z nawiązaną współpracą. - W trakcie prowadzonych rozmów z dyrekcją ogrodu zoologicznego w Poznaniu wyszło, że z chęcią przygarnęliby ptaki do siebie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, skontaktowaliśmy się z poznańskim zoo i powiedzieliśmy, że mamy nadmiar emu, którym możemy się podzielić - opowiada dr Bucław.

- Bardzo chętnie przyjęliśmy tę parę, ponieważ od pewnego czasu nie ma u nas w zoo emu. W środę będziemy próbować wypuszczać je na wybieg, żeby zaznajomiły się z nowym otoczeniem. Wybieg emu jest tak usytuowany, że na pewno z łatwością będzie można wypatrzeć te zwierzęta - mówi Karolina Ratajczak z poznańskiego zoo.

Emu - pielęgnacja, zwyczaje i charakter

Emu jest drugim co do wielkości ptakiem na świecie i największym rodzimym ptakiem Australii. Tak jak struś i nandu - należy do ptaków paleognatycznych. Ptaki te odznaczają się dużą zdolnością przystosowawczą do zróżnicowanych warunków klimatycznych, o czym świadczy zasięg ich występowania, obejmujący niemal wszystkie kontynenty. Do zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ptaki trafiły w maju 2020 roku.

Jaja emu mają kształt eliptyczny. Ich średnia masa wynosi 620 g. Ich cechą charakterystyczną jest barwa skorupy - ciemnozielononiebieska lub ciemnozielona. Spotyka się również jaja zabarwione na jasnozielony kolor.

REKLAMA

Emu same potrafią o siebie zadbać. Ich ciekawym zwyczajem jest fakt, że to samiec wysiaduje jaja, a później opiekuje się potomstwem. Emu - bez względu na warunki pogodowe - mają stały dostęp do wybiegu, na którym spędzają większość czasu. Uwielbiają kąpiele. Mimo pokaźnych rozmiarów mają łagodne usposobienie. Chętnie przebywają w towarzystwie człowieka i lubią bezpośredni kontakt z opiekunem. Ponadto cechuje je ciekawość. Są bardzo spostrzegawcze i każda zmiana w ich otoczeniu budzi w nich żywe zainteresowanie.

Zwierzętarnia do celów naukowych

Nowa zwierzętarnia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ulicy Niemierzyńskiej została oddana do użytku dwa lata temu. Studenci m.in. zootechniki odbywają tam zajęcia praktyczne ze sposobów utrzymania, pielęgnacji oraz oceny kondycji zwierząt. Obecnie mieszkańcami uczelnianej zwierzętarni są owce, emu, kury, perlice, pawie, gołębie oraz pszczoły.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory