Pomorze Zachodnie. Prawie 17 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Chcemy ich zachęcić, żeby wrócili do życia tu i teraz"

Dwa i pół tysiąca osób z Ukrainy, które przebywają na Pomorzu Zachodnim, zostanie objętych pomocą dzięki zaoszczędzonym środkom unijnym. Do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, ale także do organizacji pozarządowych trafi w sumie blisko 17 mln zł na ten cel.

- Pieniądze pójdą na pomoc psychologiczną i prawną, na półkolonie dla dzieci czy naukę języka polskiego - wylicza dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku Małgorzata Kubiak-Horniatko. - Chcemy im również zapewnić integracyjny warsztat wyjazdowy, pokazać im Polskę, trochę przybliżyć naszą kulturę, chcemy być z nimi - dodaje szefowa konwentu Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie Województwa Zachodniopomorskiego.

Nim zapadły decyzje, na co przeznaczyć niemałe środki, urzędnicy zbadali potrzeby uchodźców. - Część pieniędzy nadal przeznaczana będzie na drobne zakupy najpotrzebniejszych artykułów, ale tak naprawdę coraz więcej osób ma już własny dach nad głową w Polsce oraz pracę, dlatego to nauka języka i integracja są tymi najpilniejszymi potrzebami - kwituje Małgorzata Kubiak-Horniatko

"Nie potrafią się odnaleźć"

Z doświadczeń, działającego głównie na terenie Szczecina, stowarzyszenia Mi-Gracja wynika, że wielu uchodźców czeka tylko na koniec wojny, w pewnym sensie z założonymi rękami. - W oczekiwaniu na pokój w Ukrainie często zapominają, że przed tą przyszłością jest czas tu i teraz, gdzie można i gdzie trzeba żyć, adaptować się i integrować w teraźniejszości - mówi prezeska stowarzyszenia Katerina Zavizhenets.

- Oczywiście czekamy na zwycięstwo, na pokój i na spokój, ale póki konflikt trwa, a w Ukrainie jest niebezpiecznie, chcemy zachęcić siostry i braci do tego, żeby wrócili do życia, żeby wrócili do edukacji, rozwoju osobistego, do zarobkowania - podsumowuje Zavizhenets.

Zaoszczędzone miliony i konkurs

Od wybuchu wojny minęły prawie cztery miesiące, formy pomocy uchodźcom stale się zmieniają. Finansowe koszty tej pomocy są ogromne, stąd szukanie różnych źródeł finansowania. - Jeszcze z tej perspektywy unijnej udało się wygospodarować oszczędności, ponad 15 mln złotych, Zarząd Województwa zdecydował o przeznaczeniu tych środków na pomoc uchodźcom, a najlepszymi partnerami będą samorządy, poprzez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda. Z tych pieniędzy, poza wymienionymi już potrzebami, finansowane będą także usługi asystentów integracji, którzy będą wspierali Ukraińców w pobycie w naszym kraju.

Kolejne środki, ponad 1 mln 250 tys. zł. pochodzą z konkursu - Resortowego Programu Aktywizacyjnego  dla Cudzoziemców Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z