Wsiadaj na rower i kieruj się na Pomorze Zachodnie. Poprowadzi cię aplikacja, a nawet dwie

Polsko-niemiecka aplikacja "ExploreOder", która od roku pomaga w poruszaniu się po Odrze i jej okolicach, teraz wzbogacona została o ścieżki rowerowe. Kolejne doskonałe narzędzie przydatne w podróżowaniu to całkiem nowa aplikacja "Pomorze Zachodnie", w której znajdziemy mapy ścieżek rowerowych, miejsca przyjazne rowerzystom w całym województwie i o wiele więcej.

W dobie smartfonów i stale rozwijanej sieci ścieżek rowerowych aplikacje wydają się idealnym narzędziem do planowania podróży. ExploreOder tworzona jest w ramach projektu "Łączy nas rzeka 2.0 - der Fluss verbindet uns 2.0" dotyczącego współpracy polsko-niemieckiej przy tworzeniu transgranicznych produktów turystycznych związanych z turystyką wodną.

Aplikacja premierę miała w zeszłym roku. - Podpowiada, gdzie warto wybrać się kajakiem lub łodzią - informuje nas, gdzie jesteśmy, co mijamy, wskazuje nam geolokalizację, jest świetnym narzędziem dla osób, które chciałyby popłynąć, ale nie bardzo wiedzą gdzie i czy się nie zgubią - wylicza Celina Wołosz z Żeglugi Szczecińskiej. Dodatkowo aplikacja jest wzbogacona o sekcję z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie, bazę adresową wypożyczalni sprzętu pływającego czy błyskawiczny dostęp do kontaktu z WOPR. Użytkownicy otrzymują także alerty o niebezpieczeństwach.

- ExploreOder to od teraz także narzędzie dla rowerzystów - aplikacja podpowie ścieżki rowerowe wzdłuż granicy. Bardzo fajne jest to, że one przenikają przez granicę - z polskiej strony wjeżdżamy na niemiecką i odwrotnie. W aplikacji znajdziemy też proponowane trasy z szacowanym czasem potrzebnym na przejazd - opowiada Celina Wołosz.

W ExploreOder znajdziemy 11 najciekawszych tras, które biegną zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie rzeki, na których mamy wyznaczone miejsca warte uwagi, parkingi, atrakcje turystyczne, skrzyżowania z innymi szlakami oraz podpowiedzi dotyczące transportu. Wśród polecanych eskapad znalazły się m.in.: Szlak Bielika, Blue Velo, Trasa Pojezierzy Zachodnich czy Odra-Nysa. Korzystając z aplikacji, mamy nie tylko gotowe trasy i plany wypraw, ale także garść cennych informacji oraz zdjęć.

Trzy tysiące pobrań w 48 godzin

W długi weekend premierę miała inna aplikacja - Pomorze Zachodnie. Znajdziemy w niej szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i przyrody wzbogacone m.in. o fascynujące fotoretrospekcje czy efektowne modele 3D zwierząt chronionych gatunków. Apkę można od 16 czerwca bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore. W ciągu pierwszych 48h została pobrana 3 tysiące razy. - Opowiadać o aplikacji to trochę tak, jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Turystyka rowerowa jest naszą regionalną specjalizacją. Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji. Prace nad nią trwały kilka miesięcy - tłumaczy marszałek.

Impulsem do stworzenia nowoczesnej apki, która pozwoli eksplorować najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego, był projekt trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. To kolejny długodystansowy szlak budowany i promowany przez samorządy: Województwo Zachodniopomorskie oraz Powiat Greifswald. Prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla została bardzo ciekawie opisana i sfotografowana właśnie na potrzeby aplikacji, a później projekt był wzbogacany o nowe miejsca i nowe funkcje. Teraz obejmuje ponad 1400 km tras (wskazuje rodzaj nawierzchni, drogi w budowie, drogi tymczasowe etc.), ale nawiguje również poza trasami. Dostępnych jest kilka podkładów mapowych (traseo, terenowy i satelitarny) oraz API openrouteservice, dzięki czemu użytkownik może sobie sam wygenerować wycieczkę z pokazaniem nawierzchni i profilu terenu.

Apka Pomorze Zachodnie jest prostym w obsłudze i multifunkcjonalnym przewodnikiem po regionie. Wystarczy kliknąć, by znaleźć w smartfonie "polecane trasy", "polecane miejsca" i "wydarzenia" - zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy, imprezy sportowe. Aplikacja zawiera też audioprzewodnik - informacji o trasach rowerowych i najciekawszych miejscach Pomorza Zachodniego można wysłuchać w języku polskim, niemieckim i angielskim. Opisy również zostały przygotowane w trzech językach. Do końca czerwca będzie gotowy również przewodnik w języku ukraińskim dla trasy wokół Zalewu Szczecińskiego.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny