Pomorze Zachodnie. Prawie 17 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Chcemy ich zachęcić, żeby wrócili do życia tu i teraz"
- Pieniądze pójdą na pomoc psychologiczną i prawną, na półkolonie dla dzieci czy naukę języka polskiego - wylicza dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku Małgorzata Kubiak-Horniatko. - Chcemy im również zapewnić integracyjny warsztat wyjazdowy, pokazać im Polskę, trochę przybliżyć naszą kulturę, chcemy być z nimi - dodaje szefowa konwentu Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie Województwa Zachodniopomorskiego.
Nim zapadły decyzje, na co przeznaczyć niemałe środki, urzędnicy zbadali potrzeby uchodźców. - Część pieniędzy nadal przeznaczana będzie na drobne zakupy najpotrzebniejszych artykułów, ale tak naprawdę coraz więcej osób ma już własny dach nad głową w Polsce oraz pracę, dlatego to nauka języka i integracja są tymi najpilniejszymi potrzebami - kwituje Małgorzata Kubiak-Horniatko
"Nie potrafią się odnaleźć"
Z doświadczeń, działającego głównie na terenie Szczecina, stowarzyszenia Mi-Gracja wynika, że wielu uchodźców czeka tylko na koniec wojny, w pewnym sensie z założonymi rękami. - W oczekiwaniu na pokój w Ukrainie często zapominają, że przed tą przyszłością jest czas tu i teraz, gdzie można i gdzie trzeba żyć, adaptować się i integrować w teraźniejszości - mówi prezeska stowarzyszenia Katerina Zavizhenets.
- Oczywiście czekamy na zwycięstwo, na pokój i na spokój, ale póki konflikt trwa, a w Ukrainie jest niebezpiecznie, chcemy zachęcić siostry i braci do tego, żeby wrócili do życia, żeby wrócili do edukacji, rozwoju osobistego, do zarobkowania - podsumowuje Zavizhenets.
Zaoszczędzone miliony i konkurs
Od wybuchu wojny minęły prawie cztery miesiące, formy pomocy uchodźcom stale się zmieniają. Finansowe koszty tej pomocy są ogromne, stąd szukanie różnych źródeł finansowania. - Jeszcze z tej perspektywy unijnej udało się wygospodarować oszczędności, ponad 15 mln złotych, Zarząd Województwa zdecydował o przeznaczeniu tych środków na pomoc uchodźcom, a najlepszymi partnerami będą samorządy, poprzez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda. Z tych pieniędzy, poza wymienionymi już potrzebami, finansowane będą także usługi asystentów integracji, którzy będą wspierali Ukraińców w pobycie w naszym kraju.
Kolejne środki, ponad 1 mln 250 tys. zł. pochodzą z konkursu - Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"
- 20-latek schował się przed policjantami w szafie. Kryjówkę zdradził kot