Szczecin nie rezygnuje z wielkiej imprezy nad Odrą. "Trudno za pomocą czarodziejskiej różdżki wszystko odwołać"

W piątek w Szczecinie rozpoczyna się wielka, trzydniowa impreza nad Odrą w centrum miasta - Żagle 2022. Na bulwarach staną wesołe miasteczka, duża scena z gwiazdami i mniejsze sceny szantowe. Mimo sytuacji na Odrze wydarzenie nie zostało odwołane. Dlaczego?
Zobacz wideo

W każdej chwili do centrum Szczecina spłynąć mogą śnięte ryby. By chronić miasto, ale także dolinę Odry, Zalew Szczeciński i morze - na rzece ustawionych jest 26 zapór (liczących w sumie dwa kilometry), z których wyławiane są martwe organizmy. Tylko z zachodniopomorskiego odcinka Odry do utylizacji trafiły już 82 tony śniętych ryb i skorupiaków.

Tymczasem na bulwarach nad Odrą trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającej się w piątek imprezy. - Trudno za pomocą czarodziejskiej różdżki czy pstryknięcia palcem wszystko odwołać. Są stoiska. Do tej imprezy przygotowują się także przedsiębiorcy, dla których byłby to bardzo duży cios - wyjaśnia rzecznik prezydenta Szczecina Łukasz Kolasa.

Nieznaczne utrudnienia

Jak podkreślają władze miasta - codziennie odbywają się sztaby kryzysowe, na wodzie pracują wszystkie możliwe służby, próbki wody codziennie są badane. Odra co prawda jest zamknięta, ale to oznacza, że nie można w niej pływać (także kajakiem) czy łowić ryb. Nie ma natomiast zakazu przebywania nad rzeką czy w okolicy. - Cały czas nie znamy powodów takiego, a nie innego stanu rzeczy, a impreza Żagle nigdy nie polegała na tym, żeby mieszkańcy się kąpali w wodzie. Impreza toczy się na lądzie. Jedyny pośredni kontakt pojawia się podczas wchodzenia na żaglowce w celu ich zwiedzania, ale to duże jednostki, wysoko nad wodą - przekonuje Kolasa.

Miasto zrezygnowało jedynie z budowy mostu pontonowego, który zwykle - w czasie masowych imprez - łączył bulwary po obu stronach rzeki. Po zbudowanym przez wojsko moście chodziły tłumy, tuż przy rzece. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że most ułatwiłby poruszanie się wszystkich podczas żeglarskiego święta, ale jednocześnie stwarzałby ryzyko gromadzenia się większej liczby śniętych ryb już u jego podstaw. Ważne jest to, że brak mostu znacząco ograniczy możliwość kontaktu gości wydarzenia z wodami skażonej Odry. Powtarzamy, że bezpieczeństwo ludzi jest jednak dla nas priorytetem - zapewnia Andrzej Kus, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej.

Koncerty, żaglowce, atrakcje

Szczecin zaprasza mieszkańców i turystów na bulwary, nad zamkniętą Odrę, na Żagle 2022, apelując o zachowanie ostrożności. Będą artyści i masa atrakcji, z których największą są żaglowce. Cały program imprezy znaleźć można pod tym linkiem.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z