Akademia Morska w Szczecinie przechodzi do historii. Teraz będzie Politechniką Morską

Akademia Morska w Szczecinie od września będzie Politechniką Morską. Władze uczelni przekonują, że zmiana jest zwieńczeniem ciężkiej pracy i nowym otwarciem historii szkolnictwa morskiego w Polsce.
Zobacz wideo

Zmiana ma pomóc w budowaniu marki uczelni. - Jednocześnie Politechnika Morska to nazwa, która w pełni oddaje charakter badań naukowych i dydaktycznych. Jesteśmy czystą szkołą inżynierską. Mamy wydziały inżynierskie, zajmujemy się kształceniem inżynierów - podkreśla Wojciech Ślączka, rektor uczelni. Zapowiada jednak, że w przyszłości uczelnia będzie aspirować o kolejny awans, do rangi uniwersytetu.

Ostatnia prosta, wszystkie ręce na pokład

Władze Akademii Morskiej w Szczecinie, by lobbować o zmianę rangi uczelni, zjednoczyły zachodniopomorskich parlamentarzystów różnych opcji. - Ostatecznie pod ustawą pojawił się podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Jestem przekonany, że ta decyzja da uczelni nowe możliwości, pozwoli zbudować jeszcze lepszą markę, aby kształcić profesjonalne kadry gospodarki morskiej, ale da przede wszystkim silny wiatr w żagle uczelni - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

Rektor uczelni zapewnia, że absolwenci Politechniki Morskiej znajdą pracę nie tylko na statku, ale także w produkcji, logistyce czy w morskiej energetyce wiatrowej. - W trudnych zawodach, bardzo dobrze płatnych, gdzie zdobycie wiedzy jest okupione ciężką pracą, ale potem można robić i szybką karierę, i mieć bardzo dużą satysfakcję finansową - przekonuje Wojciech Ślączka.

We wtorek w Szczecinie odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 75-lecia Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny