Ekstremalna podwyżka za oświetlenie ulic w Szczecinie. "Trzeba znaleźć na to środki"
Jedyny oferent w ogłoszonym przetargu na oświetlenie ulic, przystanków czy sygnalizacji świetlnej w Szczecinie - firma Enea - zaproponowała blisko 38 mln złotych za cały 2023 rok. Dla porównania - w tym roku miasto płaciło za prąd 13 mln złotych. Warto dodać, że urzędnikom już ta suma wydawała się bardzo wysoka, bo przez kilka ostatnich lat miasto wydawało na ten cel około 9,5 mln zł.
- Trzeba znaleźć na to środki, bo przecież nie wyobrażamy sobie, że nagle gaśnie 36 tysięcy lamp ulicznych czy wyłączana jest sygnalizacja na 141 skrzyżowaniach. To byłoby niebezpieczne. Ale teraz miasto Szczecin ma bardzo duży problem ze spięciem budżetu - mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Przetarg na oświetlenie ulic to już kolejna taka niespodzianka. Pierwszą był przetarg na prąd niezbędny do jazdy tramwajom. - 8 milionów złotych to jest kwota, którą płacimy w 2022 roku, natomiast oferta na przyszły rok to 40 milionów złotych - wylicza Pieczyńska. Trwa weryfikacja dokumentacji dostarczonej przez spółkę Enea i sprawdzenie możliwości finansowych miasta.
Samorządowcy liczą na wsparcie
W obliczu kryzysu samorządowcy oczekują pomocy ze strony państwa. Rozwiązaniem tej trudnej dla nich sytuacji miałby być pakiet ustaw, określany przez nich jako "Sanacja Finansów Państwa Polskiego". Został on zgłoszony w Senacie 21 lipca przez członków Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. To konkretne propozycje mające na celu odbudowę finansów samorządów. 5 września, podczas posiedzenia trzech komisji senackich, planowane jest wysłuchanie publiczne tych projektów.
- System finansowania jednostek samorządu terytorialnego wymaga całkowitego przemodelowania. Potrzebna jest zupełnie nowa ustawa, która ustali model transferu pieniędzy między budżetem państwa a budżetami samorządów, w szczególności tych największych miast - mówi Dorota Pudło-Żylińska, skarbnik Szczecina.
Samorządowcy proponują m.in. obniżenie stawki VAT na usługi dot. transportu publicznego i gospodarki odpadami, waloryzację subwencji oświatowej na 2022 rok o wskaźnik bieżącej inflacji czy podwyższenie udziałów samorządów we wpływach z podatku PIT.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
-
Leszek Miller o wysokim poparciu dla PiS-u: Zdemoralizowana władza demoralizuje społeczeństwo
- "Jan Paweł II odklepał jak Najman". Oni już nie będą go bronić. "Nie nasz freak fight"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty